Reklama
19 Marca 2019 Wtorek
Dziś imieniny: Aleksandryny, Józefa, Nicety
Do końca roku zostało 288 dni.
Reklama
Reklama

 
Budżetem ponownie zajmie się RIO
Wiadomości - Aktualności
Wpisany przez Sławek Cybulski   
środa, 31 stycznia 2018 19:12Budżetem Zduńskiej Woli ponownie zajmie się Regionalna Izba Obrachunkowa. Na poniedziałkową uchwałę radnych, znów poskarżyły się władze miasta. Prezydent zgłosił również do RIO zastrzeżenia odnośnie uchwały zmieniającej podział środków na sport. Urząd Miasta wydał dziś w tej sprawie komunikat. Dlaczego znalazły się w nim słowa o kompromitacji? Kogo prezydent miał na myśli?

„Uprzejmie informujemy, że Regionalna Izba Obrachunkowa w Łodzi uchyliła, jako niezgodną z prawem, kolejną już uchwałę Rady Miasta Zduńska Wola. Uchylona uchwała, dotyczyła sposobu udzielania wsparcia klubom sportowym przez miasto. Niezgodny z przepisami okazał się zaproponowany przez radnych sposób wyboru członków rady sportu i podejmowania decyzji o podziale środków. 

- Dziękuję RIO, że nie pozwoliła przejąć radnym PiS kontroli nad podziałem środków na sport. Nie wiem po co radni mieszają politykę ze sportem. Czekamy na pisemne potwierdzenie stanowiska RIO, żebyśmy mogli jak najszybciej rozdzielić środki na które czekają kluby sportowe – mówi Piotr Niedźwiecki.

Ponadto, w związku z publikowanym w mediach oświadczeniem klubu PiS oraz wypowiedziami przewodniczącego Rady Miasta Witolda Gwiazdy uprzejmie informujemy, że proponowane przez radnych podpisanie przez prezydenta przyjętej przez nich 29 stycznia uchwały w sprawie zmiany budżetu Miasta Zduńska Wola na 2018 r., byłoby niezgodne z prawem. Prezydent nigdy nie podpisuje przegłosowanych przez radę uchwał, taka procedura nie występuje w ustawie o samorządzie terytorialnym. Nieprawdą jest więc twierdzenie, że ewentualny podpis prezydenta pod uchwałą, spowodowałby jej zgodność z prawem.

 Ze względu na nie budzące wątpliwości naruszenie przepisów przez radnych, prezydent zmuszony jest skierować uchwałę do Regionalnej Izby Obrachunkowej w celu sprawdzenia jej legalności.

- Rada Miasta złamała prawo, a teraz próbuje przerzucić odpowiedzialność na kogoś innego. Propozycja abym podpisywał przegłosowany już projekt uchwały, świadczy o kompromitującej nieznajomości przepisów przez przewodniczącego Rady Miasta - podkreślił prezydent 

Pismo o rozstrzygnięcie nadzorcze stwierdzające nieważność podjętej 29 stycznia uchwały zostało dziś przekazane do RIO. Izba ma 30 dni na podjęcie decyzji. Następnie RIO podejmie decyzję o uchyleniu projektu budżetu w części lub w całości, a do końca lutego przygotuje projekt budżetu. Do tego czasu obowiązywać będą zapisy przygotowanego prawidłowo przez prezydenta projektu budżetu z 15 listopada 2018 r." - czytamy w komunikacie przesłanym dziś przez Urząd Miasta Zduńska Wola. 

 

 
 
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane

                              Partnerzy:
                                 
Copyright© Agencja Informacyjno - Artystyczna "Jarso - Media" Sławomir Cybulski