Reklama
19 Marca 2019 Wtorek
Dziś imieniny: Aleksandryny, Józefa, Nicety
Do końca roku zostało 288 dni.
Reklama
Reklama

 
Upamiętnili stan wojenny [FOTO]
Wiadomości - Aktualności
Wpisany przez Sławek Cybulski   
niedziela, 16 grudnia 2018 17:57


 

 


Grupa zduńskowolan upamiętniła wprowadzenie stanu wojennego. Spotkali się przed gmachem Sądu Rejonowego.


O rocznicy wprowadzenia stanu wojennego pamiętali także zduńskowolanie. Przed budynkiem sądu wysłuchano preambuły Konstytucji. Przypomniano również wydarzenia sprzed 37 lat gdy robotnicy tutejszych zakładów coraz odważniej upominali się o swoje prawa, przyłączając się do sierpniowych strajków na wybrzeżu.


- Te sierpniowe strajki w Zduńskiej Woli one nie odbiły się szerokim echem. Ale, jednym z nielicznych wyjątków była załoga zduńskowolskiego Fadomu, który zastrajkował w nocy z 19 na 20 sierpnia. Prócz zwykłej solidarności z wybrzeżem, pracownicy zażadali podwyżek płac i poprawy warunków pracy - przypomniała Joanna Pawłowska


 

O ówczesnej sytuacji w zakładach Izolacji opowiedział z kolei Krzysztof Pacała - dawny działacz Solidarności:

 


- Myśmy w zasadzie żadnych strajków tam w Izolacji nie zorganizowali, natomiast były strajki ostrzegawcze, takie dwugodzinne (…) Pod dyktando musieliśmy napisać takie oświadczenia, żeby nas dopuszczono do pracy. I ono mniej więcej brzmiało tak: „zawieszam działalność polityczną, związkową i organizacyjną” - chyba tak to brzmiało. I dopiero na podstawie takich oświadczeń pozwolono nam wrócić do pracy - powiedział.


Na spotkaniu odczytano również nazwiska internowanych zduńskowolan w stanie wojennym, oraz tych osób, które wówczas straciły życie. Przy ulicy Kościelnej, pod tablicą upamiętniającą księdza Jerzego Popiełuszkę, złożono kwiaty i zapalono znicze.

 


 


See also:
Najnowsze artykuły:

 
 
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane

                              Partnerzy:
                                 
Copyright© Agencja Informacyjno - Artystyczna "Jarso - Media" Sławomir Cybulski