Reklama
21 Czerwca 2018 Czwartek
Dziś imieniny: Alicji, Alojzego, Rudolfa
Do końca roku zostało 194 dni.
Reklama
Reklama

 
Azyl
Wiadomości - Aktualności
Wpisany przez Sławek Cybulski   
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 05:46


Kino Ratusz zaprasza na „Azyl” – przejmującą, opartą na faktach historię o bohaterstwie, poświęceniu, narażaniu własnego życia dla ratowania innych… 

Rzecz dzieje się w Polsce, w chwili wybuchu II wojny światowej. Antonina (Jessica Chastain) i jej mąż, dr Jan Żabiński (laureat Europejskiej Nagrody Filmowej Johan Heldenbergh), opiekują się warszawskim Ogrodem Zoologicznym, którego on jest dyrektorem. Stanowią oddane sobie, kochające się małżeństwo.

Antonina każdego dnia otwiera bramy ogrodu, serdecznie witając gości…

…aż nadchodzi dramatyczny czas wojny. Od jej wybuchu Żabińscy muszą konsultować wszystkie decyzje dotyczące zoo z Lutzem Heckiem (nominowany do Złotego Globu Daniel Brühl; znany z filmów „Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów”, „Bękarty wojny”, „Good bye, Lenin”), niemieckim zoologiem, autorem selektywnego program hodowlanego, w czasie wojny – żołnierzem.

Antonina i Jan szybko zaczynają współpracę z Ruchem Oporu, odkrywając, że skomplikowana architektura opuszczonego przez zwierzęta Ogrodu Zoologicznego, z jego tunelami i przejściami, doskonale nadaje się do sekretnego ukrywania ocalonych. Narażając życie i bezpieczeństwo rodziny, Żabińscy potajemnie wywożą z warszawskiego getta Żydów, którzy znajdują schronienie w zoo.

Nie jest dziełem przypadku, że reżyserem filmu o silnej kobiecie, jaką była Antonina Żabińska, jest kobieta. Podobnie rzecz się ma z autorką scenariusza. Film trafił do produkcji po dziesięcioletnich przygotowaniach. W 2007 roku producentka Diane Miller Levin otrzymała od męża książkę „Azyl. Opowieść o Żydach ukrywanych w warszawskim ZOO”. Poruszająca historia wciągnęła ją tak bardzo, że przeczytała ją w ciągu jednej nocy. – Byłam oszołomiona. Wiedziałam, że ta historia nie może tak po prostu przeminąć.

Książka Diane Ackerman powstała na podstawie dzienników prowadzonych przez Antoninę Żabińską w połączeniu z głębokimi badaniami nad epoką i historią, z zawarciem szerokiego kontekstu polskiego Ruchu Oporu wobec nazistowskiej okupacji Polski.

 


See also:
Najnowsze artykuły:

 

Komentarze 

 
#1 Jola 2017-04-10 20:10
Bardzo polecam.Naprawdę warto obejrzeć.Aż trudno uwierzyć, że ludzie mogli być tak odważni.Nie wiem, czy w dzisiejszych czasach znaleźliby się ludzie, którzy w tak bohaterski sposób narażaliby życie swoje i swojej rodziny, aby ratować innych.Do tego odznaczający się tak wielką empatią wobec zwierząt. Nie możemy o nich zapomnieć.
Cytować
 

Dodaj komentarz

Użytkownicy zarejestrowani mogą wprowadzać komentarze bez moderacji. Zachęcamy do rejestracji na portalu ezdunska.pl


Kod antysapmowy
Odśwież

 
Reklama
Reklama
                              Partnerzy:
                                 
Copyright© Agencja Informacyjno - Artystyczna "Jarso - Media" Sławomir Cybulski