Reklama
26 Marca 2019 Wtorek
Dziś imieniny: Dory, Olgi, Teodora
Do końca roku zostało 281 dni.
Reklama
Reklama

 
Smog na sesji
Wiadomości - Aktualności
Wpisany przez Sławek Cybulski   
niedziela, 25 lutego 2018 09:33Radni powiatu zduńskowolskiego gościli na sesji Krzysztofa Wójcika - dyrektora Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, który mówił o smogu. My zapytaliśmy go m.in. jak zmierzyć smog i w jakich warunkach najczęściej powstaje.

 

Panie dyrektorze. Jak wyglądają pomiary czystości powietrza w regionie?

 

- Mamy swoje stacje. Zarówno automatyczne, jak i manualne, głównie w tych miejscowościach, w których smog jest problemem. Stacje automatyczne działają cały czas w trybie online. Można sobie podejrzeć na daną chwilę, jak wygląda to powietrze. Natomiast stacje manualne zbierają dane z całego tygodnia, z całego miesiąca i dopiero tak naprawdę po miesiącu możemy powiedzieć, jakie było zanieczyszczenie powietrza w danej miejscowości. Warto podkreślić, że nie pomiary automatyczne, ale właśnie te manualne stanowią oficjalną metodykę referencyjną wymaganą przez Unię Europejską.

 

W całym województwie jest 9 stacji automatycznych i 26 manualnych. Jak wyglądają te pomiary manualne?

 

- Jest sobie taki pyłomierz. Są w nim sączki – takie filtry. Powietrze jest zasysane, również te cząstki pyłu, które się w nim znajdują, zostają zatrzymywane na tych filtrach. Są następnie zawożone do laboratorium, poddawane ważeniu - poprzez sprawdzenie masy zabrudzonego filtra określamy ile tego pyłu jest i następnie jest dokonywana analiza. Sprawdzamy między innymi czy w pyle są metale ciężkie i to, co nas również najbardziej interesuje czyli benzoalfapiren czyli ten wielopierścieniowy węglowodór aromatyczny z którego przekroczeniami mamy problemy w województwie.


Jakie warunki najbardziej sprzyjają temu, że smog powstaje i utrzymuje się w powietrzu?

 

- Ujemna temperatura, (…) bezwietrzna pogoda, stagnacja powietrza, a jeszcze to, co się też często zdarza, tak zwana inwersja temperatur: tworzy się wtedy taka czapa, która blokuje rozprzestrzenianie się powietrza i można powiedzieć – smog gotowy.

 

Czy to jest tak, że smog powstaje głównie na obszarach, gdzie jest dużo pieców węglowych, czy powstawanie smogu zależy też od innych czynników?

 

- Niewątpliwie ta misja emisja i te piece węglowe to jest czynnik numer 1 na terenie naszego województwa, ale też zależy to od innych czynników. Numer 2 to jest komunikacja. Na samym końcu – jest to około 10 procent jeżeli chodzi o wpływ, to są emisje z dużych zakładów emitujących zanieczyszczenia do powietrza.

 

Dlaczego tak dużo teraz mówi się o smogu. Czy rzeczywiście to jest problem, który narósł dopiero w ostatnich latach, czy może wcześniej też mieliśmy do czynienia ze smogiem, ale nie bardzo na to zwracaliśmy uwagę?

 

- Wcześniej też oczywiście był problem. My tak naprawdę od 91 roku odkąd powstała Inspekcja Ochrony Środowiska mówimy o tym problemie bo mierzymy na naszych stacjach to zanieczyszczenie powietrza. Natomiast powiem tak: niewątpliwie jest to zasługa lokalnych alarmów smogowych ale również mediów. Bo jak wszyscy państwo w zeszłym roku w Nowy Rok powiedzieliście że „jest w Polsce smog”, to rozdzwoniły się telefony – mimo że tak naprawdę on był od wielu lat.

 

Dziękuję za rozmowę.

 

Z Krzysztofem Wójcikiem – dyrektorem Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Łodzi

rozmawiał : Sławek Cybulski

 

 

 


See also:
Najnowsze artykuły:

 
 
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane

                              Partnerzy:
                                 
Copyright© Agencja Informacyjno - Artystyczna "Jarso - Media" Sławomir Cybulski