Reklama
21 Kwietnia 2019 Niedziela
Dziś imieniny: Jarosława, Konrada, Selmy
Do końca roku zostało 255 dni.
Reklama
Reklama

 
Powiat daje kasę na remont zabytków
Wiadomości - Aktualności
Wpisany przez Sławek Cybulski   
środa, 20 czerwca 2018 21:31

 

 


Powiat zduńskowolski sfinansuje prace konserwatorskie kolejnych trzech zabytkowych obiektów za kwotę 70 tysięcy złotych.


Po 20 tysięcy dostaną : pałac w Pstrokoniach oraz zabytkowy kościół w Szadku, a 30 tysięcy drewniany kościół w Korczewie. Starosta zduńskowolski Wojciech Rychlik chwalił dotychczasowe starania konserwatorskie opiekunów tych zabytków.

 


- W jednej i w drugiej świątyni olbrzymie pieniądze, z różnych źródeł dzięki staraniom księży proboszczów zostały pozyskane, przełożone na wykonane prace i ciągle wykonywane są. Te zabytki wróciły do społeczności. Wróciły do życia – zauważył starosta.


Karolina Michalak, współwłaścicielka pałacyku w Pstrokoniach, który także odzyskuje dawny blask, w imieniu obdarowanych podziękowała władzom powiatu za okazaną pomoc.


- Pieniądze są tutaj – myślę – drugorzędną sprawą. Oczywiście niezwykle ważną. Natomiast sam fakt, że możemy tak liczyć na powiat, na pomoc, w realizacji tego naszego celu i jakiejś misji jest niezmiernie tutaj istotny. Jest ogromną wartością – powiedziała.


W Kościele św. Katarzyny w Korczewie prace będą polegały na częściowej rekonstrukcji dekoracji ornamentowej na ścianach. W pałacu w Pstrokoniach będzie to impregnacja belek dachowych i stropowych, oraz uzupełnienie braków konstrukcyjnych. Natomiast w Kościele w Szadku, zostanie dokończony remont elewacji. Będą także przemurowane spękane ściany.

Powiat zduńskowolski wspiera finansowo swoje zabytki od 2014 roku. Na prace konserwatorskie przeznaczył dotąd blisko 264 tysiące złotych.

 
 
Reklama
Reklama
                              Partnerzy:
                                 
Copyright© Agencja Informacyjno - Artystyczna "Jarso - Media" Sławomir Cybulski