Reklama
22 Czerwca 2018 Piątek
Dziś imieniny: Pauliny, Sabiny, Tomasza
Do końca roku zostało 193 dni.
Reklama
Reklama

 
500+ - drugi sezon [FOTO]
Wiadomości - Aktualności
Wpisany przez Sławek Cybulski   
czwartek, 03 sierpnia 2017 19:40


Rozpoczął się kolejny nabór wniosków do programu 500+. Co zmieniło się w przyznawaniu tych świadczeń?

 

Od początku sierpnia ruszył drugi nabór wniosków do rządowego programu 500+. Wnioski składane są na nowych drukach. Właściwie zmieniła się tylko ich szata graficzna. Czyli tradycyjnie, wnioskodawca wypełnia oświadczenie o swoich dochodach i o dochodach członków rodziny. Tylko w pierwszym dniu, do Urzędu Miasta w Zduńskiej Woli wpłynęło 110 wniosków, z czego 38 drogą elektroniczną. Jakie zmiany niosą ze sobą nowe przepisy o 500+ ?

 

- Jeśli chodzi o progi dochodowe, one zostały niezmienione: w przypadku rodziny starającej się o 500+ na pierwsze dziecko, jest to próg dochodowy 800 złotych. Jeśli członkiem rodziny jest dziecko posiadające orzeczenie o niepełnosprawności, próg dochodowy wynosi 1200. Zmieniły się natomiast zasady, jeśli chodzi o samo ustalanie dochodów. Według nowego zapisu w ustawie, nie mamy do czynienia z utratą lub uzyskaniem dochodów, w takiej sytuacji kiedy wnioskodawca lub któryś z członków rodziny stracił pracę i ponownie podjął zatrudnienie u tego samego pracodawcy, w ciągu trzech miesięcy. Zmieniły się także zasady liczenia dochodów w przypadku osób prowadzących działalność i rozliczających się na podstawie ryczałtowego podatku dochodowego. Poprzednio, osoby te składały oświadczenia pod odpowiedzialnością karną o wysokości osiągniętego dochodu. Teraz, osoby te muszą nam przynieść zaświadczenie z Urzędu Skarbowego o wielkości osiągniętego przychodu – wyjaśnia Agnieszka Dylak – Szadkowska, inspektor w Biurze Programów Zdrowotnych i Spraw Społecznych UM

 

Zmiany dotyczą również osób samotnie wychowujących dzieci. Zgodnie z nowym zapisem ustawy, osobie samotnie wychowującej 1 dziecko, świadczenie wychowawcze na to dziecko nie przysługuje, jeśli na to dziecko od drugiego rodzica nie zostało zasądzone świadczenie alimentacyjne. Oczywiście są wyjątki, gdy na przykład drugi rodzic nie żyje, lub jest nieznany a sąd zobowiązał tylko jednego rodzica do ponoszenia pełnych kosztów utrzymania, lub dziecko orzeczeniem sądu jest pod opieką naprzemienną obojga rodziców.

 

Osoby, które wnioski złożą w sierpniu, wypłatę świadczenia 500+ otrzymają najpóźniej do końca października. Wnioski wrześniowe wypłacane będą do końca listopada i tak dalej. Aby żadne świadczenie nie przepadło, trzeba koniecznie złożyć wniosek do końca października. Jeśli spóźnimy się z wnioskiem i złożymy go w listopadzie, to świadczenia za październik, już nie otrzyma.

 

Druki wniosków można pobrać w Biurze Obsługi Interesantów Urzędu Miasta, bądź na stronie www.zdunskawola.pl a także na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. 


See also:
Najnowsze artykuły:

Aktualizowany: czwartek, 03 sierpnia 2017 21:54
 

Dodaj komentarz

Użytkownicy zarejestrowani mogą wprowadzać komentarze bez moderacji. Zachęcamy do rejestracji na portalu ezdunska.pl


Kod antysapmowy
Odśwież

 
Reklama
Reklama
                              Partnerzy:
                                 
Copyright© Agencja Informacyjno - Artystyczna "Jarso - Media" Sławomir Cybulski