Reklama
21 Marca 2019 Czwartek
Dziś imieniny: Benedykta, Lubomiry, Lubomira
Do końca roku zostało 286 dni.
Reklama
Reklama

 
Bitwa w Beleniu [FOTO]
Wiadomości - Aktualności
Wpisany przez Sławek Cybulski   
poniedziałek, 03 września 2018 21:08Naloty, wybuchy, serie z karabinów, pojazdy opancerzone. Na polach Belenia wojska polskie znów próbowały stawić opór nawałnicy niemieckiej. (Film – wkrótce na www.TELEWIZJACENTRUM.pl)

 

W Beleniu w powiecie zduńskowolskim, już po raz 13. zrekonstruowano walki obronne na linii umocnień Strońsko – Beleń – Zagórzyce. W bitwie, która wydarzyła się tam 4 i 5 września 1939 roku, polskie pułki z Armii Łódź stoczyły walkę z przeważającymi liczebnie i znacznie lepiej uzbrojonymi wojskami niemieckimi. To jedna z największych rekonstrukcji w Polsce w której tym razem wzięło czynny udział blisko 200 rekonstruktorów z kilkanastu grup rekonstrukcyjnych z całej Polski a także mieszkańcy Strońska, Belenia i Zduńskiej Woli. W odtworzeniu bitwy brały udział także 2 samoloty oraz pojazdy opancerzone z kolekcji Jacka Kopczyńskiego. Realizmowu temu wydarzeniu dodawała nie tylko efektowna pirotechnika, serie z karabinów, wybuchy bomb, jęki „rannych” ale także komendy (wydawane również po niemiecku).

 

Rekonstrukcję obejrzało w tym roku blisko 20 tysięcy osób. Organizatorami tego wydarzenia były: Starostwo Powiatowe w Zduńskiej Woli, gmina Zapolice, Stowarzyszenie 28 Pułku Strzelców Kaniowskich, Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Zapolicach, Powiatowe Centrum Kultury Sportu i Rekreacji w Zduńskiej Woli a także 15 Sieradzka Brygada Wsparcia Dowodzenia. Odtworzeniu walk obronnych towarzyszyła jak zawsze wystawa sprzętu wojskowego.

 

fot: Michał Cybulski


 


See also:
Najnowsze artykuły:

 
 
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane

                              Partnerzy:
                                 
Copyright© Agencja Informacyjno - Artystyczna "Jarso - Media" Sławomir Cybulski