Reklama
17 Lutego 2019 Niedziela
Dziś imieniny: Donata, Gizeli, Łukasza
Do końca roku zostało 318 dni.
Reklama
Reklama

 
Pływalnia – czeka na zielone światło?
Wiadomości - Aktualności
Wpisany przez Sławek Cybulski   
czwartek, 20 kwietnia 2017 18:32


 

„Kwota tego przedsięwzięcia nie jest mała, ale to co dobre, musi kosztować” – stwierdził prezydent Piotr Niedźwiecki na dzisiejszej konferencji prasowej, podczas której  wyjaśniano zasady finansowania budowy krytej pływalni. Prezydent poinformował o złożeniu wniosku o zwołanie nadzwyczajnej sesji Rady Miasta licząc, że radni tym razem już powierzą to zadanie spółce do realizacji. Władze MPWiK wyjaśniały z kolei, co może przynieść odwlekanie w czasie tej inwestycji, oraz dlaczego koszt budowy pływalni będzie niemal dwukrotnie wyższy, niż wcześniej zakładano.
 

Władze MPWiK przedstawiły dziś na konferencji prasowej montaż finansowy krytej pływalni, która ma kosztować blisko 31 mln 300 tysięcy złotych. Na taką kwotę opiewa suma wymieniona w jedynej ofercie przetargowej, przez potencjalnego wykonawcę. 5 mln 300 tysięcy ma zamiar wyłożyć na tę inwestycję spółka MPWiK. Na 26 milionów opiewać będą bankowe obligacje, które przez 15 lat spłacałaby spółka, a w zasadzie miasto, przeznaczając w budżecie co roku dla MPWiKu 1 mln 800 tysięcy złotych. Kwota tej subwencji mogłaby wynieść o 400 tysięcy mniej, jeśli spółce udałoby się pozyskać fundusze zewnętrzne – blisko 8 mln złotych.

- Po wczorajszej wizycie w Urzędzie Marszałkowskim, w Departamencie Regionalnych Programów Operacyjnych, okazało się, że możemy liczyć na kwotę 1 mln euro, czyli 4,3 mln złotych. Jednocześnie z Ministerstwa Sportu, w programie, do którego aplikacja przygotowana jest na połowę bieżącego roku, możemy liczyć na 3,5 mln złotych. Niestety, z PFRONu na dziś takiej możliwości nie ma, ponieważ nasza firma nie prowadzi działań rehabilitacyjnych 2 lat, a więc możemy się ubiegać tylko później, nie na dofinansowanie inwestycyjne, tylko później, na dofinansowanie związane z korzystaniem z urządzeń naszej krytej pływalni – wyjaśnia Jerzy Pieniążek, dyrektor ds. inwestycji i marketingu w MPWiK 

Takie są finansowe założenia, które 27 kwietnia, na planowanej nadzwyczajnej sesji, władze miasta wraz z zarządem tej spółki przedstawią radnym licząc zapewne, że „zapalą” oni zielone światło na drodze do realizacji tej inwestycji.

-  Jesteśmy bardzo dobrze i finalnie przygotowani do realizacji tego przedsięwzięcia. Dzięki staraniom pana prezesa Grzegorza Szmyta udało się przygotować tę inwestycję. Mamy wszelkie pozwolenia, mamy dokumentację. Mamy również wyłonionego wykonawcę. Kwota tego przedsięwzięcia nie jest mała, ale to, co dobre, musi kosztować (…) Mam nadzieję, że Radni Miasta Zduńska Wola, którzy również na początku kadencji deklarowali, że postaramy się zrealizować właśnie w tych latach w Zduńskiej Woli tę strategiczną inwestycję, skłonią się do tego, żeby powierzyć to zadanie – podkreślił  prezydent Piotr Niedźwiecki.        

