Reklama
21 Kwietnia 2019 Niedziela
Dziś imieniny: Jarosława, Konrada, Selmy
Do końca roku zostało 255 dni.
Reklama
Reklama

 
Ku czci „wyklętych” [FOTO]
Wiadomości - Aktualności
Wpisany przez Sławek Cybulski   
niedziela, 26 lutego 2017 17:51W Zduńskiej Woli oddano dziś hołd żołnierzom „wyklętym”. Był pochód, apel poległych i wiązanki kwiatów pod pomnikiem, a po południu także bieg i koncert pieśni patriotycznej w Ratuszu.


Uroczystości upamiętniające żołnierzy wyklętych rozpoczęły się mszą w kościele parafii św. Maksymiliana. Później, uczestnicy obchodów przemaszerowali ulicami Paprocką i Piwną pod pomnik „żołnierzy wyklętych” u zbiegu alei Kościuszki z ulicą Złotnickiego. Tu, wspomniano niektóre nazwiska tych, którzy mimo zakończenia wojny, nie złożyli broni.

 

Obłożono ich klątwą niepamięci, pozbawiono grobów i czci. A dusze ich, przez lata całe tułały się pośród pól malowanych zbożem rozmaitym z mickiewiczowskich powieści, szukając własnych grobów. Do dzisiaj wielu z nich jeszcze nie odnaleziono. Ale dusze owe, spocząć już mogą w wolnej ojczyźnie. (…) Nasza tutaj obecność świadczy o tym, że pamiętamy. Że nie udało się wymazać imion tych bohaterów – powiedziano w trakcie tej uroczystości

 

Kulminacyjnym punktem zduńskowolskich obchodów Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych był apel poległych wraz z salwą honorową oraz złożenie kwiatów pod pomnikiem. Warto dodać, że 1 marca o 14:00 w Muzeum Historii Miasta odbędzie się spotkanie z rodziną „żołnierza wyklętego” Władysława Czyżaka. Głównym organizatorem obchodów Dnia Żołnierzy Wyklętych w Zduńskiej Woli jest Stowarzyszenie "Pamiętamy".

See also:
Najnowsze artykuły:

 

Dodaj komentarz

Użytkownicy zarejestrowani mogą wprowadzać komentarze bez moderacji. Zachęcamy do rejestracji na portalu ezdunska.pl


Kod antysapmowy
Odśwież

 
Reklama
Reklama
                              Partnerzy:
                                 
Copyright© Agencja Informacyjno - Artystyczna "Jarso - Media" Sławomir Cybulski