Reklama
23 Marca 2019 Sobota
Dziś imieniny: Feliksa, Konrada, Zbysławy
Do końca roku zostało 284 dni.
Reklama
Reklama

 
Major Adamczyk opowiadał o powstaniu [FOTO]
Wiadomości - Aktualności
Wpisany przez Sławek Cybulski   
poniedziałek, 06 sierpnia 2018 17:22Na strzelnicy „Bunkier” w Zduńskiej Woli zorganizowano spotkanie z majorem Jerzym Adamczykiem, uczestnikiem Powstania Warszawskiego.

 

Jerzy Adamczyk, to były żołnierz Armii Krajowej. Po wojnie działał w konspiracji. Za swoją działalność był prześladowany przez bezpiekę i osadzony w więzieniu i obozie pracy. To także uczestnik Powstania Warszawskiego. Wspomnienia tamtych dni żyją w nim do dziś. Gdy wybuchło powstanie, Jerzy Adamczyk miał 12 lat. Był gońcem. Roznosił gazety i ulotki, ale nie tylko..


- Nie byłem żołnierzem, jak to niektórzy mówią: „miałeś karabin albo pistolet”. Dla starszych nie było, więc mowy nie było, żeby dzieciak miał. Do zdjęcia, to mu dali karabin, żeby zdjęcie zrobić. Więc to były takie prace: „przynieś to, idź, ty wiesz, co ty tam byś poszedł, przynieś, kawałek chleba skombinuj, albo papierosy, albo coś ze szpitala zanieś. Zwykły taki.. goniec. Goniec bez broni – mowi Jerzy Adamczyk, który niedawno w obecności władz Zduńskiej Woli został awansowany przez ministra Obrony Narodowej do stopnia majora.

 

Inicjatorem spotkania był właściciel strzelnicy „Bunkier” Paweł Zbierski, który podkreśla, że zaproszenie majora Adamczyka, by podzielił się swoimi przeżyciami sprzed 74 lat, to wkład jego środowiska w odkłamywanie historii.

 

- To element walki z próbą odbierania Polakom ich prawdziwej historii. Chcielibyśmy, żeby młodzież która przychodzi na strzelnicę miała okazję posłuchać z ust uczestnika tych wydarzeń, jak to było naprawdę. Tak, że celem było przybliżenie historii i zainteresowanie historią zwłaszcza ludzi młodych – podkreśla Paweł Zbierski

 

Uczestnicy spotkania mogli również obejrzeć fotografie, publikacje i pamiątki z okresu Powstania Warszawskiego. A kolejne spotkanie o podobnej tematyce planowane jest na początek września.

 

fot. Michał Kubiak

 

 

 

 

 
 
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane

                              Partnerzy:
                                 
Copyright© Agencja Informacyjno - Artystyczna "Jarso - Media" Sławomir Cybulski