Reklama
18 Lutego 2019 Poniedziałek
Dziś imieniny: Konstancji, Krystiana, Sylwany
Do końca roku zostało 317 dni.
Reklama
Reklama

 
Powiat daje kasę na remont zabytków
Wiadomości - Aktualności
Wpisany przez Sławek Cybulski   
środa, 20 czerwca 2018 21:31

 

 


Powiat zduńskowolski sfinansuje prace konserwatorskie kolejnych trzech zabytkowych obiektów za kwotę 70 tysięcy złotych.


Po 20 tysięcy dostaną : pałac w Pstrokoniach oraz zabytkowy kościół w Szadku, a 30 tysięcy drewniany kościół w Korczewie. Starosta zduńskowolski Wojciech Rychlik chwalił dotychczasowe starania konserwatorskie opiekunów tych zabytków.

 


- W jednej i w drugiej świątyni olbrzymie pieniądze, z różnych źródeł dzięki staraniom księży proboszczów zostały pozyskane, przełożone na wykonane prace i ciągle wykonywane są. Te zabytki wróciły do społeczności. Wróciły do życia – zauważył starosta.


Karolina Michalak, współwłaścicielka pałacyku w Pstrokoniach, który także odzyskuje dawny blask, w imieniu obdarowanych podziękowała władzom powiatu za okazaną pomoc.


- Pieniądze są tutaj – myślę – drugorzędną sprawą. Oczywiście niezwykle ważną. Natomiast sam fakt, że możemy tak liczyć na powiat, na pomoc, w realizacji tego naszego celu i jakiejś misji jest niezmiernie tutaj istotny. Jest ogromną wartością – powiedziała.


W Kościele św. Katarzyny w Korczewie prace będą polegały na częściowej rekonstrukcji dekoracji ornamentowej na ścianach. W pałacu w Pstrokoniach będzie to impregnacja belek dachowych i stropowych, oraz uzupełnienie braków konstrukcyjnych. Natomiast w Kościele w Szadku, zostanie dokończony remont elewacji. Będą także przemurowane spękane ściany.

Powiat zduńskowolski wspiera finansowo swoje zabytki od 2014 roku. Na prace konserwatorskie przeznaczył dotąd blisko 264 tysiące złotych.

 
 
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane

                              Partnerzy:
                                 
Copyright© Agencja Informacyjno - Artystyczna "Jarso - Media" Sławomir Cybulski