Reklama
21 Marca 2019 Czwartek
Dziś imieniny: Benedykta, Lubomiry, Lubomira
Do końca roku zostało 286 dni.
Reklama
Reklama

 
Odkrywanie historii Zduńskiej Woli
Wiadomości - Aktualności
Wpisany przez Sławek Cybulski   
piątek, 31 sierpnia 2018 21:21

 

Odkrywanie historii Zduńskiej Woli w rocznicę 100-lecie odzyskania Niepodległości. To projekt, który w najbliższych tygodniach wygeneruje liczne koncerty i spotkania autorskie. Najbliższy koncert – już w niedzielę.

Projekt realizowany przez Stowarzyszenie "Pamiętamy", dofinansowany jest z środków Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Koncerty patriotyczne :
– 2 września 2018r oraz 14 października 2018r.

Spotkania autorskie z mieszkańcami :
– 16,17,18 września 2018r oraz 1, 7, 8, 9, 10 października 2018r.

 

- Bardzo się cieszę, że będziemy wspólnie z Mieszkańcami Miasta Zduńskiej Woli realizować projekt z programu Niepodległa, który ma na celu uświetnienie obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości. Nasz projekt zakłada cykl spotkań dla Mieszkańców Miasta Zduńskiej Woli i wspólne odkrywanie historii miasta w okresie 1918-1939. Będą to koncerty patriotyczne z klasycznym repertuarem operowym wraz pieśniami patriotycznymi oraz spotkania autorskie poświęcone publikacji „Miasto Zduńska Wola w Polsce Odrodzonej 1918-1939 – z dziejów samorządu”. Projekt ponadto upamiętni dzieje miasta w okresie odrodzenia państwa polskiego jak i przypomni o wielokulturowej historii i strukturze społecznej naszego miasta. Upowszechni i spopularyzuje wiedzę historyczną. Tym projektem chcemy zaszczepić chęć poznawania, a także późniejszego pielęgnowania lokalnego dziedzictwa, historii i kultury i która jest tak ważna dla świadomości własnej tożsamości. Projekt zakłada organizację dwóch koncertów i ośmiu spotkań autorskich upowszechniających wiedzę historyczną – mówi Damian Kunert, wiceprzewodniczący Rady Miasta Zduńska Wola

 

- W ramach projektu odbędą się dwa Koncerty Patriotyczne w setną rocznicę odzyskania Niepodległości. W programie koncertu znajdują się najpiękniejsze arie z polskich oper m.in. Stanisława Moniuszki – twórcy polskiej opery narodowej oraz pieśni patriotyczne i żołnierskie.

Wystąpią studenci oraz absolwenci Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy – sopran Mariola Klimaszewska, mezzosopran – Milena Piotrowska, tenor Krzysztof Zimny, bas-baryton – Krystian Psujel, fortepian Adam Rogala. Najbliższy koncert odbędzie się w niedzielę 2 września 2018 roku o godz. 19.00 w Bazylice Mniejszej p.w. WNMP przy Kościelnej 20

Zapraszamy bardzo serdecznie – mówi Milena Piotrowska, prezes Stowarzyszenia „Pamiętamy”

 

- Szanowni Państwo, to wyjątkowy rok stulecia odzyskania przez Polskę Niepodległości, dlatego proponuję, aby chociaż na chwilę się zatrzymać i zastanowić, jak wyglądało nasze miasto w Polsce odrodzonej. Warto też wspomnieć o ludziach, którzy w tamtej nowej rzeczywistości odradzającego się państwa polskiego i rodzącej się samorządności mimo wielu przeciwności pokonali piętrzące się problemy i dali nam piękny przykład, jak należy pracować i rozmawiać mając na względzie przede wszystkim wartości i wspólne dobro. Ta publikacja to okolicznościowe ujęcie wybranych aspektów historii politycznej, społecznej i gospodarczej naszego miasta i spopularyzowanie tej wiedzy w przystępnej, popularno-naukowej formie. Życzę Państwu, aby odkrywanie historii Zduńskiej Woli stawało się za każdym razem niezwykłym spacerem po ulicach naszego miasta. Zapraszam na spotkania autorskie. Pierwsze odbędzie się 16 września 2018 roku o godz. 19.00 w Bazylice Mniejszej p.w. WNMP przy Kościelnej 20. - mówi Dawid Mazurkiewicz, autor publikacji „Miasto Zduńska Wola w Polsce Odrodzonej 1918-1939 – z dziejów samorządu”

 

Partnerzy projektu: Parafia rzymsko-katolicka p.w. WNMP ; Parafia rzymsko-katolicka p.w. Św. Maksymiliana Marii Kolbe ; Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola ; Towarzystwo Przyjaciół Zduńskiej Woli ; Ochotnicza Straż Pożarna w Zduńskiej Woli ; Szkoła Podstawowa nr 4 im. Tadeusza Kościuszki ; I Liceum Ogólnokształcące im. Kazimierza Wielkiego w Zduńskiej Woli ;

Miejski Dom Kultury – Zduńskowolskie Centrum Integracji RATUSZ .

 

 

 


See also:
Najnowsze artykuły:

Aktualizowany: piątek, 31 sierpnia 2018 21:51
 
 
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane

                              Partnerzy:
                                 
Copyright© Agencja Informacyjno - Artystyczna "Jarso - Media" Sławomir Cybulski