Reklama
21 Marca 2019 Czwartek
Dziś imieniny: Benedykta, Lubomiry, Lubomira
Do końca roku zostało 286 dni.
Reklama
Reklama

 
Opowiedzieli o zagranicznych wojażach [FOTO]
Wiadomości - Aktualności
Wpisany przez Sławek Cybulski   
czwartek, 14 grudnia 2017 20:30Młodzież z Zespołu Szkół w Zduńskiej Woli Karsznicach podsumowała dziś zagraniczne staże. Byli w tym roku we Włoszech, w Hiszpanii i Anglii.

W zagranicznych stażach uczestniczyła jak zwykle młodzież z techników o profilu hotelarskim i gastronomicznym lecz po raz pierwszy także technikum kolejarskie. W styczniu byli przez 3 tygodnie w Rimini we Włoszech, we wakacje także przez 3 tygodnie w Sevilli w Hiszpanii a uczniowie technikum kolejarskiego odbyli na przełomie października i listopada 2-tygodniowy staż w Bristolu w Anglii. Ogółem na staże pojechało 60 osób. Dziś na spotkaniu opowiedzieli o tych wyjazdach i przygotowali przysmaki poznanych krajów.

 

- Dla mnie było to bardzo przyjemne doświadczenie. Mieszkaliśmy u angielskich rodzin. (…) Więc była to też okazja do podszlifowania języka ponieważ oni nie rozumieli, co my do nich mówimy, jeżeli mówiliśmy po polsku. Więc trzeba było kombinować, myśleć, aby się dogadać. Bardzo dużo dowiedzieliśmy się na temat kolei brytyjskiej. Mogliśmy zobaczyć jak to wszystko wygląda (…) Mieliśmy bardzo dużo prezentacji i zajęć praktycznych (…) Pociągi wyglądają tam inaczej, lokomotywy są zasilane inaczej. Większość linii u nas jest zelektryfikowana i jeżdżą na prąd. Tam większość pociągów nadal jest spalinowych, na paliwo. I tam, przejazd pociągiem jest dużo droższy niż u nas. (…) Jest to naprawdę super doświadczenie. Można się sprawdzić, czy się dogada, czy się odnajdzie w tak dużym mieście – Bristol jest bardzo dużym miastem. Wszędzie poruszaliśmy się autobusami. Myślę, że wszyscy bardzo miło to będziemy wspominać – mówi Kasia Merczyńska z 3 klasy Technikum Kolejowego.        

Staże były zorganizowane w ramach programu Erasmus w którym karsznicki zespół szkół uczestniczy regularnie już od kilku lat. Dzięki wyjazdom szkoła i jej uczniowie zyskują zyskuje nowe kontakty, możliwości. To również bardzo podnosi poziom edukacji, gdy młodzież może zyskiwać nowe doświadczenia w innych krajach , porównując, doskonaląc i poszerzając swoje umiejętności także w wymiarze międzynarodowym. Chodzi tu jednak nie tylko o doświadczenia czysto zawodowe, ale także ogólny rozwój.

 

- Nie tylko ćwiczą język obcy, ale również pracują w środowisku wielokulturowym. Muszą się dostosować, muszą umieć współżyć z grupą, która jest w innej kulturze. I wracają bardziej otwarci, bardziej tolerancyjni, bardziej odważni – mówi Agnieszka Jaśkiewicz, dyrektor Zespołu Szkół im. Sylli i Kałużewskiego w Karsznicach   

Jak twierdzą opiekunowie karsznickich uczniów, nasza młodzież robi za granicą bardzo dobre wrażenie a jej umiejętności są wysoko oceniane. Może świadczyć o tym choćby fakt, że niektórzy dostali już propozycję pracy w miejscowych hotelach czy restauracjach. Staże będą kontynuowane. Szkoła zapewniła sobie możliwość ich organizowania na razie do 2020 roku.

 
 
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane

                              Partnerzy:
                                 
Copyright© Agencja Informacyjno - Artystyczna "Jarso - Media" Sławomir Cybulski