Reklama
21 Marca 2019 Czwartek
Dziś imieniny: Benedykta, Lubomiry, Lubomira
Do końca roku zostało 286 dni.
Reklama
Reklama

 
Czy dworzec PKP będzie wreszcie przebudowany?
Wiadomości - Aktualności
Wpisany przez Sławek Cybulski   
wtorek, 21 lutego 2017 22:12


Miasto Zduńska Wola planuje kompleksową przebudowę budynku dworca PKP. Na czym miałaby ona polegać? Ile będzie kosztować? Kiedy zostanie zrealizowana? Czy przebudowa będzie oparta o wcześniejszy projekt konkursowy?

 

Przejęcie przez miasto dworca kolejowego od PKP, nie zmieniło jak dotąd jego sytuacji. Obiekt w dużej części jest niewykorzystany i w dalszym ciągu stopniowo popada w ruinę. Jest w złym stanie technicznym, a pasażerom doskwiera między innymi brak ogrzewania. Obiekt ten nie spełnia żadnych standardów dla budynków użyteczności publicznej. Uwagę na to zwracali także radni na jednej z ostatnich sesji miasta. Okazuje się jednak, że władze miasta planują kompleksową przebudowę tego budynku.

- W chwili obecnej trudno mówić o dokładnym zakresie prac, które miałyby zostać objęte przebudową, gdyż do tego niezbędna jest dokumentacja projektowa - budowlano - wykonawcza. Elementem tej dokumentacji będzie inwentaryzacja obecnego stanu budynku oraz ekspertyzy stanu technicznego. Dopiero na tej podstawie, będzie można określić zakres prac objętych przebudową. Zgodnie z opracowaną koncepcją przebudowy dworca, planuje się utrzymanie jego funkcji w zakresie obsługi pasażerów - kasy biletowe, sanitariaty, bagażownia, pomieszczenia dla matki z dzieckiem, powierzchnie handlowe - gastronomia, kawiarnia, wykonania wszystkich instalacji, w tym instalacji c.o. - wymienia Krystyna Bąk, z-ca dyrektora Biura Rozwoju i Inwestycji Urzędu Miasta Zduńska Wola.

Problemem, jak zwykle jest źródło finansowania tak kosztownej inwestycji, którą wstępnie szacuje się na ponad 4 miliony złotych. Okazuje się jednak, że miasto prowadzi rozmowy i uzgodnienia z Urzędem Marszałkowskim w Łodzi, celem ujęcia Zduńskiej Woli jako partnera projektu pn. "Budowa zintegrowanych węzłów multimodalnych wraz z budową i przebudową przystanków kolejowych na terenie województwa Łódzkiego - Faza II". W piśmie z dnia 29.12.2016 r. Urząd Marszałkowski poinformował, że przebudowa dworca PKP w Zduńskiej Woli będzie mogła zostać zrealizowana w ramach tego projektu, o którym mowa wyżej. Jeśli w tym zakresie zostanie zawarte stosowne porozumienie, finansowanie przedsięwzięcia może zostać zabezpieczone ze środków Unii Europejskiej - Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz środków Miasta Zduńska Wola.

Warto dodać, że w ramach modernizacji linii kolejowej biegnącej przez nasze miasto, dworzec w Zduńskiej Woli zmieni się nie do poznania. Będą nowe tory, perony, oświetlenie a nawet przejścia podziemne na perony. Zmodernizowany budynek dworca bardzo dobrze mógłby się wpasować w całość i sprawić, że cały obiekt stałby się wreszcie prawdziwą, nowoczesną wizytówką miasta. Umowa z Urządem Marszałkowskim na sfinansowanie przebudowy budynku dworca ma zostać wkrótce podpisana. Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, realizacja tej inwestycji mogłaby się rozpcząć w przyszlym roku.

No ale co w takim razie z projektem konkursowym, wyłonionym 3 lata temu, na „Opracowanie koncepcji architektoniczno-budowlanej rozbudowy budynku dworca kolejowego wraz z zagospodarowaniem przyległych terenów przestrzeni publicznej w Zduńskiej Woli” dotyczącym całego obszaru ulicy Kusocińskiego znajdującej się między dworcem kolejowym a ulicą Szadkowską? (Przypomnijmy, że zwyciężyła koncepcja firmy Kosik Autorska Pracownia Architektury Agnieszka Kosik z Wrocławia a projekt obejmował m.in. galerię handlową).

- Jeżeli uda się wpisać nasze miasto w projekt "Budowa zintegrowanych węzłów multimodalnych wraz z budową i przebudową przystanków kolejowych na terenie województwa Łódzkiego - Faza II", to powstanie dokumentacja projektowo-budowlano-wykonawcza oraz kosztorysy. Koncepcja zostanie wówczas przekazana projektantom, ale musimy pamiętać, że konkurs dotyczył całego obszaru wokół dworca – wraz z Kusocińskiego aż do ul. Szadkowskiej, a projekt najprawdopodobniej obejmie sam budynek dworca – wyjaśnia Krystyna Bąk

To oznacza w praktyce, że projekt wrocławskich architektów będzie dalej czekał w szufladzie na lepsze czasy. Być może zostanie kiedyś zrealizowany, jeżeli miasto w którymś z kolejnych budżetów zdecyduje się przeznaczyć pieniądze na tak dużą inwestycję. Na razie wydaje się to być raczej mało realne.


