Reklama
22 Kwietnia 2019 Poniedziałek
Dziś imieniny: Łukasza, Kai, Nastazji
Do końca roku zostało 254 dni.
Reklama
Reklama

 
„Kaban” - przedsiębiorczo i społecznie
Wiadomości - Praca - Kariera
Wpisany przez Paweł Perdek   
poniedziałek, 19 grudnia 2011 08:00„Kaban”, taką nazwę dla swojej firmy wybrali uczniowie z wojsławickiej szkoły rolniczej, którzy wzięli udział w specjalnym programie promującym idee ekonomii społecznej. Po kilku tygodniach szkoleń i wyjazdów studyjnych 15. młodych ludzi przy pomocy specjalistów stworzyło model przedsiębiorstwa, które być może zacznie funkcjonować na rynku.

 

Zespół Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego w Wojsławicach było jedną z czterech tego typu placówek w kraju, które zaproszono do udziału w projekcie „Szkolne Przedsiębiorstwo Społeczne ambasadorem rozwoju ekonomii społecznej na obszarach wiejskich i miejsko-wiejskich”. To już druga edycja programu, który wdraża Związek Młodzieży Wiejskiej wspólnie z Funduszem Inicjatyw Obywatelskich.

 

W ciągu kilku tygodni uczniowie z Wojsławic brali udział w intensywnych szkoleniach i wyjazdach studyjnych, podczas których poznawali ideę ekonomii społecznej, uczyli się pracy w grupie i jak zakładać przedsiębiorstwo i tworzyć biznes plan.

 

Efektem tych działań było stworzenie modelu spółdzielni uczniowskiej, która działałaby na zasadach  ekonomii społecznej.

Grupa z Wojsławic na konferencji podsumowującej projekt zaprezentowała model działania firmy pod nazwą „Kaban” (nazwa zaczerpnięta z filmu Sami Swoi).

Firma „Kaban” nastawiona jest na produkcję i sprzedaż tradycyjnych wędlin. Przedsiębiorstwo miałoby działać wykorzystując bazę, którą posiada szkoła w Wojsławicach, są tu pomieszczenia, które z powodzeniem można zaadoptować na chlewnię, są również wyposażone w nowoczesny sprzęt pomieszczenia do przetwórstwa.

 

Przedsiębiorstwo „Kaban” prowadziliby również działalność społeczną zatrudniając ludzi zagrożonych wykluczeniem, niepełnosprawnych, podopiecznych schroniska dla bezdomnych w Henrykowie oraz wspomagając Dom Dziecka w Wojsławicach.

 

Model spółdzielni uczniowskiej jest gotowy do wdrożenia. Czy doczeka się realizacji to już zależy od determinacji młodych ludzi, którzy go stworzyli. Po pierwszej edycji programu podjęto w Polsce próby powołania takich spółdzielni, niektóre funkcjonują z powodzeniem w lokalnych społecznościach, być może tak stanie się w Wojsławicach.


Aktualizowany: poniedziałek, 19 grudnia 2011 08:06
 

Dodaj komentarz

Użytkownicy zarejestrowani mogą wprowadzać komentarze bez moderacji. Zachęcamy do rejestracji na portalu ezdunska.pl


Kod antysapmowy
Odśwież

 
Reklama
Reklama
                              Partnerzy:
                                 
Copyright© Agencja Informacyjno - Artystyczna "Jarso - Media" Sławomir Cybulski