Reklama
21 Października 2018 Niedziela
Dziś imieniny: Celiny, Hilarego, Janusza
Do końca roku zostało 72 dni.
Reklama
Reklama

 
PO – o uchwale mieszkaniowej
Wiadomości - Aktualności
Wpisany przez Sławek Cybulski   
niedziela, 05 listopada 2017 14:21Radni PO spotkali się z dziennikarzami, by wyrazić zadowolenie z przyjęcia przez Radę Miasta ich projektu uchwały, dotyczącego nowych zasad wykupu mieszkań na własność. Mają nadzieję, że nowe przepisy dadzą impuls do rozwoju mieszkalnictwa w Zduńskiej Woli.

Radni zduńskowolskiej Platformy Obywatelskiej Jadwiga Ziółkowska i Konrad Pokora (na zdj.) przypomnieli, że już w pierwszej połowie zeszłego roku złożyli projekt uchwały o wykupie mieszkań komunalnych z dużymi bonifikatami sięgającymi 90%. Projekt trafił do radnych i do prezydenta a wreszcie na konsultacje z Biurem Gospodarki Nieruchomościami i Biurem Gospodarki Lokalowej. To był pierwowzór obecnie uchwalonej już propozycji władz miasta bonifikat sięgających 95%.

 

- Uważamy, że jeśli staną się właścicielami swoich lokali, będzie to również z pożytkiem dla tych lokali. Prywatni właściciele zdecydowanie lepiej dbają o te lokale. Widać, że tam gdzie są wspólnoty, tam, gdzie właścicielami są dotychczasowi najemcy, te lokale są lepiej zarządzane, lepiej zagospodarowane, lepiej wyglądają – podkreślił radny Konrad Pokora.  

Radni PO zaznaczyli, że ta uchwała ma charakter pilotażowy. Ma pokazać, jakie będą tendencje a przede wszystkim jest impulsem do rozwoju rynku mieszkaniowego w Zduńskiej Woli.

- Jak wiadomo mamy mało tych mieszkań i chcemy zobaczyć, co za tą ustawą będzie szło. Bo to dla mieszkańców Zduńskiej Woli jest ważne, czy mają gdzie mieszkać i czy są właścicielami tych mieszkań. Nowością w tej nowej uchwale jest to, że bonifikatą 90% w przypadku zapłaty jednorazowej objęte będą mieszkania – ostatnie niewykupione lokale miasta w budynku bez względu na rok jego budowy, w tym lokale przejęte od PKP S.A. Ważną rzeczą również jest to, że ta nowa uchwała znosi dość niekomfortowe sytuacje dla najemcy jak opłaty za przeprowadzoną wycenę. Obecnie miasto będzie pokrywać wszystkie dodatkowe koszty z tym związane, co jest dodatkowym ułatwieniem dla ludzi, którzy będą chcieli kupić te lokale – mówi radna Jadwiga Ziółkowska

Radny Pokora przypomniał, że uchwała z roku 2010 gdzie bonifikata wynosiła tylko 50% sprawiła, że wykup mieszkań komunalnych w zasadzie ustał, bo sprzedawano zaledwie kilka mieszkań w skali roku.

- Uważamy, że teraz będzie to rzeczywiście duży impuls. Chciałbym tylko przypomnieć mieszkańcom, że niestety mieszkanie wykupione z tak dużą bonifikatą, w ciągu pięciu lat nie będzie mogło zostać sprzedane. Inaczej, bonifikata wraz z odsetkami będzie do zwrotu – zwrócił uwagę K. Pokora

Uchwalone przez Radę Miasta nowe bonifikaty będą obowiązywać na razie tylko do końca 2018 roku.

- Chcemy wiedzieć, ile w ten sposób mieszkań zostanie sprzedanych, żeby móc w następnym okresie zaplanować ewentualne kolejne sprzedaże. I wydaje mi się, że jest to jednocześnie także przyczynek do przyjrzenia się działalności TBSu by być może wprowadzić jakieś zmiany w działalności tej instytucji. Cieszymy się również, że projekt naszej uchwały spotkał się z aprobatą wszystkich pozostałych radnych. Zarówno klub Prawa i Sprawiedliwości jak i Razem Dla Rozwoju, jak i radni niezrzeszenie, wszyscy poparli. Tak, że uchwała zyskała stuprocentową aprobatę Rady Miasta – nie kryje satysfakcji J. Ziółkowska

Z mniejszymi bonifikatami rzędu 60% będą mogły być sprzedawane mieszkania wybudowane po 1950 roku. Jeśli płatność nie nastąpi jednorazowo, tylko będzie rozłożona na raty, to wtedy ta bonifikata będzie 40%. Również mieszkania, które zostały w ostatnim czasie bardzo i gruntownie wyremontowane w naszych kamienicach z udziałem środków zewnętrznych, z uwagi na obwarowania zrealizowanym projektem nie będą mogły być zbyte.

 

- Myślę, że w tym kierunku powinniśmy właśnie iść, żeby budować w Zduńskiej Woli mieszkania i skoro odzyskamy pieniądze ze sprzedaży mieszkań, to należałoby zainwestować te pieniądze, żeby budować kolejne mieszkania dla młodych ludzi, żeby zostawali w Zduńskiej Woli – dodała radna PO  

Radni Platformy Obywatelskiej podkreślili, że ich intencją było to, by środki ze sprzedaży mieszkań dały wreszcie tak długo oczekiwany impuls do rozwoju mieszkalnictwa w Zduńskiej Woli.

     

 
 
Reklama
Reklama
                              Partnerzy:
                                 
Copyright© Agencja Informacyjno - Artystyczna "Jarso - Media" Sławomir Cybulski