Reklama
26 Marca 2019 Wtorek
Dziś imieniny: Dory, Olgi, Teodora
Do końca roku zostało 281 dni.
Reklama
Reklama

 
Średniowieczne grodu zdobywanie [FOTO]
Wiadomości - Aktualności
Wpisany przez Sławek Cybulski   
niedziela, 05 sierpnia 2018 21:44


Jak walczyli średniowieczni wojowie oraz rycerze? W jaki sposób zdobywano gród i jak wyglądało wówczas życie? Tego wszystkiego mogli dowiedzieć się uczestnicy imprezy plenerowej „W grodzie Mściwoja. Strońsko na osi czasu”.

 

Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Zapolicach oraz Bractwo Rycerskie „Złoty Krzyż” już po raz siódmy wraz z rekonstruktorami z całej Polski, przenieśli nas w Strońsku w czasy średniowiecza. W utworzonym na potrzeby tego wydarzenia obozowisku, można było podejrzeć, jak żyli, czym się żywali ludzie, zamieszkujący te tereny w XIII lub XIV wieku. Fascynować mogły stroje, ozdoby, naczynia oraz inne elementy codzinnego życia. Największe zainteresowanie budziła jednak broń oraz lśniące zbroje, w które przyodziewali się rycerze, toczący bój o gród Mściwoja – najprawdopodobniej ówczesnego pana tych ziem, o którym na pewno wiadomo tylko tyle, że w tamtych czasach ufundował kościół w Strońsku.

 

Tradycją stało się już kolejne pasowanie na rycerza – przeprowadzone według wytycznych Kapituły Rycerstwa Polskiego. Scenariusz samej inscenizacji zakładał, że jednego z członków zwaśnionych rodów zwabia do grodu piękna dziewczyna, a jego pobratymcy próbują odbić go siłą. Już to pokazuje, że zdobywanie grodu Mściwoja, jak zwykle zresztą przedstawiono z dużym poczuciem humoru.

 

- Jest cała masa inscenizacji różnych, które się odbywają w całej Polsce. Są to nawiązania do prawdziwych wydarzeń. My zrobiliśmy taki troszeczkę krok w kierunku ludzi, w kierunku po prostu takiej zabawy, ale zabawy troszeczkę z historią – wyjaśnia Radosław Maniecki z Bractwa Rycerskiego Złoty Krzyż

 

Szczęk stali, rycerskie walki, zdobywanie warowni, pokazy łucznicze i wybuchy artyleryjskie, robiły na uczestnikach inscenizacji jak zwykle niezapomniane wrażenie. Imprezie towarzyszyły pokazy, turnieje, i koncerty ludowych oraz folkowych zespołów.

 

fot.: Michał Cybulski

 

Aktualizowany: niedziela, 05 sierpnia 2018 21:49
 
 
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane

                              Partnerzy:
                                 
Copyright© Agencja Informacyjno - Artystyczna "Jarso - Media" Sławomir Cybulski