Reklama
19 Marca 2019 Wtorek
Dziś imieniny: Aleksandryny, Józefa, Nicety
Do końca roku zostało 288 dni.
Reklama
Reklama

 
Mogli poczuć fotografię [FOTO]
Wiadomości - Aktualności
Wpisany przez Sławek Cybulski   
środa, 28 lutego 2018 14:36Dowiedzieli się wielu ciekawych rzeczy o fotografii, a także w jaki sposób dawniej wywoływano zdjęcia. To wszystko na fotograficznych warsztatach dla niedowidzących i niewidomych.

 

Na warsztatach zorganizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną, niedowidzący i niewidomi mogli poznać tajniki fotografii analogowej: dotkąć powięszalnik, pomoczyć zdjęcie w odczynnikach chemicznych, poczuć ciepło lampy ciemniowej, mogli spróbować nawinąć kliszę fotograficzną na koreks, poczuć różnicę między różnymi rodzajami papairu fotograficznego.

 

- Przyznam się, że wyzwanie było dla mnie bardzo duże. (…) Pozstawiłem sobie za cel - ponieważ dla osób, które mają problemy ze wzrokiem, wyczulają się inne zmysły: słuch, węch czy dotyk – żeby namacalnie poczuć tę fotografię. Więc cofneliśmy się trzy kroki do tyłu i nie zostaliśmy na fotografii cyfrowej i omawianiu wszystkich tych aspektów, natomiast zrobiliśmy taką ścieżkę fotografii analogowej - mówi fotograf Marcin Grabia, który prowadził te zajęcia.


Uczestnicy dopytywali o szczegóły, biorąc aktywny udział w zajęciach. Nie ukrywali, że sam temat warsztatów, jak i sposób jego przedstwienia, były dla nich bardzo ciekawe.
 

- Zawsze fotografia była dla mnie taką magią, taką tajemnicą. Na tych zajęciach wiele się douczyłam, nauczyłam i zobaczyłam. Zdjęcie można nie tylko oglądać, ale też poczuć. Tak, że oglądając zdjęcie mogę poczuć emocje tej osoby, która jest na nim przedstawiona – mówi Barbara Błaszczyk, uczestniczka zajęć.

 

- Staramy się tak przeciwdziałać wykluczeniu, że wszyscy wszystko mogą osiągnąć. Jeżlei ktoś nie może zrobić zdjęcia, może być modelem. Jeżeli ktoś czegoś nie może zobaczyć, to na przykład może to usłyszeć – mówi Anita Kwiatkowska z Miejskiej Biblioteki Publicznej

 

Warsztaty zakończyły się sesją zdjęciową, którą Marcin Grabia zrobił każdemu z uczestników. Dzięki zajęciom organizowanym cyklicznie przez Miejską Bibliotekę Publiczną, niedowidzący i niewidomi mogli nie tylko poznać tajniki fotografii, ale wcześniej również malarstwo impresjonistów (którzy tracili wzrok). Zorganizowano dla nich także zajęcia archeologiczne i muzyczne. 
 
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane

                              Partnerzy:
                                 
Copyright© Agencja Informacyjno - Artystyczna "Jarso - Media" Sławomir Cybulski