Reklama
25 Marca 2019 Poniedziałek
Dziś imieniny: Bolka, Cezaryny, Marioli
Do końca roku zostało 282 dni.
Reklama
Reklama

 
Odszedł Tomasz Misiak
Wiadomości - Aktualności
Wpisany przez Sławek Cybulski   
wtorek, 03 kwietnia 2018 19:24

 

Nie żyje Tomasz Misiak, znany zduńskowolski fotograf, dokumentalista, fotoreporter i członek Towarzystwa Przyjaciół Zduńskiej Woli. Zmarł w poniedziałek, 2 kwietnia. Miał 64 lata.

 

Tomasz Misiak urodził się 21 maja 1954 r. w Sieradzu jako syn Stefana i Marii z Marglów. Ukończył w roku 1975 Technikum Mechaniczne w Zduńskiej Woli. Jego zainteresowanie fotografią sięgają czasów szkoły średniej. Zapisał się wówczas do sekcji fotograficznej prowadzonej przez Tadeusza Jagielskiego przy Miejskim Domu Kultury w Zduńskiej Woli. Pierwsze zdjęcie wykonał w roku 1975 swojemu nauczycielowi – Feliksowi Rajczakowi. Dzięki niemu, zdjęcia autorstwa Misiaka wypłynęły na światło dzienne, on również zauważył jego talent do fotografii. Od 1979 r. był pracownikiemj Zakładowego Domu Kultury przy Zakładach Przemysłu Bawełnianego „Zwoltex”. W latach 1982-2015 zatrudniony w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Zduńskiej Woli. Na przełomie lat 70. i 80. fotografował dla Krajowej Agencji Wydawniczej. W listopadzie 1983 r. uzyskał uprawnienia instruktora fotografii I kategorii. Nauczał fotografii w Domach Kultury w Łasku, Sieradzu i Zduńskiej Woli.

 

Fotorelacjonował wydarzenia historyczne dla Zduńskiej Woli oraz Polski m. in. dokumentował powstanie i rozwój „Solidarności”. Był kronikarzem tych wydarzeń. Fotografował budowę pomnika ofiar „Grudnia '70” w Gdyni, uroczystości pogrzebowe kardynała Stefana Wyszyńskiego, strajk studentów łódzkich, wmurowanie kamienia węgielnego pod ośrodek im. św. M.M. Kolbego w Zduńskiej Woli, festiwal w Jarocinie 82, posiedzenia Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Sieradzu, wizyty w Zduńskiej Woli: Edwarda Osóbki-Morawskiego, Jana Olszewskiego, Tadeusza Mazowieckiego, Zygmunta Bujaka, Andrzeja Gwiazdy, Andrzeja Leppera, Mariusza Pudzianowskiego, Waldemara Pawlaka, Jarosława Kaczyńskiego i innych.

 

Jego fotografie publikowane były w gazetach.: „Głos Robotniczy”, „Nad Wartą”, „Odgłosy”, „Życie Zduńskiej Woli”, „Kobieta i Życie”, „Katolik”, „Dziennik Łódzki”, „Przyjaciółka”, „Książka Ziemia”, a także w pierwszym turystycznym przewodniku po Zduńskiej Woli autorstwa Ryszarda Poradowskiego, wydanego przez Towarzystwo Przyjaciół Zduńskiej Woli. W latach 1976-1990 członek Sieradzkiego Towarzystwa Fotograficznego. Od roku 1982 do chwili obecnej był członkiem Towarzystwa Przyjaciół Zduńskiej Woli.

 

W grudniu 2016 r. w zduńskowolskim „Ratuszu”, Towarzystwo Przyjaciół Zduńskiej Woli i Miejski Dom Kultury zorganizowały ostatnią wystawę fotografii Tomasza Misiaka pt. „Twarze stanu wojennego Zduńskiej Woli”, dokumentujących wydarzenia społeczno-polityczne na terenie Zduńskiej Woli po 13 grudnia 1981 r.

 

Tomasz Misiak zmarł 2 kwietnia w swoim domu w Zduńskiej Woli. Ostatnie pożegnanie Tomasza Misiaka odbędzie się w piątek, 6 kwietnia. Msza żałobna zostanie odprawiona w kościele św. Ducha na cmentarzu parafialnym w Sieradzu. Tam zostanie pochowany w rodzinnym grobie.


See also:
Najnowsze artykuły:

 
 
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane

                              Partnerzy:
                                 
Copyright© Agencja Informacyjno - Artystyczna "Jarso - Media" Sławomir Cybulski