Reklama
21 Marca 2019 Czwartek
Dziś imieniny: Benedykta, Lubomiry, Lubomira
Do końca roku zostało 286 dni.
Reklama
Reklama

 
Oczyszczacze w przedszkolach
Wiadomości - Aktualności
Wpisany przez Sławek Cybulski   
niedziela, 07 stycznia 2018 16:32Najmłodsi zduńskowolanie mogą oddychać zdrowiej, niż ich rówieśnicy w innych miastach. Tak jest przynajmniej w przedszkolach, gdzie zainstalowano oczyszczacze powietrza.

 

Na pomysł zainstalowania oczyszczaczy powietrza w zduńskowolskich przedszkolach wpadł radny Damian Kunert z PiS, by – jak twierdzi – chronić dzieci przed wszechobecnym smogiem. A trzeba dodać, że Zduńska Wola jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie. Przypomnijmy, że w raporcie opublikowanym półtora roku temu przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), Zduńska Wola znalazła się na 29 miejscu w gronie 50 miast europejskich najbardziej zatrutych smogiem. Aby przeciwdziałać temu zjawisku, wdrożono między innymi program wymiany kotłów węglowych na ekologiczne źródła energii cieplnej. Ponadto radni uznali, że warto przed smogiem chronić przede wszystkim najmłodszych. Postanowiono więc kupić do każdego przedszkola oczyszczacze powietrza.

- Oczyszczacze takie oczyszczają powietrze ze smogu, z alergenów, z pleśni, nawet z wirusów grypy, tak że od Nowego Roku w każdym zduńskowolskim przedszkolu, w każdej sali gdzie znajdują się dzieci, takie oczyszczacze zostały zainstalowane – mówi radny Damian Kunert

Oczyszczaczy zainstalowano ponad 50. Kosztowały blisko 130 tysięcy złotych. Są ciche i nie przeszkadzają w zajęciach. W przedszkolach chwalą ten pomysł mając nadzieję, że przynajmniej najmłodsze pokolenie uda się uchronić przed skutkami zanieczyszczenia powietrza.

- Być może, że właśnie te urządzenia, te oczyszczacze powietrza spowodują, że ta jakość funkcjonowania dzieci w przedszkolu i w perspektywie później poza nim, będzie dobra – mówi Dorota Michalska - Hunck – dyrektor Publicznego Przedszkola nr 2 w Zduńskiej Woli

Czy oczyszczacze powietrza spełnią swoją rolę? Trudno będzie to zmierzyć. Odpowiedź poznamy pewnie dopiero za kilka lat, porównując na przykład liczby zachorowań dzieci na drogi oddechowe.

 
 
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane

                              Partnerzy:
                                 
Copyright© Agencja Informacyjno - Artystyczna "Jarso - Media" Sławomir Cybulski