Reklama
20 Października 2018 Sobota
Dziś imieniny: Ireny, Kleopatry, Witalisa
Do końca roku zostało 73 dni.
Reklama
Reklama

 
Ostrzegają przed populizmem [FOTO]
Wiadomości - Aktualności
Wpisany przez Sławek Cybulski   
czwartek, 30 listopada 2017 09:30Na parkingu przed Ratuszem na Placu Wolności pojawiły się wczoraj gąsienice zjadające liść..

Happening „Liść Demokracji - Gąsienice Tour 2017 PL”, który działacze partii .Nowoczesna zaprezentowali wczoraj przed Ratuszem mieszkańcom Zduńskiej Woli, to międzynarodowy projekt artystyczno-satyryczny, którego celem jest walka z politycznym populizmem. Właśnie taki typ władzy symbolizują gąsienice zjadające liść z napisem „demokracja” – główny element instalacji artystycznej, która od 4 listopada odwiedza kolejne polskie miasta.

Instalacja została zaprojektowana na paradę w Düsseldorfie przez Jacquesa Tilly'ego, artystę znanego ze śmiałych satyr politycznych. Po paradzie miała zostać zniszczona, jednak zainteresowali się nią aktywiści z czeskiej grupy Kaputin. Czesi przemierzyli z nią cały kraj, tłumacząc rodakom, dlaczego nie należy dać się zwieść chwytliwym populistycznym hasłom, a przede wszystkim dlaczego jest tak ważne, by uczestniczyć w wyborach i dać odpór odśrodkowym ruchom prawicowym, które chcą zniszczyć wspólnotę europejską. Po Czechach przyszła kolej na Polskę.

- My również uważamy, że należy mówić otwarcie o zagrożeniu demokracji przez ruchy populistyczne i nie bać się nazywać rzeczy po imieniu. Mamy nadzieję wzbudzić ferment, który przeciwstawi się fali fałszu i zobojętnienia, a przede wszystkim przypomni ludziom, że to oni sami, nikt inny, są odpowiedzialni za przyszłość naszego kraju – mówi Patryk Lorenc, .Nowoczesna Zduńska Wola

Po wizycie w Zduńskiej Woli instalacja ruszyła w dalszą podróż po województwie łódzkim.

 
 
Reklama
Reklama
                              Partnerzy:
                                 
Copyright© Agencja Informacyjno - Artystyczna "Jarso - Media" Sławomir Cybulski