Reklama
22 Czerwca 2018 Piątek
Dziś imieniny: Pauliny, Sabiny, Tomasza
Do końca roku zostało 193 dni.
Reklama
Reklama

 
Uwaga na żółtaczkę !
Wiadomości - Aktualności
Wpisany przez Sławek Cybulski   
środa, 09 sierpnia 2017 11:12

 

Rośnie liczba zachorowań na żółtaczkę typu ”A”. Sanepid twierdzi, że to absolutnie nie jest epidemia, jednak zaleca znaczną ostrożność. Przede wszystkim ważne jest maksymalne zachowanie podstawowych zasad higieny.

 

W całym kraju liczba zachorowań na żółtaczkę typu A wynosi w tej chwili już ponad 700 gdy przed rokiem były to zaledwie.. 22 przypadki. Zdaniem SANEPiDu o epidemii nie można jednak mówić porównując choćby tę sytuację do liczb z lat 70-tych, gdy rocznie w Polsce odnotowywano blisko 60.000 ! zachorowań. W powiecie zduńskowolskim żółtaczka pojawiła się na przełomie maja i czerwca w Zapolicach. Od tego czasu stwierdzono ponad 40 przypadków (w zeszłym roku w tym czasie nie było żadnego) udokumentowanych przez Powiatową Stację Sanitarno – Epidemiologiczną. Jak ustrzec się żółtaczki? Nazywana jest chorobą brudnych rąk, a więc należy przede wszystkim przestrzegać podstawowych zasad higieny: myć ręce po skorzystaniu z toalety (tym bardziej w toalecie publicznej), myć ręce przed posiłkiem, myć owoce i warzywa. Oczywiście unikać kontaktu z osobami zakażonymi, ale to niezmiernie trudne zważywszy, że okres wylęgania tej choroby to nawet 4 tygodnie. Objawy żółtaczki bywają różne u dzieci i dorosłych. Jak ją rozpoznać? Najlepiej oddaje to chyba jeden z postów zamieszczonych na ten temat w mediach społecznościowych:

 

„Kochani, jak część z Was wie, a część pewnie nie, ostatnimi czasy w Zduńskiej Woli pojawiło się WZW A. Zaczyna chorować coraz więcej osób a sanepid i media milczą! Dlaczego piszę tę wiadomość? Dlatego, ze wirus ten dotknął mnie osobiście! Jestem na urlopie macierzyńskim, nie pracuje i nie przebywam raczej w dużych skupiskach ludzi, a o higienę moją i mojej rodziny dbam. Jak się zaraziłam? Nie wiem! Nie wiem kiedy jak i gdzie... Wniosek z tego jeden, zarazić może sie KAŻDY! Piszę to, aby wyostrzyć Waszą czujność ponieważ media i sanepid jak widać nie zaprzątają sobie tym głowy, a objawy w ogóle mogą na to nie wskazywać. Zwróćcie uwagę czy Wy lub Wasi bliscy nie macie takich objawów jak:
złe samopoczucie
osłabienie
gorączka
brak apetytu
nudności i wymioty
ból brzucha
ból mięśni i stawów
świąd skóry
ciemniejsze zabarwienie moczu
odbarwiony stolec.
Jak to wyglądało u mnie ze poszłam do lekarza dopiero po 9 dniach?
2 dni nudności a kolejna dwa dni gorączka dość wysoka (pewnie jakaś grypa albo przeziębienie)
2 dni takiego samopoczucia ze mogło by być lepiej ale nie jest źle po tych 2 dniach nudności ból żołądka i wymioty trwało to od wtorku wieczora (tłumaczyłam sobie ze pewnie grypa żołądkowa która teraz podobno panuje...) ale samopoczucie sie nie poprawiało do tego doszedł pomarańczowo -czerwony kolor moczu a w piątek wieczorem świąd skóry, a po podrapaniu sie małe sine kropki które są charakterystyczne dla cholestazy która występuje właśnie przy WZW A... wczoraj pojechałam na doraźną stamtąd dostałam skierowanie do szpitala a tam wyniki badan pokazały swoje. Poczytajcie o tej chorobie i bądźcie czujni... Ja w życiu nie domyśliła bym się po objawach ze to jest to... I przede wszystkim zachowajcie higienę na maxa w swoich domach”.

 

 


See also:
Najnowsze artykuły:

Aktualizowany: piątek, 11 sierpnia 2017 12:41
 

Komentarze 

 
#1 aldona 2017-08-09 21:14
W sieradzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologiczn ej odnotowano cztery przypadki żółtaczki. To jeszcze niewiele, w porównaniu, chociażby ze Zduńską Wolą, gdzie na dzień dzisiejszy jest już ich około 30. Świadczy to o tym, że wirus się rozprzestrzenia ... Myjcie łapki trolle....
Cytować
 

Dodaj komentarz

Użytkownicy zarejestrowani mogą wprowadzać komentarze bez moderacji. Zachęcamy do rejestracji na portalu ezdunska.pl


Kod antysapmowy
Odśwież

 
Reklama
Reklama
                              Partnerzy:
                                 
Copyright© Agencja Informacyjno - Artystyczna "Jarso - Media" Sławomir Cybulski