Reklama
17 Sierpnia 2017 Czwartek
Dziś imieniny: Anity, Elizy, Mirona
Do końca roku zostało 137 dni.
Reklama
Reklama

Logowanie


 
Aktualności
Uwaga na żółtaczkę !
Wiadomości - Aktualności
Wpisany przez Sławek Cybulski   
środa, 09 sierpnia 2017 11:12

 

Rośnie liczba zachorowań na żółtaczkę typu ”A”. Sanepid twierdzi, że to absolutnie nie jest epidemia, jednak zaleca znaczną ostrożność. Przede wszystkim ważne jest maksymalne zachowanie podstawowych zasad higieny.

 

W całym kraju liczba zachorowań na żółtaczkę typu A wynosi w tej chwili już ponad 700 gdy przed rokiem były to zaledwie.. 22 przypadki. Zdaniem SANEPiDu o epidemii nie można jednak mówić porównując choćby tę sytuację do liczb z lat 70-tych, gdy rocznie w Polsce odnotowywano blisko 60.000 ! zachorowań. W powiecie zduńskowolskim żółtaczka pojawiła się na przełomie maja i czerwca w Zapolicach. Od tego czasu stwierdzono ponad 40 przypadków (w zeszłym roku w tym czasie nie było żadnego) udokumentowanych przez Powiatową Stację Sanitarno – Epidemiologiczną. Jak ustrzec się żółtaczki? Nazywana jest chorobą brudnych rąk, a więc należy przede wszystkim przestrzegać podstawowych zasad higieny: myć ręce po skorzystaniu z toalety (tym bardziej w toalecie publicznej), myć ręce przed posiłkiem, myć owoce i warzywa. Oczywiście unikać kontaktu z osobami zakażonymi, ale to niezmiernie trudne zważywszy, że okres wylęgania tej choroby to nawet 4 tygodnie. Objawy żółtaczki bywają różne u dzieci i dorosłych. Jak ją rozpoznać? Najlepiej oddaje to chyba jeden z postów zamieszczonych na ten temat w mediach społecznościowych:

 

„Kochani, jak część z Was wie, a część pewnie nie, ostatnimi czasy w Zduńskiej Woli pojawiło się WZW A. Zaczyna chorować coraz więcej osób a sanepid i media milczą! Dlaczego piszę tę wiadomość? Dlatego, ze wirus ten dotknął mnie osobiście! Jestem na urlopie macierzyńskim, nie pracuje i nie przebywam raczej w dużych skupiskach ludzi, a o higienę moją i mojej rodziny dbam. Jak się zaraziłam? Nie wiem! Nie wiem kiedy jak i gdzie... Wniosek z tego jeden, zarazić może sie KAŻDY! Piszę to, aby wyostrzyć Waszą czujność ponieważ media i sanepid jak widać nie zaprzątają sobie tym głowy, a objawy w ogóle mogą na to nie wskazywać. Zwróćcie uwagę czy Wy lub Wasi bliscy nie macie takich objawów jak:
złe samopoczucie
osłabienie
gorączka
brak apetytu
nudności i wymioty
ból brzucha
ból mięśni i stawów
świąd skóry
ciemniejsze zabarwienie moczu
odbarwiony stolec.
Jak to wyglądało u mnie ze poszłam do lekarza dopiero po 9 dniach?
2 dni nudności a kolejna dwa dni gorączka dość wysoka (pewnie jakaś grypa albo przeziębienie)
2 dni takiego samopoczucia ze mogło by być lepiej ale nie jest źle po tych 2 dniach nudności ból żołądka i wymioty trwało to od wtorku wieczora (tłumaczyłam sobie ze pewnie grypa żołądkowa która teraz podobno panuje...) ale samopoczucie sie nie poprawiało do tego doszedł pomarańczowo -czerwony kolor moczu a w piątek wieczorem świąd skóry, a po podrapaniu sie małe sine kropki które są charakterystyczne dla cholestazy która występuje właśnie przy WZW A... wczoraj pojechałam na doraźną stamtąd dostałam skierowanie do szpitala a tam wyniki badan pokazały swoje. Poczytajcie o tej chorobie i bądźcie czujni... Ja w życiu nie domyśliła bym się po objawach ze to jest to... I przede wszystkim zachowajcie higienę na maxa w swoich domach”.

 

 


See also:
Najnowsze artykuły:

Aktualizowany: piątek, 11 sierpnia 2017 12:41
 

Komentarze 

 
#1 aldona 2017-08-09 21:14
W sieradzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologiczn ej odnotowano cztery przypadki żółtaczki. To jeszcze niewiele, w porównaniu, chociażby ze Zduńską Wolą, gdzie na dzień dzisiejszy jest już ich około 30. Świadczy to o tym, że wirus się rozprzestrzenia ... Myjcie łapki trolle....
Cytować
 

Dodaj komentarz

Użytkownicy zarejestrowani mogą wprowadzać komentarze bez moderacji. Zachęcamy do rejestracji na portalu ezdunska.pl


Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników. Portal eZdunska.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich tresc. Komentarze zawierajace wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o jezyku polskim z dnia 7 października 1999r.), będą usuwane.


 
Reklama
Reklama
                              Partnerzy:
                                 
Copyright© Agencja Informacyjno - Artystyczna "Jarso - Media" Sławomir Cybulski