Nie będzie to łatwe, ponieważ w trakcie ostatniej sesji Rada zdjęła ten punkt z obrad, mając szereg wątpliwości. Zastanawiano się między innymi, czy nie lepiej powtórzyć przetarg, w nadziei na niższą ofertę, oraz czy jest możliwość skorzystania z jeszcze innych źródeł zewnętrznego finansowania tak, aby miasto nie ponosiło żadnych kosztów tej inwestycji. Dziś na konferencji przekonywano na przykładzie chociażby Kępna, gdzie powstaje podobny obiekt, że mimo wysokiej ceny zaoferowanej przez wykonawcę, powtórzenie przetargu nie daje żadnej gwarancji uzyskania niższej oferty cenowej, a wręcz przeciwnie: może się okazać, że za kolejne pół roku, koszty pływalni będą jeszcze wyższe. Podobny argument, pojawił się również w odpowiedzi na pytania dziennikarzy dotyczące ogromnej różnicy pomiędzy zakładanymi wcześniej kosztami budowy takiego obiektu, a faktyczną sumą, za jaką teraz może być zbudowany. Przedstawiciele władz spółki, na przykładach innych, podobnych inwestycji w kraju, przekonywali, że koszty realizacji takiego przedsięwzięcia, w ciągu ostatnich pięciu lat wzrosły niemal o 100%, na co złożyło się kilka elementów, między innymi podrożenie kosztów pracy oraz cen materiałów budowlanych. A także skutki nowelizacji prawa o zamówieniach publicznych, pełne „ozusowanie” umów o pracę, ograniczenia w outsorsingu pracowników. Biorąc pod uwagę omawiane kwestie, prezydent Niedźwiecki przekonywał ze z budową krytej pływalni nie warto czekać.

- Czas jak rzeka płynie i nie zatrzymuje się. I raz stracona szansa – a już kilkakrotnie w historii miasta, takie szanse traciliśmy – może się nie powtórzyć, bo co tu dużo ukrywać. Obok nas są dwa silne również miasta: Sieradz i Łask i jeżeli będziemy pierwsi w tego typu realizacji, to myślę, że wygramy, bo również mieszkańcy tamtych miast chętnie skorzystają z naszej oferty – dodał prezydent

Przedstawiciele MPWiK zakomunikowali, że jeśli Rada przegłosuje uchwałę o powierzeniu spółce realizacji tego zadania inwestycyjnego, to już nazajutrz będzie można otrzymać promesę obligacji bankowych bo negocjacje są w fazie finalnej. Jednocześnie przygotowany do złożenia jest już wniosek o dotacje do Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego. Do 8 maja byłby ostatecznie rozstrzygnięty przetarg na wykonawstwo. Do 10 maja spółka mogłaby podpisać z prezydentem odpowiednią umowę o powierzeniu. Dzień później gotowa byłaby podpisać umowę o emisji obligacji, by wreszcie do 13 maja podpisać umowę z wykonawcą. Jeśli taki scenariusz nastąpi, zakończenie inwestycji przewidziano na grudzień przyszłego roku.

 


See also:
Najnowsze artykuły:

Aktualizowany: czwartek, 20 kwietnia 2017 18:52
 

Komentarze 

 
#10 mirwojski 2017-04-26 01:18
I mam prośbę ... żeby tego basenu i obiektów towarzyszących nie projektowała pracownia i nie nadzorował "przewodniczący" Rady Doradców ( czy jakoś tak ...)- JK.... bo powstanie coś na kształt "Centrum Integracji" lub Dworzec Łódź Fabryczna - duża kubatura bez możliwości wykorzystania np. komercyjnego, socjalnego lub restauracyjnego ...czyli - PUDŁO ! ogromne.
Cytować
 
 
#9 mirwojski 2017-04-26 01:10
Cytuję piskorz:
ta ekipa u schyłku swej działalmności działa tak jak od ponad 8 lat,co by spieprzyć by sobie polepszyć co?Niechaj kazdy odpowie tak jak myśli sobie.

