Reklama
22 Czerwca 2018 Piątek
Dziś imieniny: Pauliny, Sabiny, Tomasza
Do końca roku zostało 193 dni.
Reklama
Reklama

 
Pamięć i żonkile [FOTO]
Wiadomości - Aktualności
Wpisany przez Sławek Cybulski   
czwartek, 20 kwietnia 2017 19:29


 

Łączy nas pamięć - z takim hasłem młodzież Publicznego Gimnazjum nr 1 spacerowała ulicami Zduńskiej Woli w Dniu Pamięci o Holokauście. Grupa wolontariuszy, w ramach akcji społeczno-edukacyjnej „Żonkile” organizowanej przez Muzeum Żydów Polskich Polin, wręczała zduńskowolanom papierowe żółte żonkile. 

Żonkile są świadectwem  pamięci o ofiarach Holokaustu. Mają wartość symboliczną. Związane z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, przypominają tragiczne wydarzenia z getta warszawskiego. Edelman bukiet tych kwiatów składał co roku pod Pomnikiem Bohaterów Getta 19 kwietnia, w rocznicę wybuchu powstania.

Nie zmienimy biegu historii, ale pamięć, jaką okazujemy, jest hołdem dla pomordowanych.  Wolontariusze z Publicznego Gimnazjum nr 1 w tym dniu przekazywali przechodniom  ulotki z informacją o tragicznych wydarzeniach związanych z zagładą zduńskowolskich Żydów.

Obecność uczniów na ulicach naszego miasta w tym wyjątkowym dniu nie jest przypadkowa,  ma związek z polsko-żydowskimi korzeniami Zduńskiej Woli. Przed wojną Żydzi odegrali znaczącą rolę w rozwoju gospodarczym i kulturalnym regionu, uczestniczyli w jego życiu politycznym. Kwitło życie religijne. Holokaust, jak najpotężniejszy żywioł, zmiótł  tę społeczność nie tylko z przestrzeni miasta, a także, co wyjątkowo tragiczne, z ziemi polskiej. Z największej na świecie, niemal 3,5 milionowej żydowskiej diaspory, zakorzenionej w Polsce od wieków, niewielu ocalało. Wraz z nimi z pejzażu Polski zniknęły barwne sztetle, pełne aromatów szabasu.  Pozostały jedynie w pamięci starszych ludzi, na kartach kronik z relacjami z przedwojennej Polski.

Wolontariusze w ramach przygotowań do akcji uczestniczyli w cyklu zajęć mających na celu przybliżenie  tragicznych wydarzeń okresu okupacji. Wzięli udział w lekcji historycznej i  projekcji filmu „Nie było żadnej nadziei…” przygotowanego przez muzeum Polin.

Likwidacja zduńskowolskiego getta, które mieściło się w obrębie obecnych ulic Getta Żydowskiego, Juliusza i Ogrodowej,  miała brutalny przebieg. W dniach 24-26 sierpnia 1942 r. Żydów zapędzono na cmentarz żydowski, by dokonać selekcji na tych, którzy nadają się do pracy i tych, których z racji wieku i stanu zdrowia nie sposób już wykorzystać ekonomicznie, a zatem przeznaczonych do likwidacji. Według relacji świadków opornych zabijano w bramach na ulicach getta. 8594 osób wysłano do obozu zagłady w Chełmnie nad Nerem, natomiast 1169 osób skierowano transportem kolejowym do getta w Łodzi. Zduńskowolska społeczność żydowska przestała istnieć. Było to ponad 30 % obywateli naszego  miasta, którzy w wyniku polityki nazistowskiej zostali naznaczeni żółtymi gwiazdami Dawida, odizolowani, a ostatecznie skazani na eksterminację.  W zaledwie kilka dni   wymordowano ponad 10 tysięcy mieszkańców, 1/3 społeczności miasta. To była masakra.

„Nie masz już, nie masz w Polsce żydowskich miasteczek, […] krew piaskiem przysypano, ślady uprzątnięto […]” – pisał Antoni Słonimski w wierszu „Elegia miasteczek żydowskich”.  Postarajmy się wypełnić pamięcią pustkę po zagładzie, wspólnie wspomnijmy tych, którzy kilka dekad temu, jako obywatele polscy, mieszkańcy Zduńskiej Woli,  żyli wśród nas.

tekst: PG nr 1


 

 


See also:
Najnowsze artykuły:

 

Dodaj komentarz

Użytkownicy zarejestrowani mogą wprowadzać komentarze bez moderacji. Zachęcamy do rejestracji na portalu ezdunska.pl


Kod antysapmowy
Odśwież

 
Reklama
Reklama
                              Partnerzy:
                                 
Copyright© Agencja Informacyjno - Artystyczna "Jarso - Media" Sławomir Cybulski