Reklama
21 Października 2018 Niedziela
Dziś imieniny: Celiny, Hilarego, Janusza
Do końca roku zostało 72 dni.
Reklama
Reklama

 
"blichtr", "orzydla" i nie tylko [FOTO]
Wiadomości - Aktualności
Wpisany przez Sławek Cybulski   
czwartek, 19 października 2017 19:13


60 osób napisało dziś w Ratuszu „Dyktando 2017”. Przeczytaj tekst, z jakim musieli zmierzyć się jego uczestnicy. Zwycięzcę poznamy 9 listopada.

 

W „Dyktandzie 2017”, po raz 5. zorganizowanym przez Szkołę Podstawową nr 9, wzięli udział zduńskowolanie w różnym wieku. Byli wśród nich dziennikarze, nauczyciele, urzędnicy i młodzież. W sali kinowej Ratusza, w ciągu blisko pół godziny, napisali tekst podyktowany przez jego autora Olgierda Neymana – dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Doskonalenia nauczycieli w Sieradzu. Dyktando nosiło tytuł: „Trudna miłość”.

Oto jego treść:

 

  W czasach postprawdy, mobbingu i wciąż modnego clubbingu potrzeba wyjątkowo żmudnego autotreningu. Nichżeżby każdy wziął sobie do serca, nawet najgorszy padlinożerca, że tylko w relacji uczuć wyższych jest krztyna nadziei dla pokoleń przyszłych. Nie trzeba brać się za orzydla, plwać, potwarzy ciskać ni kalumnii. Po co zniesławiać, ciemiężyć słowem, ni stąd, ni zowąd uderzać młotem?

  W jakichże celach, z sardonicznym półuśmiechem, lżymy, postponujemy i nawzajem się hańbimy? Bez żenady nie darowujemy multi-kulti, pingpongistom, eksbadmintonistom, moherom, hipsterom, weganom, tancerzom breakdance. Im srożej kto przyłoży, tym większy blichtr i hucpę przy wtórze chełpliwego rechotu wiernych hołdowników zdobędzie. Słowem, człek człekowi dżumą i hejterem.

  Odrzućmy obuchy i kindżały, wyzwólmy języki z kłębowiska żmij. Choćby w półuśmiechu i na jedną dziesiątą mocy przesyłowej okażmy empatię i koncyliację. Zacznijmy od na co dzień trenowanej ciekawości inności i różnorodności. Z bliźnim można się zabliźnić, bezinteresownie i nawzajem.

  Rozum ludzki – pisał Miłosz – nie zna Żyda ni Greka, niewolnika ni pana. W zarząd oddał nam wspólne gospodarstwo świata. Rządźmy się nim z miłością wobec otaczających nas ludzi, zwierząt, rzeczy, idei – by nie stać się jak miedź brzęcząca albo cymbał brzmiący.

  Spotykajmy się w czapeczkach czy burkach, na falafelach lub żurkach, w spódnicach albo rurkach, przy kości i ości, jednak zawsze w miłości! I wespół w zespół, by żądz moc móc wzmóc.

 

 

 

Aktualizowany: czwartek, 19 października 2017 20:23
 
 
Reklama
Reklama
                              Partnerzy:
                                 
Copyright© Agencja Informacyjno - Artystyczna "Jarso - Media" Sławomir Cybulski