Reklama
21 Marca 2019 Czwartek
Dziś imieniny: Benedykta, Lubomiry, Lubomira
Do końca roku zostało 286 dni.
Reklama
Reklama

 
100-lecie niepodległości [FOTO]
Wiadomości - Aktualności
Wpisany przez Sławek Cybulski   
poniedziałek, 12 listopada 2018 13:45W Zduńskiej Woli setną rocznicę odzyskania niepodległości uczczono jak zawsze okolicznościowymi przemowami i wiązankami kwiatów, ale także na sportowo oraz artystycznie. (FILM z obchodów - wktórce na www.TELEWIZJACENTRUM.pl)

 

W Zduńskiej Woli uczestnicy setnej rocznicy odzyskania niepodległości spotkali się na placy Wolności pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego. Przypomniano postacie ojców naszej niepodległości a także uwarunkowania społeczno polityczne, które doporowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości

 

- Każdego roku spotykamy się w tym miejscu, żeby zaświadczyć, że pamiętamy. Pamiętamy, że to, co dla nas dziś oczywiste, czego utraty nie jesteśmy sobie w stanie dziś nawet wyobrazić, kiedyś takie nie było. Niepodległość – to o niej mowa. (…) My – Polacy, nie poddaliśmy się – mówił starosta Wojciech Rychlik.


- Wszyscy pamiętamy maksymę, że historia jest nauczycielką życia. I bardzo bym chciał, żebyśmy te słowa wzięli sobie do serca, żebyśmy z tej historii wyciągnęli wnioski. Żebyśmy wyciągnęli wnioski z czasów, które doprowadziły do upadku Rzeczpospolitej i utraty niepodległości. Ale równie bardzo chciałbym, abyśmy zapamiętali ten czas i te okoliczności, które doprowadziły do odzyskania niepodległości w 1918 roku. Bo Polska nie była wtedy monolitem. (…) Polacy różnili się pod względem religijnym, narodowościowym, kulturowym, ale także politycznym (…). Ale oni wszyscy w sercu mieli jedną wielką ideę: niepodległą Polskę – zwrócił uwagę prezydent elekt Konrad Pokora.

 

Tradycyjnie złożono kwiaty pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego. Wystartował także kolejny Biegu niepodległości. Najpierw na starcie stanęły dzieci z rodzicami. Chwilę później dorośli. Trasa głównego biegu mierzyła 10 kilometrów i zakończyła się w Strońsku.

 

A wieczorem w Ratuszu wystwiono spektakl zatytułowany „Wola Niepodległej” wyreżyserowany przez Edytę Kuldę i Zbigniewa Rudeckiego, do której scenariusz napisał Tomasz Stolecki.

 
 
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane

                              Partnerzy:
                                 
Copyright© Agencja Informacyjno - Artystyczna "Jarso - Media" Sławomir Cybulski