Reklama
19 Września 2017 Wtorek
Dziś imieniny: Januarego, Konstancji, Leopolda
Do końca roku zostało 104 dni.
Reklama
Reklama

Logowanie


 
Aktualności
Pamięć i żonkile [FOTO]
Wiadomości - Aktualności
Wpisany przez Sławek Cybulski   
czwartek, 20 kwietnia 2017 19:29


 

Łączy nas pamięć - z takim hasłem młodzież Publicznego Gimnazjum nr 1 spacerowała ulicami Zduńskiej Woli w Dniu Pamięci o Holokauście. Grupa wolontariuszy, w ramach akcji społeczno-edukacyjnej „Żonkile” organizowanej przez Muzeum Żydów Polskich Polin, wręczała zduńskowolanom papierowe żółte żonkile. 

Żonkile są świadectwem  pamięci o ofiarach Holokaustu. Mają wartość symboliczną. Związane z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, przypominają tragiczne wydarzenia z getta warszawskiego. Edelman bukiet tych kwiatów składał co roku pod Pomnikiem Bohaterów Getta 19 kwietnia, w rocznicę wybuchu powstania.

Nie zmienimy biegu historii, ale pamięć, jaką okazujemy, jest hołdem dla pomordowanych.  Wolontariusze z Publicznego Gimnazjum nr 1 w tym dniu przekazywali przechodniom  ulotki z informacją o tragicznych wydarzeniach związanych z zagładą zduńskowolskich Żydów.

Obecność uczniów na ulicach naszego miasta w tym wyjątkowym dniu nie jest przypadkowa,  ma związek z polsko-żydowskimi korzeniami Zduńskiej Woli. Przed wojną Żydzi odegrali znaczącą rolę w rozwoju gospodarczym i kulturalnym regionu, uczestniczyli w jego życiu politycznym. Kwitło życie religijne. Holokaust, jak najpotężniejszy żywioł, zmiótł  tę społeczność nie tylko z przestrzeni miasta, a także, co wyjątkowo tragiczne, z ziemi polskiej. Z największej na świecie, niemal 3,5 milionowej żydowskiej diaspory, zakorzenionej w Polsce od wieków, niewielu ocalało. Wraz z nimi z pejzażu Polski zniknęły barwne sztetle, pełne aromatów szabasu.  Pozostały jedynie w pamięci starszych ludzi, na kartach kronik z relacjami z przedwojennej Polski.

Wolontariusze w ramach przygotowań do akcji uczestniczyli w cyklu zajęć mających na celu przybliżenie  tragicznych wydarzeń okresu okupacji. Wzięli udział w lekcji historycznej i  projekcji filmu „Nie było żadnej nadziei…” przygotowanego przez muzeum Polin.

Likwidacja zduńskowolskiego getta, które mieściło się w obrębie obecnych ulic Getta Żydowskiego, Juliusza i Ogrodowej,  miała brutalny przebieg. W dniach 24-26 sierpnia 1942 r. Żydów zapędzono na cmentarz żydowski, by dokonać selekcji na tych, którzy nadają się do pracy i tych, których z racji wieku i stanu zdrowia nie sposób już wykorzystać ekonomicznie, a zatem przeznaczonych do likwidacji. Według relacji świadków opornych zabijano w bramach na ulicach getta. 8594 osób wysłano do obozu zagłady w Chełmnie nad Nerem, natomiast 1169 osób skierowano transportem kolejowym do getta w Łodzi. Zduńskowolska społeczność żydowska przestała istnieć. Było to ponad 30 % obywateli naszego  miasta, którzy w wyniku polityki nazistowskiej zostali naznaczeni żółtymi gwiazdami Dawida, odizolowani, a ostatecznie skazani na eksterminację.  W zaledwie kilka dni   wymordowano ponad 10 tysięcy mieszkańców, 1/3 społeczności miasta. To była masakra.

„Nie masz już, nie masz w Polsce żydowskich miasteczek, […] krew piaskiem przysypano, ślady uprzątnięto […]” – pisał Antoni Słonimski w wierszu „Elegia miasteczek żydowskich”.  Postarajmy się wypełnić pamięcią pustkę po zagładzie, wspólnie wspomnijmy tych, którzy kilka dekad temu, jako obywatele polscy, mieszkańcy Zduńskiej Woli,  żyli wśród nas.

tekst: PG nr 1


 

 


See also:
Najnowsze artykuły:

 

Dodaj komentarz

Użytkownicy zarejestrowani mogą wprowadzać komentarze bez moderacji. Zachęcamy do rejestracji na portalu ezdunska.pl


Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników. Portal eZdunska.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich tresc. Komentarze zawierajace wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o jezyku polskim z dnia 7 października 1999r.), będą usuwane.


 
Reklama
Reklama
                              Partnerzy:
                                 
Copyright© Agencja Informacyjno - Artystyczna "Jarso - Media" Sławomir Cybulski