Reklama
23 Stycznia 2019 Środa
Dziś imieniny: Fernandy, Jana, Rajmundy
Do końca roku zostało 343 dni.
Reklama
Reklama

 
Uczyli się ratować [FOTO]
Wiadomości - Aktualności
Wpisany przez Sławek Cybulski   
czwartek, 26 kwietnia 2018 22:04


Pokazem umiejętności ratowniczych w zaimprowizowanej sytuacji, w Zduńskiej Woli zakończyła się 10. edycja programu programu Młodzież i Pierwsza Pomoc.

To program realizowany przez starostwo, zduńskowolską straż pożarną oraz Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Sieradzu. W ciągu blisko 2 miesięcy, na codziennych zajęciach, uczniowie szkół ponadgimnazjalnych uczyli się resuscytacji krążeniowo – oddechowej i nie tylko.

 

- Take zachłyśnięcie, zaksztuszenie, zasłabnięcia, złamania, zwichnięcia – wymienia jedna z uczestniczek programu. - Możemy spotkać na ulicy kogoś, kto będzie potrzebował takiej pomocy. I wtedy warto posiadać choćby podstawową wiedzę, żeby móc jakkolwiek zareagować i być na to przygotowanym – dodaje jej koleżanka

 

Umiejętnościami które zdobyli, mogli wykazać się dziś na podsumowaniu programu. Scenariusz pokazu zakładał wypadek drogowy z udziałem samochodu i motocykla. Uczestnikom wypadku należało udzielić przedmedycznej pomocy. Leszek Błaszczyk, emerytowany strażak i jeden z inicjatorów tego programu zwraca uwagę, że niektórzy z uczestników poprzednich edycji, wykorzystali już swoje umiejętności w prawdziwych sytuacjach.

 

- Wielki wypadek busa. Dziewięć osób poszkodowanych, „szklanka” na jezdni, stosunkowo długi czas dojazdu. Przyjeżdżamy na to zdarzenie, a tam jeden z ćwiczących po prostu wszystkie te osoby posegregował, poukładał w sposób bezpieczny – mówi Leszek Błaszczyk, były dowódca Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej PSP w Zduńskiej Woli.

 

Podczas wszystkich 10-u edycji tego wyjątkowego na skalę kraju programu, ratować życie i zdrowie, nauczyło się już blisko 8 tysięcy młodych osób.

 

 


See also:
Najnowsze artykuły:

Aktualizowany: piątek, 27 kwietnia 2018 21:28
 
 
Reklama
Reklama
                              Partnerzy:
                                 
Copyright© Agencja Informacyjno - Artystyczna "Jarso - Media" Sławomir Cybulski