Reklama
19 Marca 2019 Wtorek
Dziś imieniny: Aleksandryny, Józefa, Nicety
Do końca roku zostało 288 dni.
Reklama
Reklama

 
W Wojsławicach założą szkolną spółdzielnię
Wiadomości - Praca - Kariera
Wpisany przez Paweł Perdek   
piątek, 21 października 2011 09:2715. uczniów Zespołu Szkół CKU Wojsławice bierze udział w projekcie
Szkolne Przedsiębiorstwa Społeczne ambasadorem rozwoju ekonomii społecznej na obszarach wiejskich i wiejsko-miejskich". Młodzież bierze udział w konferencjach, wyjazdowych warsztatach i seminariach, zdobywa wiedzę, która pozwoli na uruchomienie spółdzielni uczniowskiej.

 

Szkoła z Wojsławic jest jedną z czterech palcówek w kraju, które zakwalifikowano do udziału w projekcie, który prowadzi Związek Młodzieży Wiejskiej a finansowany jest z środków  Programu Operacyjnego  Fundusz Inicjatyw Społecznych.
W środę uczniowie, ich opiekunowie oraz konsultanci projektu przedstawili jego załażenia na specjalnej konferencji.

 

- Dzięki projektowi młodzi ludzie dowiedzą się czym jest ekonomia społeczna, jak zakładać przedsiębiorstwo społeczne. Ta wiedza będzie im przydatna do tego , żeby rozpocząć zarobkowanie np. na infrastrukturze szkoły. Zarobkowanie, które w efekcie będzie wspierało cele prospołeczne przeznaczone na integrację społeczności lokalnej, czyli to połączenie wiedzy dotyczącej przedsiębiorczości z zachowaniem prospołecznym – tłumaczy Marcin Podkański, konsultant projektu.

 

Pokłosiem projektu może być powołanie do życia w Wojsławicach spółdzielni uczniowskiej. W Polsce są przykłady szkół, gdzie takie próby po pierwszej edycji programy podjęto.

Działania takiej spółdzielni pozwolą młodzieży nabyć wiele doświadczeń, które później mogą wykorzystać w dorosłym życiu, kiedy lepiej będą mogli odnaleźć się na rynku pracy.

 

- To bardzo ważne, chociaż warto jeszcze zwrócić uwagę na inny aspekt. Młodzież nauczy się jak podejmować wspólne inicjatywy. W środowiskach wiejskich to niezmiernie ważne  – mówi z kolei Bogumiła Filipiak, nauczycielka z ZS CKU Wojsławice, która opiekuje się grupą uczniów objętych projektem – Z obserwacji wynika, że rolnicy mają niechęć do wszelkich form wspólnych działań i to należy przełamywać  - dodaje Bogumiła Filipiak.

 

Inauguracja projektu miała miejsce na początku października w centrum konferencyjnym warszawskiego Hotelu Gromada. W pierwszym spotkaniu uczestniczyli również uczniowie z Wojsławic Kacper Nowak i Agnieszka Maciaszek, którzy przy pomocy opiekunów przygotowali również konferencję lokalną.

 

W ramach projektu planowane są jeszcze wyjazdowe warsztaty w Zakopanem, podczas których młodzież zapozna się m.in. z tematyką tworzenia partnerstw, ekonomii społecznej, przedsiębiorczości, warsztaty lidera. Zwieńczeniem części warsztatowej będzie omawianie pomysłu na szkolną spółdzielnię uczniowską, która być może powstanie w Wojsławicach.Aktualizowany: piątek, 21 października 2011 09:43
 

Komentarze 

 
#2 2011-10-21 10:41
Ale to już było! Spółdzielnie Uczniowskie, Szkolne Kasy Oszczędności - starsi uczyli młodszych, opiekunami byli nauczyciele i było super. Pewnie teraz będzie lepiej, bo w ramach projektu unijnego jakaś grupa zarobi na oczywistych oczywistościach . O TEMPORA, O MORES!
Cytować
 
 
#1 2011-10-21 10:06
uczestniczyłem w wielu szkoleniach organizowanych przez ZMW i powiem szczerze, że warto naprawdę warto choć pracy z tego tytułu niestety nie mam to wiedzę, którą tam zdobyłem udaje mi się wykorzystywać w działalności społecznej. ZMW często jest kojarzone niemal jako młodzieżówka PSL, ale obecnie to już uważam mylne kojarzenie.
Gratuluję, że ktoś się tego podjął. Szkoda tylko, że ludzie mają zbyt mało czasu i wiedzy na rozwinięcie ekonomi społecznej, a w szczególności spółdzielni socjalnej.
Cytować
 

Dodaj komentarz

Użytkownicy zarejestrowani mogą wprowadzać komentarze bez moderacji. Zachęcamy do rejestracji na portalu ezdunska.pl


Kod antysapmowy
Odśwież

 
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane

                              Partnerzy:
                                 
Copyright© Agencja Informacyjno - Artystyczna "Jarso - Media" Sławomir Cybulski