Reklama
19 Marca 2019 Wtorek
Dziś imieniny: Aleksandryny, Józefa, Nicety
Do końca roku zostało 288 dni.
Reklama
Reklama

 
Mieszkanie do nauki samodzielności [FOTO]
Wiadomości - Aktualności
Wpisany przez Sławek Cybulski   
wtorek, 16 stycznia 2018 20:37W Zduńskiej Woli powstało pierwsze w regionie „mieszkanie chronione”. To swego rodzaju mieszkanie treningowe, w którym osoby niepełnosprawne będą miały szansę nauczyć się samodzielności. Właśnie rozpoczęło się przyjmowanie zgłoszeń przyszłych lokatorów.

 

Mieszkanie chronione” w Zduńskiej Woli powstało na bazie rządowego programu „za życiem” dlatego połowę kwoty jego wyremontowania – ok. 50 tysięcy złotych dołożył Skarb Państwa.

Przeznaczone jest dla osób niepełnosprawnych ze znacznym bądź umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, lecz nie wymagających opieki osób trzecich. Będzie można nauczyć się tu samodzielności i radzenia sobie z codziennymi problemami.


- Najpewniej to będą osoby młode, które są przy rodzicach i rodzice będą chcieli w jakiś sposób tutaj wykorzystać tą możliwość, żeby przy opiece specjalistów, to dziecko faktycznie mogło się usamodzielnić - mówi Elżbieta Śpikowska, dyrektor MOPS COS w Zd-Woli


Przyszli lokatorzy nie będą tu sami. Skorzystają z pomocy specjalistów, m.in. psychologa, terapeuty i pracownika socjalnego.


 

- Będą tutaj zatrudnione osoby, które będą te osoby wprowadzały w to życie ucząc takich podstawowych powiedzmy czynności jak przygotowanie posiłków, robienie zakupów i takich codzinnych spraw związabnych z życiem codziennym – dodaje dyrektor MOPS

 


Mieszkanie jest w pełni wyposażone i odpowiednio przystosowane dla osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami.


 

- Jest przebudowana w odpowiedni sposób łazienka. Całe mieszkanie jest bezprogowe. Włączniki są na wysokości osoby, która porusza się na wózku inwalidzkim. Jeżeli chodzi o kuchnię, w odpowiedni sposób są przygotowane zlewy tak, by można było podjechać – mówi Elżbieta Szlachetka – Sikora, wiceprezydent Zduńskiej Woli


Mieszkanie jest ma charakter rotacyjny. Jednocześnie mogą w nim zamieszkać 3 osoby przez okres 1 roku, z możliwością przedłużenia do 2 lat. Pobyt jest płatny. Jednak w zależności od dochodu lokatorów, w utrzymaniu mieszkania finansowo ma pomóc miasto.


 

- Chcemy przede wszystkim przekonać mieszkańców uprawnionych, żeby skorzystali z takiej możliwości. Chcemy, żeby ono się zadomowiło w świadomości mieszkańców miasta Zduńska Wola. Tu mogą zamieszkać 3 osoby więc to jest bardzo dobry pomysł jak na początek – wyraża nadzieję wiceprezydent

 


Zduńskowolski MOPS rozpoczął przyjmowanie zgłoszeń, a jeśli ów pomysł się sprawdzi, jeśli będzie dużo chętnych, władze miasta nie wykluczają, że będą w przyszłości ubiegać się o środki na kolejne tego typu mieszkanie „chronione”.

 


See also:
Najnowsze artykuły:

 
 
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane

                              Partnerzy:
                                 
Copyright© Agencja Informacyjno - Artystyczna "Jarso - Media" Sławomir Cybulski