Reklama
23 Stycznia 2019 Środa
Dziś imieniny: Fernandy, Jana, Rajmundy
Do końca roku zostało 343 dni.
Reklama
Reklama

 
Ku czci Wyklętych [FOTO]
Wiadomości - Aktualności
Wpisany przez Sławek Cybulski   
czwartek, 01 marca 2018 15:43

W Zduńskiej Woli, obchody Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych zorganizowało Stowarzyszenie „Pamiętamy”.

 

Główna część uroczystości, w której udział wzięli mieszkańcy, władze samorządowe oraz przedstawiciele różnych środowisk społeczno - politycznych tego miasta i powiatu, odbyła się w Alejach Kościuszki, przy pomniku „wyklętych”. Tu, swoimi wspomnieniami sprzed 70 lat podzielił się kapitan Jan Brzozowski, pseudonim „Mars”, członek organizacji Wolność i Niezawisłość oraz „Katyń”, które tuż po zakończeniu wojny, wystąpiły przeciwko ustrojowi komunistycznemu w Polsce i okupacji sowieckiej.

 

- Mnie aresztowano 27 listopada 1950 roku i osadzono w arezscie śledczym Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa w Sieradzu za działalność. Wojskowy sąd rejonowy w Łodzi na sesji wyjazdowej w Sieradzu skazał mnie na 5 lat więzienia. Miałem wówczas 23 lata – relacjonował Jan Brzozowski

 

Kapitan Joanna Motylińska - Szczych, oficer prasowy 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku, odczytując „apel pamięci” przypommniała, że przez ponad pół wieku, wiedza o skrycie straconych i zamęczonych wyklętych żołnierzach niepodległościowego podziemia, była zakazana i trzymana w tajemnicy. Miejsca ich pochówków często były nieznane a uchylenie choćby rąbka tajemnicy o zbrodnich na nich dokonanych, groziło surowymi karami.

 

Uroczystości ku czci wyklętych zakończyły wiązanki kwiatów, a w pobliskiej Szkole Podstawowej nr 4 odbył się z tej okazji Festiwal Pieśni Patriotycznych „Dla Bohaterów Niepodległej Polski”.

 

 See also:
Najnowsze artykuły:

 
 
Reklama
Reklama
                              Partnerzy:
                                 
Copyright© Agencja Informacyjno - Artystyczna "Jarso - Media" Sławomir Cybulski