Reklama
19 Marca 2019 Wtorek
Dziś imieniny: Aleksandryny, Józefa, Nicety
Do końca roku zostało 288 dni.
Reklama
Reklama

 
Ocalić od zapomnienia [FOTO]
Wiadomości - Aktualności
Wpisany przez Sławek Cybulski   
czwartek, 01 listopada 2018 20:40W Zduńskiej Woli już po raz siódmy zbierane są pieniądze, by ocalić od zapomnienia stare, zabytkowe nagrobki.

 

Na Starym Cmentarzu przy Łaskiej, tak jak w poprzednich latach kwestowali w tym celu społecznicy, artyści, młodzież i dziennikarze. Pieniądze do puszek zbierano po to, by odnawiać kolejne zabytkowe nagrobki.

 

- Chcieliśmy uczulić mieszkańców na to, żeby dbali o swoje dziedzictwo historyczne, kulturowe i te nagrobki są tak naprawdę świadectwem naszej przeszłości, prawie 200-letniej historii miasta – mówi Tomasz Polkowski z Towarzystwa Przyjaciół Zduńskiej Woli, gdzie narodził się pomysł tej kwesty. A dokładniej, wysunęła go ówczesna sekretarz TPZW dziennikarka Jolanta Jeziorska.

 

Do tej pory, w czasie wszystkich kwest zebrano ponad 40 tysięcy złotych i odrestaurowano za nie już kilkanaście zabytkowych nagrobków znanych przed laty zduńskowolan, między innymi Pauline Rauh, pastora Edwarda Boernera, czy rodziny Kraeter. Miszkańcy bardzo pozytywnie wypowiadali się o całej akcji.

 

- Bardzo często nie zauważamu starych nagrobków, które mają w sobie coś, taki potencjał. A jeżeli już zostaną odnowione, to zdecydowania przukują naszą uwagę.

- Przecież jeżeli zostawimy to tak samopas, to za kilka lat, następne pokolenie już nie będzie miało możliwości żeby zobaczyć jak wyglądały stare nagrobki – to tylko niektóre opinie tych, którzy wsparli kwestę.

 

- Ja mam takie odczucie, że mieszkacy Zduńskiej Woli bardzo chętnie dają pieniądze. Nie zawsze są to duże kwoty, ale przecież nie chodzi o kwoty, chodzi o gest. Każda złotóweczka się liczy. Jest mi miło jak widzę uśmiech, jak małe dzieci wrzucają do puszeczek, jak starsi ludzie podchodzą, bo chcą nam podarować kilka złotych – mówi kwestująca Jadwiga Ziółkowska

 

- Mieszkacy, można powiedzieć, że sami szukają osób kwestujących. Tak, że jest to bardzo dobry sygnał no i myślę, że z roku na rok widać efekty tych kwest, dlatego, że coraz więcej nagrobków i pomników które są tutaj, na cmentarzu, zwłaszcza na tej części ewangelickiej, są po prostu odnawiane. Miszkańcy mogą to zobaczyć – mówi kwestujący Paweł Szewczyk

 

Kwesta trwać będzie także jutro od 10 do 16. Tym razem w części katolickiej Starego Cmentarza. W ciągu najbliższych dni zawartość puszek zostanie komisyjnie przeliczona. Później, organizatorzy zdecydują, które kolejne nagrobki zostaną dzięki zebranym funduszom odrestaurowane.


 
 
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane

                              Partnerzy:
                                 
Copyright© Agencja Informacyjno - Artystyczna "Jarso - Media" Sławomir Cybulski