 


 

 

Komentarze 

 
#16 stach 2018-01-15 12:37
po co braliście na barki ten dworzec skoro teraz skomlecie ze was nie stać na remont wstyd waść z takim rządzeniem
Cytować
 
 
#15 bolek 2018-01-15 12:24
panowie z urzędu zduńska wola czytałem ze jest 100 dworców pkp do remontu nie znalazłem naszego dworca wśród tych do remontu ,dlaczego nie monitujecie do zarządu pkp ,przecież za komuny była poczekalnia ocieplana piecem kaflowym, restauracja duże tablice informacyjne o przyjeżdzie i odjazdu pociągu , a co teraz jest na ścianie ze trudno odczytać bo małe litery i słabo oświetlone plansze ,przecież jak jest pogoda to cieplej jest na dworze niż na tym dworcu ,inne miasta czerpią kase z unii europejskiej i so piękne dworce i wkoło nich a u nas nic się nie remontuje tylko burzy domy nic w zamian ale wpadliśmy w dołek,
Cytować
 
 
#14 nie pis 2018-01-04 18:49
Szkoda że Pan Piotrowski siebie nie pogonił, bo może ta geotermia, o którą pytasz byłaby już dawno faktem, a nie obietnicą w kolejnych wyborach
Cytuję staś:
kiedy będzie geotermia w zduńskiej woli kiedy będzie remont dworców bo widzę że miasto się cofa w rozwoju czy powstała znacząca fabryka w naszym mieście zobaczcie ile jest niezagospodarow anych terenów w naszym mieście na bloki żeby zatrzymać młodzież w naszym mieście by się nie wyludniało ,inne miasta pozyskują fundusze unijne a nasz prezydent marnuje czas i niedługo skończą się dotacje unijne i pozostaną nam tylko obietnice papierowe naszego pana prezydenta ,zobaczcie jak pan piotrowski pogonił województwo w drogach i widać jak lepiej obkaszają drogę itd.
Cytować
 
 
#13 staś 2017-12-24 14:05
kiedy będzie geotermia w zduńskiej woli kiedy będzie remont dworców bo widzę że miasto się cofa w rozwoju czy powstała znacząca fabryka w naszym mieście zobaczcie ile jest niezagospodarow anych terenów w naszym mieście na bloki żeby zatrzymać młodzież w naszym mieście by się nie wyludniało ,inne miasta pozyskują fundusze unijne a nasz prezydent marnuje czas i niedługo skończą się dotacje unijne i pozostaną nam tylko obietnice papierowe naszego pana prezydenta ,zobaczcie jak pan piotrowski pogonił województwo w drogach i widać jak lepiej obkaszają drogę itd.
Cytować
 
 
#12 olek 2017-10-28 07:00
słyszałem że pan prezydent Widuary będzie remontował dworzec pkp i pks w zduńskiej woli może wrescie ruszą prace,
Cytować
 
 
#11 olek 2017-10-28 06:50
czy jest prawdą ze dworzec przejął prezydent i będzie zniszczony,
Cytować
 
 
#10 123 2017-02-23 16:33
Cytuję kaz:
Po co było wydawać pieniądze na projekt zagospodarowani a terenu przed dworcem, w dodatku z galerią handlową. Potrzebny tam jest tylko jeden wielki parking, bo coraz więcej mieszkańców ZW pracuje poza miastem i chcieliby tylko pod dworcem zostawić samochód a nie robić zakupy.


Racja w 100%, potrzebny parking, by bezpiecznie zostawić samochód. Nie ma co liczyć na ścigające się z pociągami autobusy MPK odjeżdżające w chwili wjazdu pociągu na peron, z których nie mogą korzystać nawet szczęśliwi posiadacze biletów aglomeracyjnych . Bardzo rzadko, ale zdarzy się życzliwy kierowca, który 30 sekund poczeka.
Cytować
 
 
#9 Zonk 2017-02-22 20:27
Cytuję Marek Gutowski:
i tak jest od wielu lat,tomy nie zrealizowanych projektów,publi czne pieniądze wydane i na nic innego nie ma pieniędzy, niegospodarnośc pełna gemba,kiedys w jednej z kadencji doliczyłem sie wykonanej i zapłaconej dokumentacji na około 3 milionów zł,ani jeden z tych projektów nie został zrealizowany do dnia dzisiejszego.Dałem spokój,bo znowu próbowano z mnie zrobić łacha.Czyli dla mnie nihil-novi.Jakoś nie znalazem wsród naszych współ obywateli większego zainteresowania tematem.Wedle zasady ma być jak jest.

Bo temat jest wyjątkowo niewygodny, ale gdybyśmy mieli w okolicy dobrych dziennikarzy to w końcu któryś zainteresowałby się tematem, napisał poważny artykuł i poszłoby to w Polskę. Może wtedy odciągnęliby od koryta naszych wybitnych rządzących.
Cytować
 
 
#8 qxz 2017-02-22 15:43
zobaczycie ile wydalo starostwo na rozbudowe szpitala a go zwina zaraz i nie bedzie :)
Cytować
 
 
#7 ra 2017-02-22 15:39
Cytuję GuMa:
A czy przypadkiem konkurs i opłacony zwycięski projekt plus projekty nagrodzone w 2014 roku nie kwalifikują się do kategorii "niegospodarność " [najdelikatniej rzecz nazywając]???

Gdyby za niezrealizowane projekty odpowiadali finansowo ich zleceniodawcy, to nie byłoby projektów do szuflady.
Cytować
 

Dodaj komentarz

Użytkownicy zarejestrowani mogą wprowadzać komentarze bez moderacji. Zachęcamy do rejestracji na portalu ezdunska.pl


Kod antysapmowy
Odśwież

 
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane

                              Partnerzy:
                                 
Copyright© Agencja Informacyjno - Artystyczna "Jarso - Media" Sławomir Cybulski