Reklama
22 Kwietnia 2019 Poniedziałek
Dziś imieniny: Łukasza, Kai, Nastazji
Do końca roku zostało 254 dni.
Reklama
Reklama

 
„Dla nas to był szok” - mówi dr Rożniecki
Wiadomości - Aktualności
Wpisany przez Sławek Cybulski   
wtorek, 03 października 2017 20:19


To dla mnie dziwna i kuriozalna sytuacja”. Tak dr Marek Rożniecki komentuje fakt, że łódzki NFZ nie podpisał nowego kontraktu ze zduńskowolskim oddziałem urologii, a przyznał taki kontrakt nowo-powstałemu oddziałowi w Poddębicach. Podkreśla, że zduńskowolska urologia jest w centralnym punkcie regionu, doskonale wyposażona i z powodzeniem obsługiwała pacjentów z kilku ościennych powiatów. Teraz, przez decyzję NFZu prawdopodobnie będzie musiała zostać zamknięta.

 

NZOZ „Lekarze urolodzy – Marek Rożniecki i partnerzy” leczy pacjentów już 18 lat. Najpierw w Łasku, a od kwietnia w Powiatowym Szpitalu w Zduńskiej Woli. Oddział jest doskonale wyposażony w najnowocześniejszy sprzęt do otwartych i endoskopowych zabiegów urologicznych. Od wielu lat bez problemów podpisywał kolejne umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia, co pozwalało mu leczyć rocznie nawet około 2500 pacjentów, wykonując blisko 1700 zabiegów. Tym razem pieniędzy z NFZu na leczenie pacjentów mieć nie będzie, bo przegrał w konkursie z nowo-powstałym oddziałem urologicznym szpitala w Poddębicach. Zarówno właściciele zduńskowolskiej urologii, jak i władze powiatu odwołały się do Funduszu od tej decyzji, ale odwołanie to zostało oddalone. Bez pieniędzy z NFZu zduńskowolska urologia nie jest w stanie dalej funkcjonować.

 

- Dla mnie jest ogromnym sukcesem, że nasz oddział jako jeden z niewielu, nie ma ani jednej sprawy w sądzie, nawet w izbach lekarskich. Nawet nie ma ani jednej skargi w Narodowym Funduszu Zdrowia ani w izbach lekarskich. Tak, że bardzo mi jest szkoda i przykro z tego powodu, że Narodowy Fundusz w ten sposób nas potraktował i powstał nowy oddział de facto z niczego. Nie wiem dlaczego, mając genialny sprzęt i bardzo dużo tego sprzętu, mając aparat do kruszenia kamieni – sam taki aparat kosztuje ponad milion złotych – nagle nas się traktuje w sposób taki dość obcesowy, bardzo dziwny - mówi dr Marek Rożniecki, współwłaściciel NZOZ „Lekarze urolodzy – Marek Rożniecki i partnerzy”

 

Ordynator Rożniecki nie rozumie, jakimi kryteriami kierował się Narodowy Fundusz Zdrowia, nie przyznając kontraktu doskonale prosperującemu od wielu lat jego oddziałowi, w zamian przyznając taki kontrakt nowo-powstałemu oddziałowi w Poddębicach, który rozpoczął przyjmowanie pacjentów dopiero od 1 października.

 

- Dla mnie sprawą zupełnie, ale to zupełnie niezrozumiałą, jest tenże konkurs, który rozpisuje Narodowy Fundusz Zdrowia. Na całym świecie w ten sposób jest to rozwiązane, że jeżeli istnieje jakiś oddział, to ważna jest opinia o tym oddziale. Jeżeli jest opinia doskonała, to dlaczego cokolwiek zmieniać? (…) Nagle tworzy się zupełnie nieznany jakiś oddział, my – 22 łóżka, oni – 16 a więc o wiele mniej, tworzy się zupełnie nową jakąś jednostkę, dla kogo? W maleńkiej miejscowości jaką są Poddębice - z całym szacunkiem. (…) Jest to dla mnie dość dziwna i kuriozalna sytuacja, że konkurs zostaje rozpisany i wygrywa oddział, który istnieje na papierze a nie istnieje w rzeczywistości – zwraca uwagę dr Rożniecki.

 

Urologia w Zduńskiej Woli od 1 października już jest zamknięta. Trwa remanent. Doktor Marek Rożniecki ma nadzieję, że w jakiś inny sposób będzie jednak mógł w Zduńskiej Woli kontynuować leczenie pacjentów. Podkreśla aktywną pomoc w tym względzie władz szpitala i zarządu powiatu.


- Być może uda nam się stworzyć pododdział urologii, gdzie będziemy mogli w ramach oddziału chirurgii i oddziału ginekologii wykonywać nasze procedury urologiczne. Ale to już zapewniam, nie będzie to samo co teraz. Z tego względu, że to nie będzie już taki kontrakt, jaki my mieliśmy, gdy mogliśmy sobie pozwolić na to, żeby przyjąć na przykład 250 pacjentów w ciągu miesiąca. No to teraz szpital pieniędzy na tylu pacjentów nie będzie miał na pewno – podkreśla urolog.

 

Przez ostatnie pół roku zduńskowolska urologia przyjęła blisko 1200 pacjentów także z powiatów sieradzkiego, łaskiego, poddębickiego, wieluńskiego i pajęczańskiego. Przyjeżdżali tu nawet pacjenci z zagranicy. Wykonano ponad 800 operacji endoskopowych i otwartych.

 


See also:
Najnowsze artykuły:

Aktualizowany: wtorek, 03 października 2017 21:19
 
 
Reklama
Reklama
                              Partnerzy:
                                 
Copyright© Agencja Informacyjno - Artystyczna "Jarso - Media" Sławomir Cybulski