Reklama
21 Listopada 2018 Środa
Dziś imieniny: Janusza, Marii, Reginy
Do końca roku zostało 41 dni.
Reklama
Reklama

 
Prezydent poskarżył się RIO na budżet
Wiadomości - Aktualności
Wpisany przez Sławek Cybulski   
środa, 10 stycznia 2018 23:08"To urasta do rangi absurdu" - tak między innymi prezydent skomentował niektóre poprawki wprowadzone przez radnych do budżetu miasta na 2018 rok. Na wniosek władz miasta, dokument oceni Regionalna Izba Obrachunkowa.

 

Kierując poważne zastrzeżenia do RIO dotyczące budżetu na 2018 rok władze maista mająnadzieję, że że Regionalna Izba Obrachunkowa zaleci jego korektę w taki sposób, by ostatecznie jak najbardziej zbliżył się kształtem do propozycji przedstawionych porzez prezydenta.

 

Mamy niespoodzianki, które pokazują niedojrzałość, jeżeli chodzi o przygotowanie tego bardzo ważnego dokumentu” – tymi słowami prezydent nawiązał do faktu, że radni wycofali blisko 2,5 miliona złotych z opieki przedszkolnej.


- Nie jestem w stanie zrozumieć, czym kierowali się państwo radni zdejmując tak wysokie środki 1 miliona 900 tysięcy złotych z wydatków statutowych przedszkoli: to jest wyposażenie przedszkoli, to są pomoce dydaktyczne, ale to są też codzienne usługi. Czyli opłaty za światło, za ciepło, za wodę za kanalizację, opłaty kominiarskie, różnego typu ubezpieczenia i wiele jeszcze innych, różnych zadań, które są konieczne do prawidłowej egzystencji placówki – podkreśliła wiceprezydent Elżbieta Szlachetka – Sikora.

 

- Po konsultacji z panią skarbnik podjęliśmy decyzję, że skierujemy do Regionalnej Izby Obrachunkowej zastrzeżenia do tego dokumentu uchwalonego przez Radę Miasta Zduńska Wola, bo on musi uwzględniać również zapisy ustawy o finansach publicznych, o trocznym planie wydatków. Natomiast ten budżet nie gwarantuje skutecznego wykonania po stronie władzy wykonawczej jaką jest prezydent już i ubolewam, że zwiększono istotnie zadania inwestycyjne a jednocześnie obcięto środki na wynagrodzenia dla pracowników urzędu, a także na wydatki związane z poprawą funkcjonowania urzędu dla mieszkańców - oznajmił prezydent Piotr Niedźwiecki

 

Zastrzeżeń do uchwalonych w budżecie przez PiS poprawek prezydenci mieli więcej: chodzi o zapisanie pieniędzy na dokumentację krytej pływalni przy Szkole Podstawowej nr 12, zamiast wykorzystanie istniejącej już dokumentacji na krytą pływalnię na MOSiRze.

 

- To już urasta do rangi absurdu. Bo skoro miasto ma niezwykle atrakcyjne tereny położone w centrum przy ulicy Kobusiewicza, przypomnę, że to jest blisko 22 hektary które czekają i są jakby dedykowane do tego, żeby właśnie w centrum miasta, w bezpośredniej bliskości można było korzystać z krytej polywalni z otwartych basenów. Miasto Zduńska Wola również przygotowało wniosek na geotermię. A więc też w sposób istotny, gdyby udało się dowiercić do ciepłej wody, mogłaby zasilać otwarte baseny, czy też ogrzewać halę sportową, bo pomysł jej lokalizacji na stadionie Pogoni jest też bardzo, bardzo dyskusyjny - zwrócił uwagę Piotr Niedźwiecki

 

Prezydent ubolewa także nad tym, że wbrew jego propozycji, radni nie zarezerwowali środków na przedłużenie ulicy Złotnickiego aż do Komisji Edukacji, wykup działek i otwarcie niezagospodarowanych dotąd terenów na południe od placu Wolności dla celów inwestycyjnych i rozbudowy centrum miasta.


- To jest blisko 10 hektarów, które w centrum miasta leżą odłogiem i czekają na to by je intensywnie zagospodarowć. (…) To pokazuje brak strategicznego myślenia o tym, żeby maisto rozwijać - zauważył prezydent

 

Prezydent zauważył również, że radni nie zabezpieczyli środków na wykup nieruchomości na placu Wolności, które umożliwiłyby kontynuowanie rewitalizacji.

Finansowo nie podjęli również pomysłu wprowadzenia bezpłatnej komunikacji miejskiej.

O blisko 200 tysięcy złotych obcięto za to środki na promocję miasta.

 

- Efektem będzie na przykład to, że piękna tradycja bożonarodzeniowych jarmarków prawdopodobnie zostanie przerwana, bo nie będzie nas stać na to, żeby to wydarzenie sfinansować - przypuszcza prezydent miasta
- Chciałbym raz jeszcze podkreślić, że budżet przygotowany przez Urząd Miasta i te przedsięwzięcia inwestycyjne są w tym budżecie. Natomiast kwota blisko 6 milionów złotych nagle wyszukana i wycięta z wydatków bieżących nijak się ma właśnie do tej sztuki układania budżetu - dodał.


See also:
Najnowsze artykuły:

 
 
Reklama
Reklama
                              Partnerzy:
                                 
Copyright© Agencja Informacyjno - Artystyczna "Jarso - Media" Sławomir Cybulski