Reklama
21 Stycznia 2018 Niedziela
Dziś imieniny: Agnieszki, Jarosława, Nory
Do końca roku zostało 345 dni.
Reklama
Reklama

 
Czy dworzec PKP będzie wreszcie przebudowany?
Wiadomości - Aktualności
Wpisany przez Sławek Cybulski   
wtorek, 21 lutego 2017 22:12


Miasto Zduńska Wola planuje kompleksową przebudowę budynku dworca PKP. Na czym miałaby ona polegać? Ile będzie kosztować? Kiedy zostanie zrealizowana? Czy przebudowa będzie oparta o wcześniejszy projekt konkursowy?

 

Przejęcie przez miasto dworca kolejowego od PKP, nie zmieniło jak dotąd jego sytuacji. Obiekt w dużej części jest niewykorzystany i w dalszym ciągu stopniowo popada w ruinę. Jest w złym stanie technicznym, a pasażerom doskwiera między innymi brak ogrzewania. Obiekt ten nie spełnia żadnych standardów dla budynków użyteczności publicznej. Uwagę na to zwracali także radni na jednej z ostatnich sesji miasta. Okazuje się jednak, że władze miasta planują kompleksową przebudowę tego budynku.

- W chwili obecnej trudno mówić o dokładnym zakresie prac, które miałyby zostać objęte przebudową, gdyż do tego niezbędna jest dokumentacja projektowa - budowlano - wykonawcza. Elementem tej dokumentacji będzie inwentaryzacja obecnego stanu budynku oraz ekspertyzy stanu technicznego. Dopiero na tej podstawie, będzie można określić zakres prac objętych przebudową. Zgodnie z opracowaną koncepcją przebudowy dworca, planuje się utrzymanie jego funkcji w zakresie obsługi pasażerów - kasy biletowe, sanitariaty, bagażownia, pomieszczenia dla matki z dzieckiem, powierzchnie handlowe - gastronomia, kawiarnia, wykonania wszystkich instalacji, w tym instalacji c.o. - wymienia Krystyna Bąk, z-ca dyrektora Biura Rozwoju i Inwestycji Urzędu Miasta Zduńska Wola.

Problemem, jak zwykle jest źródło finansowania tak kosztownej inwestycji, którą wstępnie szacuje się na ponad 4 miliony złotych. Okazuje się jednak, że miasto prowadzi rozmowy i uzgodnienia z Urzędem Marszałkowskim w Łodzi, celem ujęcia Zduńskiej Woli jako partnera projektu pn. "Budowa zintegrowanych węzłów multimodalnych wraz z budową i przebudową przystanków kolejowych na terenie województwa Łódzkiego - Faza II". W piśmie z dnia 29.12.2016 r. Urząd Marszałkowski poinformował, że przebudowa dworca PKP w Zduńskiej Woli będzie mogła zostać zrealizowana w ramach tego projektu, o którym mowa wyżej. Jeśli w tym zakresie zostanie zawarte stosowne porozumienie, finansowanie przedsięwzięcia może zostać zabezpieczone ze środków Unii Europejskiej - Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz środków Miasta Zduńska Wola.

Warto dodać, że w ramach modernizacji linii kolejowej biegnącej przez nasze miasto, dworzec w Zduńskiej Woli zmieni się nie do poznania. Będą nowe tory, perony, oświetlenie a nawet przejścia podziemne na perony. Zmodernizowany budynek dworca bardzo dobrze mógłby się wpasować w całość i sprawić, że cały obiekt stałby się wreszcie prawdziwą, nowoczesną wizytówką miasta. Umowa z Urządem Marszałkowskim na sfinansowanie przebudowy budynku dworca ma zostać wkrótce podpisana. Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, realizacja tej inwestycji mogłaby się rozpcząć w przyszlym roku.

No ale co w takim razie z projektem konkursowym, wyłonionym 3 lata temu, na „Opracowanie koncepcji architektoniczno-budowlanej rozbudowy budynku dworca kolejowego wraz z zagospodarowaniem przyległych terenów przestrzeni publicznej w Zduńskiej Woli” dotyczącym całego obszaru ulicy Kusocińskiego znajdującej się między dworcem kolejowym a ulicą Szadkowską? (Przypomnijmy, że zwyciężyła koncepcja firmy Kosik Autorska Pracownia Architektury Agnieszka Kosik z Wrocławia a projekt obejmował m.in. galerię handlową).

