Reklama
26 Marca 2019 Wtorek
Dziś imieniny: Dory, Olgi, Teodora
Do końca roku zostało 281 dni.
Reklama
Reklama

 
Znów pobili Krzyżaków [FOTO]
Wiadomości - Aktualności
Wpisany przez Sławek Cybulski   
poniedziałek, 16 lipca 2018 15:00


Nasi rycerze już po raz dziesiąty byli pod Grunwaldem, gdzie odtworzyli największą bitwę czasów średniowiecza.

 

Po raz dziesiąty członkowie Stowarzyszenia Złoty Krzyż ze Zduńskiej Woli uczestniczyli w XXI Inscenizacji Bitwy pod Grunwaldem. Na grunwaldzkich polach pierwsi zduńskowolanie pojawili się we wtorkowe popołudnie 10 lipca, gdzie odtwarzana jest największa inscenizacja z okresu późnego średniowiecza w Polsce.

Na grunwaldzkich polach pierwsi zduńskowolscy rekonstruktorzy pojawili się we wtorek 10 lipca. Niezmiennie znaleźli się w obozie Chorągwi Ziemi Łęczyckiej, skupiającej w szczególności odtwórców historycznych z centralnej Polski, m. in. Łodzi, Łowicza, Zgierza, Poddębic. Stowarzyszenie reprezentowało osiem osób. Członkowie Złotego Krzyża do czasu bitwy prowadzili życie obozowe. Spali w historycznych namiotach, uczestniczyli w wartach dziennych i nocnych. Aby przetrwać do bitwy byli zmuszeni przygotowywać sobie posiłki zgodnie z recepturą późnośredniowiecznej kuchni. W środę odbyły się manewry Chorągwi. Ćwiczono m. in. noszenie broni, walkę i szyk. W piątek przeprowadzono próbę generalną inscenizacji z udziałem rekonstruktorów, będąca przygotowaniem do sobotniej walki. Zwieńczeniem piątkowego dnia była wieczorna uczta.

Chorągiew Ziemi Łęczyckiej podczas tegorocznej już XXI Inscenizacji Bitwy pod Grunwaldem, wstawiła w pole blisko 60 lekko zbrojnych, uzbrojonych w drzewce (halabardy, glewie, berdysze), pawęże, hakownice i kusze. Zduńskowolskie Stowarzyszenie Złoty Krzyż na polu największej późnośredniowiecznej historycznej inscenizacji w środkowej Europie, reprezentowało trzech jej członków: dwóch halabardników (Bogdan Górny, Jarosław Stulczewski) i jeden kusznik (Radosław Maniecki).

 


See also:
Najnowsze artykuły:

Aktualizowany: poniedziałek, 16 lipca 2018 15:20
 
 
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane

                              Partnerzy:
                                 
Copyright© Agencja Informacyjno - Artystyczna "Jarso - Media" Sławomir Cybulski