Reklama
14 Grudnia 2018 Piątek
Dziś imieniny: Alfreda, Izydora, Zoriny
Do końca roku zostało 18 dni.
Reklama
Reklama

 
Będzie drożej za wodę i ścieki
Wiadomości - Aktualności
Wpisany przez Sławek Cybulski   
czwartek, 09 listopada 2017 18:50


 

Ceny wody i ścieków w Zduńskiej Woli od stycznia „pójdą” w górę. Podwyżka ma być niewielka. Tyle, że już druga w ciągu zaledwie 12 miesięcy. Zarząd miejskiej spółki wodociągowej twierdzi - że konieczna. Opozycja w Radzie Miasta – że zupełnie nieuzasadniona.

Sprawa planowanych od Nowego Roku przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Zduńskiej Woli podwyżek za wodę i ścieki wyszła przy okazji ostatniej sesji Rady Miasta. Prezes MPWiK tłumaczył, że wyższe ceny o 2-3% za wodę oraz 5% za ścieki są konieczne nie tylko ze względu na bieżącą inflację, ale także na bieżące obciążenia finansowe, jakie ponosi ta miejska spółka.

- Na te inwestycje, jakie spółka poczyniła w latach poprzednich, związane z modernizacją oczyszczalni ścieków, jak również inwestycje w sieć wodociągową, kończy się okres gwarancji. W zasadzie to on się skończył na przełomie roku 2016 i 17. W związku z tym, pojawiają się konieczne naprawy związane z obsługą tych urządzeń. W związku z tym, pojawiają się z tego tytułu koszty – wyjaśnia Grzegorz Szmyt, prezes MPWiK

Taka argumentacja nie przekonuje opozycji w tutejszej Radzie Miasta, która przypomina, że MPWiK już podwyższył ceny wody i ścieków na początku bieżącego roku i to w skali aż od 5% do 13%. Uważają więc, że kolejne podniesienie cen w tak krótkim czasie jest zupełnie nieuzasadnione.

- Nie powinniśmy podnosić cen wody i za odbiór ścieków rok w rok. Choćby dlatego, że odbije się to na kieszeni każdego zduńskowolanina, nie mówiąc już o tym, że przedsiębiorcy też na tym stracą. Proszę wziąć pod uwagę, że staniemy się rynkiem mało konkurencyjnym i mało atrakcyjnym, bo każdy, kto będzie chciał otworzyć w Zduńskiej Woli własną działalność, przede wszystkim będzie patrzył na to, ile kosztują w Zduńskiej Woli media. Jeżeli te media będziemy podnosić z roku na rok, niestety nie będziemy rynkiem konkurencyjnym ani atrakcyjnym – mówi Damian Kunert, radny PiS

Prezes MPWiK odpiera ten zarzut podkreślając, że nawet po planowanych podwyżkach, w Zduńskiej Woli ceny wody i ścieków nadal będą najtańsze w regionie.

- Mimo wszystko w odniesieniu do innych miast będzie to zdecydowanie najniższa cena w regionie. Podobnie jest w przypadku ścieków, gdzie te ceny dla odbiorców są na poziomie 7,29 a w sąsiednich miastach bywają na poziomie nawet 16 złotych, mówię tu chociażby o Sieradzu – przekonuje G. Szmyt

Planowane podwyżki oznaczają, że przeciętna 4-osobowa rodzina od Nowego Roku zapłaci w sumie za wodę i ścieki średnio o 2 złote więcej niż dotychczas. Wniosek taryfowy szczegółowo opisujący zakres planowanych podwyżek w Zduńskiej Woli, trafi niebawem na biurko prezydenta. Po przeanalizowaniu przez miejskie służby, przedłożony zostanie także radnym. Ci jednak, zgodnie z prawem nie mają żadnego wpływu na decyzję władz spółki i miasta w tym względzie.

 

 
 
Reklama
Reklama
                              Partnerzy:
                                 
Copyright© Agencja Informacyjno - Artystyczna "Jarso - Media" Sławomir Cybulski