Reklama
22 Czerwca 2018 Piątek
Dziś imieniny: Pauliny, Sabiny, Tomasza
Do końca roku zostało 193 dni.
Reklama
Reklama

 
Paskudnym budynkom powiedział „NIE”
Wiadomości - Aktualności
Wpisany przez Sławek Cybulski   
piątek, 07 lipca 2017 10:58

 

Naczelnik Wydziału Architektury i Budownictwa Starostwa Powiatowego w Zduńskiej Woli wydał wojnę paskudnym budynkom. Oczywiście tym, które miałyby dopiero powstać. Powołując się na klauzulę sumienia, wywiesił na drzwiach stosowne ostrzeżenie dla starających się o pozwolenie na budowę. O opinie na temat niecodziennego postanowienia zduńskowolskiego urzędnika zapytaliśmy także mieszkańców miasta.

 

Odpowiedzialny za wydawanie pozwoleń na budowę naczelnik Wydziału Architektury Starostwa Powiatowego w Zduńskiej Woli twierdzi, że chęć postawienia muru na drodze do realizacji projektów paskudnych budowli, wzbierała w nim od dawna.

- Pracuję tutaj 5 lat i jakoś to było. Natomiast nawarstwiało się, nawarstwiało się, aż w pewnym momencie pękło - mówi Ryszard Wielowiejski, naczelnik Wydziału Architektiry i Budownictwa Starostwa Powiatowego w Zduńskiej Woli

 

Czym tak wkurzyli zduńskowolskiego naczelnika ci, którzy przynoszą do starostwa projekty domów, które chcieliby zbudować? Rzecz w tym, że coraz więcej projektów kupowanych jest w internecie lub powielanych bez zastanowienia nad estetyką i dopasowaniem do otoczenia, a kupujący projekt kierują się wyłącznie własnymi upodobaniami.

- Nagle dostaje pan projekt do zaakceptowania, który ma każdą połać dachu inną, inny kąt spadku, nadproża okienne i drzwiowe każde na innej wysokości i te otwory różnych wielkości. Do tego ostatnio miałem ochotę poprosić o badania psychiatryczne projektanta, no bo bloki pomalowane na czarno – czerwono... Ja rozumiem, że ci mieszkańcy mogą to lubić, ale my jeszcze jesteśmy - ci, którzy widzą z zewnątrz. I o to mi chodzi, że to jest przestrzeń wspólna, która jest zabałaganiona na dziesięciolecia, jeżeli nie dłużej - stwierdził naczelnik Wielowiejski

 

Okazuje się, że mieszkańcy Zduńskiej Woli zdecydowanie popierają pielęgnowanie estetyki budowlanej w przestrzeni publicznej.


- Myślę, że do otoczenia powinno się dopasowywać te domy. Każdy może budować po swojemu, ale żyby to jakoś było stylistycznie zrobione – uważa Piotr Śledziński

 

- Powinny być jakieś reguły jednak. Mimo wszystko, bo jak każdy by sobie postawił taki swój projekt, to by było „od sasa do lasa” jak to się mówi. Więc powinny być dopasowane do otoczenia – twierdzi Agnieszka Kalinka


- Musi być jakaś tam różnorodność. Nie może być tak, że są wszystkie na jedno kopyto, ale nie tak samowolnie, bo to będzie wielka pstrokacizna – ocenia Magdalena Rubisz

 

Z tą klauzulą sumienia przy wydawaniu pozwoleń na budowę, to poniekąd oczywiście żart, lecz naczelnik Wielowiejski całą sprawę traktuje zupełnie poważnie i podkreśla, że zgodnie z prawem nie ma obowiązku akceptowania każdego projektu budowlanego, który zostanie mu przedłożony.


