Reklama
22 Kwietnia 2019 Poniedziałek
Dziś imieniny: Łukasza, Kai, Nastazji
Do końca roku zostało 254 dni.
Reklama
Reklama

 
Bitwa tuż, tuż... [plakat]
Wiadomości - Aktualności
Wpisany przez Sławek Cybulski   
czwartek, 30 sierpnia 2018 14:30


Już w najbliższą sobotę, przy bunkrach w Beleniu odbędzie się rekonstrukcja walk obronnych z pierwszych dni września 1939 roku.


W najbliższą sobotę 1 września, w rejonie umocnień Strońsko - Beleń - Zagórzyce, odtworzony zostanie ten fragment historii września 1939 roku, gdy Armia Łódź w nierównej walce próbowała zatrzymać nacierającą od strony rzeki Warty znacznie lepiej uzbrojone i liczniejsze wojska niemieckie.


 

- Ten epizod walk nad Wartą ma podkreślić heroizm walki żołnierza o tę część swojej ojczyzny. Walki o swój dom – powiedział Wojciech Rychlik, starosta zduńskowolski


Uczestnicy inscenizacji starają się pokazać także dramatyzm sytuacji w jakiej znalazła się ludność cywilna.


 

- Niech każdy z nas wyobrazi sobie, że pewnego dnia z godziny na godzinę, musi opuścić swój dom, swoje gospodarstwo, zabierając ze sobą jedną torbę i jeden tobołek. I wtedy nie zastanawia się nawet gdzie idzie, w jakim kierunku i czy w ogóle do tego domu wróci – zwraca uwagę Joanna Jarosławska, współorganizatorka inscenizacji


Inscenizacja w Beleniu to jedna z największych rekonstrukcji w Polsce, która przyciąga nie tylko wielotysięczną rzeszę widzów z całego kraju ale także setki rekonstruktorów z całej Polski. Organizatorzy dbają również o to, by przekaz był widowiskowy. Dlatego na polach Belenia zobaczymy pojazdy opancerzone, armaty, motocykle a nawet samoloty. Sobotnia inscenizacja rozpocznie się o godzinie 17:00, jednak warto przyjechać dużo wcześniej nie tylko po to, by spokojnie zaparkować. Już od 14:00 można będzie zwiedzać wystawę pamiątek i oglądać sprzęt wojskowy dzięki 15. Sieradzkiej Brygadzie Wsparcia Dowodzenia.


Najnowsze artykuły:

 
 
Reklama
Reklama
                              Partnerzy:
                                 
Copyright© Agencja Informacyjno - Artystyczna "Jarso - Media" Sławomir Cybulski