Reklama
22 Czerwca 2018 Piątek
Dziś imieniny: Pauliny, Sabiny, Tomasza
Do końca roku zostało 193 dni.
Reklama
Reklama

 
,,Twórczość bez barier" [FOTO]
Wiadomości - Aktualności
Wpisany przez Karolina Kubiak   
poniedziałek, 31 lipca 2017 18:02

O tym, że i twórczość niweluje bariery, przekonali nas podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy w Zduńskiej Woli. W Miejskiej Bibliotece Publicznej, wystawili swoje prace plastyczne.

 

W Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Jerzego Szaniawskiego otwarto wystawę prac plastycznych podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy, których tematyka opierała się na przedstawieniu świata z perspektywy osób z niepełnosprawnością intelektualną. Skupiają się one na emocjach, a co za tym idzie, wiele z nich przedstawia ludzkie twarze. ,,Każda z twarzy coś wyraża" - skomentował Andrzej Idziaszczyk, jeden z twórców.  Autorami wystawionych dzieł są: Agata Bączkowska, Magdalena Dutkowska, Andrzej Idziaszczyk, Sylwester Królikowski oraz Piotr Bilant. Twórcy wykorzystali w swoich pracach rozmaite techniki plastyczne.

- Wyjątkowość tej wystawy polega na tym, że te osoby na co dzień zamknięte są w swoim świecie. Ich twórczość jest wyjściem do nas, pokazaniem emocji. Tego, czego nie mogą być może zwerbalizować. Są do tego serdeczni w kontaktach, jeśli ich bliżej poznamy, jeśli jesteśmy z nimi trochę dłużej. Dla nich jest to wielka wartość i wyróżnienie, żeby móc podzielić się tym, co czują, tym, co sobie wyobrazili, tym, co przelali na papier - skomentowała Sylwia Muzyka - Stasiak, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zduńskiej Woli

- Zapraszam wszystkich do naszego Domu na Dni Otwarte, bo tam jest jeszcze bardzo duża kolekcja prac, to nie tylko te, które są na wystawie. Tam widać różne emocje, na niektórych obrazach widać marzenia, przepiękne widoki. Są czasem nierealistyczne , ale to jest coś, co każdy odczuwa. Tam widać wszystko- i to ze względu na to, nie można być obojętnym i nie pokazać ich gdzieś - Podkreśliła Halina Jonczyk, terapeutka w Środowiskowym Domu Samopomocy w Zduńskiej Woli

Opiekunka grupy potwierdziła także terapeutyczny wymiar tworzenia obrazów, w które wchodzą ćwiczenia umysłu czy wyobraźni. Pani Halina zaznaczyła również, że podopieczni wykazują się nie tylko talentem plastycznym, ale i aktorskim, angażując się w różnego rodzaju działania teatralne.

Wernisaż uświetniły występy dzieci z działającej w Ratuszu świetlicy środowiskowej. Wystawę w Saloniku na parterze Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ulicy Łaskiej 12 można oglądać do 31 sierpnia.

tekst i fot.: Karolina Kubiak

 


See also:
Najnowsze artykuły:

Aktualizowany: poniedziałek, 31 lipca 2017 18:10
 

Komentarze 

 
#1 Anita mallinqa 2017-08-13 06:45
Super artykuł czyta się jak z płatka!!!!! Pani redaktor widzę ze jakaś nowa :) pewnie młodziutka dobrze dobrze oby więcej takich ludzi!!!!!:):)
Cytować
 

Dodaj komentarz

Użytkownicy zarejestrowani mogą wprowadzać komentarze bez moderacji. Zachęcamy do rejestracji na portalu ezdunska.pl


Kod antysapmowy
Odśwież

 
Reklama
Reklama
                              Partnerzy:
                                 
Copyright© Agencja Informacyjno - Artystyczna "Jarso - Media" Sławomir Cybulski