Reklama
21 Października 2018 Niedziela
Dziś imieniny: Celiny, Hilarego, Janusza
Do końca roku zostało 72 dni.
Reklama
Reklama

 
Nowe instrumenty dla PSM
Wiadomości - Aktualności
Wpisany przez Sławek Cybulski   
środa, 18 października 2017 20:20W 2017 roku PSM otrzymała środki w kwocie 90.000 złotych na realizację zadania pt.„Zakup instrumentów dla rozwoju sekcji dętej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Zduńskiej Woli”, w ramach programu „Infrastruktura szkolnictwa artystycznego”.


Dzięki uzyskanej dotacji szkoła nabyła: tubę, 2 puzony tenorowo-basowe, puzon dziecięcy Bb/C, saksofon barytonowy, saksofon tenorowy, waltornię, 3 trąbki, fluegelhorn, klarnet i pianino sceniczne. Zakup ten dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Projekt został przygotowany i koordynowany przez Tomasza Jagodę, nauczyciela klasy puzonu PSM I i II st., prowadzącego również szkolny Big Band. Jak sam wspomniał: „O projekcie dowiedziałem się w ostatniej chwili, na tydzień przed końcem terminu składania wniosków. Dzięki współpracy i wsparciu ze strony dyrekcji PSM I i II st. w Zduńskiej Woli, Jana Bizonia i Darii Jabłońskiej, pomocy pewnej, tajemniczej, tak mogę ją nazwać, pani z Urzędu Miasta Zduńska Wola, która pragnęła pozostać anonimowa, oraz księgowej naszej szkoły i sprawnie działającemu sekretariatowi, udało się w tak krótkim czasie przygotować zwycięski wniosek. Pozornie przedsięwzięcie wydawało się być nie do zrealizowania, zwłaszcza w tydzień. Okazuje się, że motywacja i zaangażowanie wystarczą w wypadku braku doświadczenia w tego typu przedsięwzięciach”

 

Celem zadania realizowanego w ramach programu „Infrastruktura szkolnictwa artystycznego” było zapewnienie optymalnych warunków procesu kształcenia artystycznego w szkole muzycznej I i II st. w Zduńskiej Woli poprzez rozbudowę sekcji instrumentów dętych. Realizacja zadania była wręcz niezbędna aby zapewnić uczniom standardy kształcenia na najwyższym poziomie. Uczniowie sekcji dętej rokrocznie zostają laureatami ogólnopolskich i regionalnych konkursów dla młodych muzyków. Ponadto biorą udział w szeregu przesłuchań, warsztatów i festiwali. Zakup nowych instrumentów przyczyni się do dalszego ich rozwoju, umożliwi edukację artystyczną na jeszcze wyższym poziomie, pozwoli na doskonalenie umiejętności gry, wpłynie na jakość techniczną i brzmieniową wykonywanych utworów. Zakupione instrumenty przyczynią się również do rozwoju kameralistyki. Dzięki saksofonowi barytonowemu i tenorowemu będzie możliwe utworzenie m.in. kwartetu saksofonowego, dzięki puzonowi tenorowo-basowemu - kwartetu puzonowego. Klarnet, waltornia zostaną użyte m.in. w kwintecie dętym drewnianym, a pianino sceniczne będzie wykorzystywane np. podczas koncertów plenerowych. Wszystkie te instrumenty uzupełnią też brakujące instrumentarium szkolnego Big Bandu. Brzmienia tych nowych, profesjonalnych instrumentów będzie można podziwiać już na najbliższych koncertach PSM I i II st. w Zduńskiej Woli, albowiem instrumenty trafiły już do rąk młodych i zdolnych artystów.

 
 
Reklama
Reklama
                              Partnerzy:
                                 
Copyright© Agencja Informacyjno - Artystyczna "Jarso - Media" Sławomir Cybulski