Reklama
23 Marca 2019 Sobota
Dziś imieniny: Feliksa, Konrada, Zbysławy
Do końca roku zostało 284 dni.
Reklama
Reklama

 
Porządkują mogiłę z czasów I wojny[FOTO]
Wiadomości - Aktualności
Wpisany przez Sławek Cybulski   
środa, 11 kwietnia 2018 13:54


"Czy to jest Polak, czy Niemiec, czy Rosjanin, jemu się należy cześć" - twierdzą członkowie Towarzystwa Przyjaciół Zduńskiej Woli, którzy porządkują na starym cmentarzu przy Łaskiej mogiłę z czasów I wojny światowej.

 

Towarzystwo Przyjaciół Zduńskiej Woli postanowiło oderestaurować kolejną zabytkową mogiłę na starym cmentarzu przy ulicy Łaskiej. Nie chodzi jednak o akcję renowacji zabytkowych nagrobków finansowaną z corocznej kwesty podczas Święta Zmarłych. Są to prace porządkowe na zbiorowym grobie z czasów I wojny światowej, w którym spoczywa 53 niemieckich żołnierzy poległych między 20 listopada a 30 grudnia 1914 roku. Dlaczego akurat wybrano ten nagrobek?.. Po prostu dlatego, że był bardzo zaniedbany – odpowiada Jarosław Stulczewski, prezes Towarzystwa Przyjaciół Zduńskiej Woli.

 

- Chcemy, aby te nazwiska, co prawda nie Polaków, ale dużo Polsków służyło w armiach zaborczych, . Żołnierz to jest żołnierz. Jemu się należy cześć, czy to jest Polak, czy to jest Niemiec czy to jest Rosjanin. Liczy się pamięć społeczeństwa – mówi prezes TPZW.

 

Podczas I wojny światowej w okolicach Zduńskiej Woli toczyły się bardzo krwawe walki. Jeszcze niedawno, takich kwater grobowych na terenie Zduńskiej Woli było 4. Ta, którą porządkuje Twowarzystwo Przyjaciół Zduńskiej Woli jest ostatnią, która się zachowała. Z 53 nazwisk żołnierzy, krórzy w niej spoczywają, dziś można odczytać już tylko 17. Po renowacji, na mogile ma stanąć metalowy krzyż.


 


See also:
Najnowsze artykuły:

 
 
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane

                              Partnerzy:
                                 
Copyright© Agencja Informacyjno - Artystyczna "Jarso - Media" Sławomir Cybulski