Reklama
23 Stycznia 2019 Środa
Dziś imieniny: Fernandy, Jana, Rajmundy
Do końca roku zostało 343 dni.
Reklama
Reklama

 
Powstanie „mieszakanie chronione”
Wiadomości - Aktualności
Wpisany przez Sławek Cybulski   
poniedziałek, 09 października 2017 19:42
 

Rządowy program „Za życiem” będzie realizowany również w Zduńskiej Woli. Osoby niepełnosprawne w specjalnie przystosowanym domu, uczyć się będą samodzielności. O szczegółach mówił dziś na briefingu radny Damian Kunert. Narzekał przy tym, na bierność władz miasta w tej kwestii.

 

Radny PiS Damian Kunert na dzisiejszym spotkaniu z dziennikarzami opowiedział o rządowym programie „Za życiem”, z którego skorzystać będą mogli zduńskowolanie z niepełnosprawnością fizyczną oraz intelektualną. W jego ramach 3-pokojowe mieszkanie przy ulicy Szkolnej w Zduńskiej Woli zaadaptowane zostanie na potrzeby takich osób. Zyska ono tym samym status mieszkania „chronionego” w którym osoby niepełnosprawne będą miały szanse samodzielnie funkcjonować i pod okiem fachowców uczyć się podstawowych umiejętnoći, które pozwolą im później poradzić sobie bezciągłej opieki bliskich.

 

- Na ten moment będziemy starali się wesprzeć rodziny z dziećmi dorosłymi, które będziemy chcieli wyciągnać z domów oferując im mieszkania chronione. Mamy już taki lokal w Zduńskiej Woli na który pozyskamy środki. Wyremontujemy ten lokal tak, aby tam mogły trzy osoby zamieszkać, odciążając swoich rodziców od codziennej opieki - powiedział radny Damian Kunert

 

Warto dodać, że na program „Za Życiem” Rada miasta zarezerwowała w budżecie 200 tysięcy złotych. Damian Kunert twierdzi, że radni PiS rozpoczęli także starania o pozyskanie środków z ministerstwa na ten program. Narzekał przy tym na brak odpowieddniej współpracy z władzami miasta, przy realizacji w naszym mieście tego programu.

 

- Od czerwca tego roku, po spotkaniu w ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, czekaliśmy na ruch Urzędu Miasta żeby cokolwiek w tym kierunku wykonać. Ruchów doczekać się nie mogliśmy. Ostatnia sesja wrześniowa była tego przykładem, kiedy to pierwsza wiceprezydent pani Elżbieta Szlachetka Sikora jeszcze „rzutem na taśmę” wypełniała wniosek i słała ten wniosek do wojewody, aby w ostatnim dniu, w ostatniej godzinie ten wniosek został zaakceptowany. Co się okazało? Okazało się, że wniosek wypełniony był niepoprawnie. (…) Ale na szczęście tutaj dzięki staraniom klubu Prawo i Sprawiedliwość, udało nam się w Urzędzie Wojewódzkim wychodzić swoimi ścieżkami to, aby jednak Zduńską Wolę brać pod uwagę - zaznaczył radny

 

Radny dodał, że na liście miast, którym przyznana zostanie rządowa dotacja na tealizację tego rządowego programu, Zduńska Wola weszła na miejsce Wieruszowa, który się wycofał. Jeśli wszystko zakończy się pomyślnie, do kasy miasta wpłynie 75 tysięcy złotych. Drugie tyle dołożymy z budżetu.

 

 

 
 
Reklama
Reklama
                              Partnerzy:
                                 
Copyright© Agencja Informacyjno - Artystyczna "Jarso - Media" Sławomir Cybulski