Reklama
12 Grudnia 2018 Środa
Dziś imieniny: Ady, Aleksandra, Dagmary
Do końca roku zostało 20 dni.
Reklama
Reklama

 
Dofinansowanie na eko-piece
Wiadomości - Aktualności
Wpisany przez Sławek Cybulski   
środa, 27 września 2017 09:11


Blisko 280 mieszkańców Zduńskiej Woli będzie mogło w ciągu 2 lat wymienić stare piece węglowe, na piece ekologiczne. Blisko 100 umów już podpisano, ale Urząd Miast ma zamiar przeprowadzić jeszcze uzupełniający nabór wniosków.

Na mocy umowy Urzędu Miasta z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska, mieszkańcy Zduńskiej Woli znów mogą wymienić piece węglowe na inne, emitujące ekologiczne źródła energii. Do końca września 2018 roku ma być podpisanych 277 umów na wymianę pieców węglowych. Na razie podpisano blisko 100 umów.  

- Jesteśmy żywo zainteresowani tym, żeby eliminować piece węglowe i żeby zachęcać mieszkańców do tego, aby stosowali ekologiczne źródła ciepła – mówi prezydent Piotr Niedźwiecki

Ogólna wartość zadania to ponad 5 mln 200 tys. złotych, w tym 1 mln 800 tys. stanowi dofinansowanie z WFOŚiGW.

- Zgodnie z procedurą, która zapisana została w umowie, mieszkańcy muszą zdemontować na stałe to dotychczasowe źródło utrzymania. Musi być ten fakt również potwierdzony przez osobę prowadzącą działalność gospodarczą, która ma uprawnienia i dokona takiego demontażu, musi mieszkaniec również sfotografować ten proces przed - i po wykonaniu demontażu. Dokonuje montażu przez osobę uprawnioną, potem składa do Urzędu Miasta wniosek o wypłatę dotacji, z kompletem niezbędnych dokumentów, które są weryfikowane. Po pozytywnej weryfikacji, w ciągu 21 dni następuje wypłata dotacji – mówił dyrektor Edyta Michalak z UM.

Dofinansowanie wymiany pieców węglowych obejmuje do 40% kosztów kwalifikowalnych. Zależy to jednak od rodzaju nowego źródła ogrzewania i mocy tego ogrzewania. Kwoty dofinansowania są więc bardzo różne. Dofinansowanie nie będzie obciążone opodatkowaniem.

 

W planach jest wymiana pieców węglowych na następujące źródła energii cieplnej:  

- 136 nieruchomości – wymiana na piec na gaz ziemny/płynny
- 10 nieruchomości – wymiana  na pompy ciepła
- 10 nieruchomości – podłączenie do sieci cieplnej
- 60 nieruchomości – wymiana na piec węglowy automatyczny  5 klasy
- 57 nieruchomości – wymiana na piec na biomasę
- 2 nieruchomości – wykonanie ogrzewania elektrycznego
- 2 nieruchomość – wykonanie ogrzewania olejowego

Nieco ponad 30 osób zrezygnowało z wymiany już po złożeniu wniosku (z uwagi na przykład na wzrost cen ekologicznych pieców), dlatego Urząd Miasta przed końcem roku ma zamiar ogłosić jeszcze nabór uzupełniający.   


See also:
Najnowsze artykuły:

Aktualizowany: środa, 27 września 2017 10:46
 
 
Reklama
Reklama
                              Partnerzy:
                                 
Copyright© Agencja Informacyjno - Artystyczna "Jarso - Media" Sławomir Cybulski