Reklama
20 Lipca 2018 Piątek
Dziś imieniny: Fryderyka, Małgorzaty, Seweryny
Do końca roku zostało 165 dni.
Reklama
Reklama

 
Rządowe wsparcie dla Zduńskiej Woli?
Wiadomości - Aktualności
Wpisany przez Sławek Cybulski   
piątek, 14 kwietnia 2017 11:47 

Ministerstwo Rozwoju chce wesprzeć finansowo średnie miasta w Polsce. Na liście wicepremiera Morawieckiego znalazła się także Zduńska Wola. Do podziału jest kwota 2,5 miliarda złotych. Prezydent Piotr Niedźwiecki był już na spotkaniu w tej sprawie i – jak twierdzi – wydał już swoim urzędnikom polecenie przygotowania odpowiednich dokumentów, umożliwiających pozyskanie jak największej kwoty z tej puli…

 

Jak podaje za „Portalem Samorządowym” gazeta Temat Szczecinecki, Ministerstwo Rozwoju zamierza udzielić finansowego wsparcia 255 średnim miastom powyżej 20 tysięcy  mieszkańców, oraz miastom powyżej 15 tysięcy mieszkańców, będących stolicami powiatów chcąc, by prężniej się rozwijały. Cała pula środków z Unii Europejskiej, jakie w latach 2014 - 2020 zamierza na ten cel przeznaczyć rząd, to kwota 2,5 miliarda złotych. Z tym, że priorytetowo mają zostać potraktowane 122 miasta, w których zdiagnozowano złą sytuację społeczno – gospodarczą. W tej właśnie grupie,  znalazła się Zduńska Wola. Dodajmy, że lista miast opracowana przez Polską Akademię Nauk, nie obejmuje miast wojewódzkich.

Pakiet rządowej pomocy ma zawierać wiele różnych i wzajemnie uzupełniających się inicjatyw.  Ministerstwo Rozwoju ma pomagać średnim miastom, w ściąganiu dużych inwestorów, np. zwalniając ich z podatków CIT i PIT. Ma być to również ułatwienie dostępu do środków Funduszu Inwestycji Samorządowych, zarządzanego przez Polski Fundusz Rozwoju. Władze Zduńskiej Woli, właśnie w tej sprawie, były przedwczoraj w Przemyślu, na spotkaniu z wicepremierem Mateuszem Morawieckim.

- Myślę, że to bardzo cenna inicjatywa, bo zawsze jest pokusa, żeby forować silne ośrodki. Średnie miasta na tym tracą, chociaż wcześniej mówiło się o Zduńskiej Woli, jako o biegunie wzrostu, natomiast w ogólnej konkurencji wniosków o środki unijne, zawsze wygrywali silniejsi. To bardzo cenna inicjatywa Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, żeby budować harmonijny rozwój kraju, poprzez wsparcie dedykowane dla średnich miast. (…) Ja już poprosiłem moje służby, żeby szybko przeanalizowały możliwości aplikowania o te środki. W jakich dziedzinach? Mówi się tam o inwestycjach, o miejscach pracy, ale także o infrastrukturze wzmacniającej funkcje miasta. Tak, żeby chciało się w Zduńskiej Woli mieszkać, chciało się pracować, żeby powstawały mieszkania, żeby atut spokojnego, niewielkiego miasta, bezpiecznego, bez uciążliwości wielkiej metropolii, był atutem do zamieszkania i realizowania indywidualnych ścieżek zawodowych dla młodych ludzi (…) – skomentował sprawę prezydent Piotr Niedźwiecki

Opracowany przez rząd pakiet działań dla średnich miast, składa się z 3 zasadniczych faz. Faza pierwsza została właśnie uruchomiona i polega na dostosowaniu istniejących narzędzi oraz instrumentów: polityki lokowania inwestycji i przyciągania inwestorów, preferencji w dostępie do funduszy europejskich w ramach programów krajowych oraz pozyskiwania innych źródeł finansowania, w szczególności w ramach Funduszu Inwestycji Samorządowych, zarządzanego przez Polski Fundusz Rozwoju, który jest jednym z partnerów Pakietu.

fot. www.MIASTOzDRONA.pl      


See also:
Najnowsze artykuły:

 

Komentarze 

 
#6 weber 2017-04-26 07:18
Cytuję Julia:
na radzie wsparcie idzie na potęgę do Sieradza, dziękujemy Panu Schreiberowi ze Zduńskiej Woli

A może ten pan już się przemeldował. W końcu u nas chyba spalony.
Cytować
 
 
#5 weber 2017-04-26 07:18
Cytuję Jacek1:
"priorytetowo mają zostać potraktowane 122 miasta, w których zdiagnozowano złą sytuację społeczno – gospodarczą. W tej właśnie grupie, znalazła się Zduńska Wola." Taki właśnie dobrobyt zapewnił nam CZŁOWIEK HONORU!

Aż wstyd się przyznawać do złej sytuacji społeczno-gospodarczej. A przecież były lata, że w temacie przemysł przewyższaliśmy Sieradz. Wszystko zniweczone. Nawet, jeśli dostaniemy jakieś pieniądze, to znowu przeznaczymy na jakieś nikomu nie potrzebne zabaweczki.
Cytować
 
 
#4 Julia 2017-04-25 13:06
na radzie wsparcie idzie na potęgę do Sieradza, dziękujemy Panu Schreiberowi ze Zduńskiej Woli
Cytować
 
 
#3 Jacek1 2017-04-14 19:14
"priorytetowo mają zostać potraktowane 122 miasta, w których zdiagnozowano złą sytuację społeczno – gospodarczą. W tej właśnie grupie, znalazła się Zduńska Wola." Taki właśnie dobrobyt zapewnił nam CZŁOWIEK HONORU!
Cytować
 
 
#2 Chris 2017-04-14 16:32
Miło ale i tak nie wierzę, że coś z tego będzie. Może przy innym prezydencie :)
Cytować
 
 
#1 ZXC 2017-04-14 13:02
No to jak urzędnicy wybrani przez prezydenta mają przygotowywać papiery to będzie dobrze... Prezydent przez te wszystkie lata nie robił nic żeby w Zduńskiej Woli było lepiej dla młodych a tu nagle takie wypowiedzi. Chyba najbardziej chodzi o fundusze na "infrastrukturę wzmacniającą funkcje miasta"....
Cytować
 

Dodaj komentarz

Użytkownicy zarejestrowani mogą wprowadzać komentarze bez moderacji. Zachęcamy do rejestracji na portalu ezdunska.pl


Kod antysapmowy
Odśwież

 
Reklama
Reklama
                              Partnerzy:
                                 
Copyright© Agencja Informacyjno - Artystyczna "Jarso - Media" Sławomir Cybulski