Reklama
21 Kwietnia 2019 Niedziela
Dziś imieniny: Jarosława, Konrada, Selmy
Do końca roku zostało 255 dni.
Reklama
Reklama

 
Upamiętnili ofiary wojny [FOTO]
Wiadomości - Aktualności
Wpisany przez Sławek Cybulski   
piątek, 01 września 2017 18:55Uroczystości upamiętniające rozpoczęcie II Wojny Światowej obchodzono również w Zduńskiej Woli. Wiele mówiono o tragedii pierwszych wrześniowych dni przed 78 laty, gdy prawie nikt nie wierzył w możliwość wybuchu wojny..

 

Hołd bohaterom września 39 roku oraz wszystkim tym, którzy zginęli z rąk hitlerowskiego okupanta, oddano jak zwykle w sercu miasta, na placu Wolności. Pod płytą upamiętniającą zduńskowolan zamordowanych tu w pierwszych dniach okupacji przypomniano pierwszy nalot na Zduńską Wolę 3 września 39 roku.


- Pierwsza bomba trafiła w kościół. Kolejne w ulice Kościelną, Złotą, w park, w Dolną i Paprocką... - wyliczała Anna Paszkiewicz z Urzędu Miasta

 

Prezydent Piotr Niedźwiecki podkreślił z kolei przesłanie, które jego zdaniem powinno płynąć ze wszystkich miejsc, w których obchodzona jest dziś ta tragiczna rocznica: „nigdy więcej wojny”. Zrealizowanie tego przesłania, według niego, nie jest jednak łatwe..

 

- ..Bowiem miejmy świadomość, że świat nie jest wolny od konfliktów., świat nie jest wolny od wojny, świat nie jest wolny od zagrożeń płynących z rasizmu, nacjonalizmu – przestrzegł prezydent

 

Świadków wojennych okrucieństw jest już między nami coraz mniej. Pana Władysława Głowackiego czlonka AK, który także obecny był dziś na uroczystości, wojna zastała w Lublinie. Tam się urodził. Miał wtedy 8 lat..

 

- Ja pamiętam Majdanek – rozstrzeliwania. Mój chrzestny, przy mojej bramie, tam gdzie mieszkałem, na 1 maja, był zabity przez Niemców, bo był w AK - wspominał pan Władysław

 

Wszystkim ofiarom hitlerowskiego najeźdźcy, zduńskowolska młodzież, samorządowcy oraz przedstawiciele różnych środowisk społeczno – politycznych, oddali cześć wiązankami kwiatów.


See also:
Najnowsze artykuły:

 

Dodaj komentarz

Użytkownicy zarejestrowani mogą wprowadzać komentarze bez moderacji. Zachęcamy do rejestracji na portalu ezdunska.pl


Kod antysapmowy
Odśwież

 
Reklama
Reklama
                              Partnerzy:
                                 
Copyright© Agencja Informacyjno - Artystyczna "Jarso - Media" Sławomir Cybulski