Reklama
25 Marca 2019 Poniedziałek
Dziś imieniny: Bolka, Cezaryny, Marioli
Do końca roku zostało 282 dni.
Reklama
Reklama

 
Przy ZSZ nr 1 zaparkował... samolot [FOTO]
Wiadomości - Aktualności
Wpisany przez Sławek Cybulski   
piątek, 15 września 2017 21:35


Na dziedzińcu Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Zduńskiej Wol stanął dziś... samolot. Posłuży do praktycznej nauki zawodu dla kształcących się tam przyszłych mechaników lotnictwa. Zduńskowolska szkoła zawodowa jest w tej chwili już jedyną w naszym województwie, która będzie dysponować tego rodzaju pomocą dydaktyczną.

 

Samolot, który przyjechał dziś ciężarówką do Zduńskiej Woli to TS 11 Iskra, wycofany z użytku stosunkowo niedawno, bo zaledwie 8 lat temu. Stał dotąd przy jednej ze szkół w Pabianicach.


- Jest to pomoc dydaktyczna dla uczniów, którzy się kształcą w zawodzie technik mechanik lotniczy. Dostaliśmy ten samolot w użyczenie od szkoły w Pabianicach w której taka szkoła była i została zlikwidowana. Chłopcy będą skręcać rozkręcać ten samolot, żeby poznać tak od środka, jak wygląda budowa takiego samolotu – mówi Edyta Mataśka, wicedyrektor ZSZ nr 1 w Zduńskiej Woli

 

Prezent z Pabianic, został wypakowany i ponownie poskładany na dziedzińcu szkoły.W przeprowadzce do Zduńskiej Woli, pomogli mu pracownicy Wojskowych Zakładów Lotniczych w Łodzi, które współpracują z Zespołem Szkół Zawodowych.

 

- Jest to samolot szkolno – bojowy, bo on jest uzbrojony: może zrzucać bomby, ma działko. Tak, że nie tylko do nauki, chociaż jest dwuosobowy, ale również może walczyć – wyjaśnia Jakub Miazek, pilot rezerwy - WZL w Łodzi

 

W ZSZ nr 1, kierunek o profilu technik mechanik lotniczy istnieje od zeszłego roku. Kontynuuje go go 14 uczniów. Na praktyki, musieli dotychczas jeździć do Łodzi. Od dziś, swoje praktyczne umiejętności będą mogli doskonalić tu na miejscu. Dyrekcja szkoły ma nadzieję, że samolot, którego pojawienie się w Zduńskiej Woli budzi oczywiste zainteresownie mieszkańców, będzie dodatkowym magnesem dla tych, którzy chcieliby się kształcić w zawodach związanych z mechaniką maszyn lotniczych.

 

- Nie otworzyła nam się pierwsza klasa w tym roku. Zainteresownaie było mniejsze, ale wydaje nam się, że jak będą widzieli teraz samolot, mamy nadzieję taką, że przyjdzie więcej uczniów i jest to naprawdę zawód z przyszłością – twierdzi wicedyrektor Edyta Mataśka

 

W tej chwili zduńskowolski „mechanik” jest prawdopodobnie już jedyną szkołą zawodową w województwie łódzkim, dysponującą prawdziwym samolotem do celów praktycznej nauki zawodu.
 

 

Aktualizowany: piątek, 15 września 2017 23:00
 

Komentarze 

 
#1 malkontent_realista 2017-09-18 10:11
Taka ciekawostka. Produkcję TS-11 Iskra zakończono w 1987 roku. Życzę powodzenia w "praktycznej nauce zawodu".
Cytować
 

Dodaj komentarz

Użytkownicy zarejestrowani mogą wprowadzać komentarze bez moderacji. Zachęcamy do rejestracji na portalu ezdunska.pl


Kod antysapmowy
Odśwież

 
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane

                              Partnerzy:
                                 
Copyright© Agencja Informacyjno - Artystyczna "Jarso - Media" Sławomir Cybulski