A ty masz chociaż łazienkę w mieszkaniu ? A wannę taką np.na 180 cm masz ? Aaaa, ciebie stać na wczasy nad morzem ... ciepłym nawet ...
Cytować
 
 
#8 piskorz 2017-04-24 17:57
ta ekipa u schyłku swej działalmności działa tak jak od ponad 8 lat,co by spieprzyć by sobie polepszyć co?Niechaj kazdy odpowie tak jak myśli sobie.
Cytować
 
 
#7 weber 2017-04-24 17:46
Cytuję Konta:
Państwo Radni!!! Budowa basenu przez MPWiK jest niezgodna z prawem, czy do Was to jeszcze nie dotarło??? A moja sugestia co do Państwa Radnych jest taka: gdyby odpowiadali finansowo za swoje decyzje i podnoszenie ręki przy głosowaniu nad fatalnymi uchwałami to by się głęboko zastanowili....!!!! Wiele błędów moglibyśmy uniknąć!!! Oj Państwo Radni...Bezradni!!!

Skąd wiesz, że niezgodnie z prawem? Jesteś prawnikiem? Masz kontakt z prawnikami? A co na to prawnicy będący na usługach urzędu? Powinni tym radnym wyjaśnić sprawę, od tego są.
Cytować
 
 
#6 Konta 2017-04-24 00:50
Państwo Radni!!! Budowa basenu przez MPWiK jest niezgodna z prawem, czy do Was to jeszcze nie dotarło??? A moja sugestia co do Państwa Radnych jest taka: gdyby odpowiadali finansowo za swoje decyzje i podnoszenie ręki przy głosowaniu nad fatalnymi uchwałami to by się głęboko zastanowili....!!!! Wiele błędów moglibyśmy uniknąć!!! Oj Państwo Radni...Bezradni!!!
Cytować
 
 
#5 Stan 2017-04-22 09:09
Może wreszcie w tym mieście powstanie inwestycja , która da zatrudnienie 25 osobom. Może znajdzie również zatrudnienie jakiś truteń , który wymyśla niestworzone rzeczy o propozycji budowy krytego basenu. Szczególnie bawią mnie domniemania ile to Szmit zarobi na tej inwestycji. Czy znacie państwo jakiegoś złodzieja, szachraja i krętacza , który by komukolwiek wierzył. Bo ja nie.
Cytować
 
 
#4 Unkas 2017-04-22 06:32
W Kępnie modyfikacja na kwotę ok 2,7mln zł polegała na likwidacji lamp bakteriobójczyc h UV, jednej sauny i likwidacji paru innych rzeczy. Najniższa oferta tej samej firmy co w pierwszym przetargu była jednak niższa o 2,3 mln zł. Pytanie czy należy powielać ten model?
Cytować
 
 
#3 Piotrek 2017-04-21 15:37
Portal Pana Marka chętnie promuje baseny hmmm Ciekawe dlaczego? Czy już wiadomo ile szkła tam będzie potrzeba? No i ostatnio Pan Marek był na sesji.To wszystko jest baaaardzo ciekawe
Cytować
 
 
#2 marek t. 2017-04-20 20:36
ha,ha,ha,ha,Grz esio i Piotruś budują największą inwestycję w Mieście,dwaj nieudacznicy i krętacze!!!i do tego wzieli upadłego senatora Pieniążka z SLD.Tego nawet w kabarecie nie wymyślą.Panowie ODEJDZCIE!!!!Pr oszą was o to prawie wszyscy mieszkańcy(praw ie,bo są jeszcze wasze rodziny).
Cytować
 
 
#1 GuMa 2017-04-20 20:21
Panie i Panowie Radni - w tej sprawie proszę przede wszystkim o kierowanie się rozsądkiem i wiedzą, a nie widziMISIĘ fantastów. Już dwukrotne "przebicie" kosztów względem pierwotnie wskazywanych powinno zapalać wielkie, czerwone ostrzegawcze światło...
Cytować
 

Dodaj komentarz

Użytkownicy zarejestrowani mogą wprowadzać komentarze bez moderacji. Zachęcamy do rejestracji na portalu ezdunska.pl


Kod antysapmowy
Odśwież

 
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane

                              Partnerzy:
                                 
Copyright© Agencja Informacyjno - Artystyczna "Jarso - Media" Sławomir Cybulski