- Co prawda w oparciu o klauzulę sumienia, nie bardzo można prawnie w dzisiejszych czasach w moim zawodzie postępować, natomiast niektórzy architekci którzy wydają decyzję o warunkach zabudowy w gminach czy w urzędzie miasta, dają taką możliwość zwracania uwagi na architekturę, gdyż tam są zapisy o dostosowaniu do otoczenia. I w oparciu o to, wywiesiłem takie ostrzeżenie dla niektórych projektantów, iż będę na to zwracał uwagę, bo mam do tego prawo – przestrzega Ryszard Wielowiejski

 

Naczelnik Wielowiejski w myśl ostrzeżenia widniającego na drzwiach, jeszcze nikomu nie odmówił pozwolenia na budowę. Ale jego zdaniem, prędzej czy później, nieuchronnie to nastąpi.
 

 


See also:
Najnowsze artykuły:

Aktualizowany: piątek, 07 lipca 2017 13:48
 

Komentarze 

 
#7 Sekretarz 2017-07-15 20:43
nie dość, że facet paskudny to jescze kwestionuje kolegów po fachu - architektów. Skoro taki esteta to niech spojrzy w lustro. Panie do fryzjera. Stać Pana.
Cytować
 
 
#6 Pietrek 2017-07-12 11:05
Ja patrząc na zdjęcie tego urzędnika proponuję wprowadzić zakaz zatrudniania przez miasto urzędników nie dbających o wygląd lub wyglądem przypominającyc h rabinów. Oczywiście wszystko w oparciu o powołanie się na klauzule sumienia mieszkańca zd-woli.
Cytować
 
 
#5 Julia 2017-07-11 07:11
kto wydaje pozwolenia na stawianie betonowych płotów od strony ulicy na nowch osiedlach???
Miało to być zabronione i co???
Ohyda i bezguście.
Cytować
 
 
#4 teo 2017-07-10 12:25
Cytuję Baloo:
A dlaczego uważasz, że mówi głupoty? Popierasz taką "wolną amerykankę", żeby każdy budował co mu się podoba i jak mu się podoba?

bo o gustach się nie dyskutuje. I nie ma mowy o "wolnej amerykance". Są zasady, są wytyczne. I trzeba się ich trzymać. Ale nie powiesz mi, że skoro Tobie podoba się prosta forma, a innym styl bardziej okazały ( nie znaczy brzydszy), to ktoś może to utrącić. W dodatku posługując się własnym gustem.Najpierw niech ten Pan opracuje spójne zasady w mieście/powiecie, a potem wywołuje taki mętlik. Jesli zasadą będzie np. że na łaskiej budujemy 4 pietra w kolorze zielonym, to kupując tam działkę- jesteśmy do tego zobligowani. Póki nie ma takich reguł, niech ten gość się zajmie merytoryką, lub tworzeniem przepisów dotyczącym estetyki poszczególnych rejonów powiatu. Bo wygląda , że gość się nuuuuudzi
Cytować
 
 
#3 Arek 2017-07-10 06:16
Pan ze zdjęcia mógłby robić za św. Mikołaja. A co do warstwy tekstowej to artykuł jest językowym dnem :)
Cytować
 
 
#2 Baloo 2017-07-09 19:02
A dlaczego uważasz, że mówi głupoty? Popierasz taką "wolną amerykankę", żeby każdy budował co mu się podoba i jak mu się podoba?
Cytować
 
 
#1 Budujący 2017-07-08 15:25
Tylko zeby Panu W. ktos nie powiedział nie. Zamiast zajmować sie głupotami mógłby szybciej czytać dokumentacje i na pozwolenia nie trzeba by było czekac tygodniami!
Cytować
 

Dodaj komentarz

Użytkownicy zarejestrowani mogą wprowadzać komentarze bez moderacji. Zachęcamy do rejestracji na portalu ezdunska.pl


Kod antysapmowy
Odśwież

 
Reklama
Reklama
                              Partnerzy:
                                 
Copyright© Agencja Informacyjno - Artystyczna "Jarso - Media" Sławomir Cybulski