- Jeżeli uda się wpisać nasze miasto w projekt "Budowa zintegrowanych węzłów multimodalnych wraz z budową i przebudową przystanków kolejowych na terenie województwa Łódzkiego - Faza II", to powstanie dokumentacja projektowo-budowlano-wykonawcza oraz kosztorysy. Koncepcja zostanie wówczas przekazana projektantom, ale musimy pamiętać, że konkurs dotyczył całego obszaru wokół dworca – wraz z Kusocińskiego aż do ul. Szadkowskiej, a projekt najprawdopodobniej obejmie sam budynek dworca – wyjaśnia Krystyna Bąk

To oznacza w praktyce, że projekt wrocławskich architektów będzie dalej czekał w szufladzie na lepsze czasy. Być może zostanie kiedyś zrealizowany, jeżeli miasto w którymś z kolejnych budżetów zdecyduje się przeznaczyć pieniądze na tak dużą inwestycję. Na razie wydaje się to być raczej mało realne.


 


 

 

Komentarze 

 
#13 staś 2017-12-24 14:05
kiedy będzie geotermia w zduńskiej woli kiedy będzie remont dworców bo widzę że miasto się cofa w rozwoju czy powstała znacząca fabryka w naszym mieście zobaczcie ile jest niezagospodarow anych terenów w naszym mieście na bloki żeby zatrzymać młodzież w naszym mieście by się nie wyludniało ,inne miasta pozyskują fundusze unijne a nasz prezydent marnuje czas i niedługo skończą się dotacje unijne i pozostaną nam tylko obietnice papierowe naszego pana prezydenta ,zobaczcie jak pan piotrowski pogonił województwo w drogach i widać jak lepiej obkaszają drogę itd.
Cytować
 
 
#12 olek 2017-10-28 07:00
słyszałem że pan prezydent Widuary będzie remontował dworzec pkp i pks w zduńskiej woli może wrescie ruszą prace,
Cytować
 
 
#11 olek 2017-10-28 06:50
czy jest prawdą ze dworzec przejął prezydent i będzie zniszczony,
Cytować
 
 
#10 123 2017-02-23 16:33
Cytuję kaz:
Po co było wydawać pieniądze na projekt zagospodarowani a terenu przed dworcem, w dodatku z galerią handlową. Potrzebny tam jest tylko jeden wielki parking, bo coraz więcej mieszkańców ZW pracuje poza miastem i chcieliby tylko pod dworcem zostawić samochód a nie robić zakupy.


Racja w 100%, potrzebny parking, by bezpiecznie zostawić samochód. Nie ma co liczyć na ścigające się z pociągami autobusy MPK odjeżdżające w chwili wjazdu pociągu na peron, z których nie mogą korzystać nawet szczęśliwi posiadacze biletów aglomeracyjnych . Bardzo rzadko, ale zdarzy się życzliwy kierowca, który 30 sekund poczeka.
Cytować
 
 
#9 Zonk 2017-02-22 20:27
Cytuję Marek Gutowski:
i tak jest od wielu lat,tomy nie zrealizowanych projektów,publi czne pieniądze wydane i na nic innego nie ma pieniędzy, niegospodarnośc pełna gemba,kiedys w jednej z kadencji doliczyłem sie wykonanej i zapłaconej dokumentacji na około 3 milionów zł,ani jeden z tych projektów nie został zrealizowany do dnia dzisiejszego.Dałem spokój,bo znowu próbowano z mnie zrobić łacha.Czyli dla mnie nihil-novi.Jakoś nie znalazem wsród naszych współ obywateli większego zainteresowania tematem.Wedle zasady ma być jak jest.

Bo temat jest wyjątkowo niewygodny, ale gdybyśmy mieli w okolicy dobrych dziennikarzy to w końcu któryś zainteresowałby się tematem, napisał poważny artykuł i poszłoby to w Polskę. Może wtedy odciągnęliby od koryta naszych wybitnych rządzących.
Cytować
 
 
#8 qxz 2017-02-22 15:43
zobaczycie ile wydalo starostwo na rozbudowe szpitala a go zwina zaraz i nie bedzie :)
Cytować
 
 
#7 ra 2017-02-22 15:39
Cytuję GuMa:
A czy przypadkiem konkurs i opłacony zwycięski projekt plus projekty nagrodzone w 2014 roku nie kwalifikują się do kategorii "niegospodarność " [najdelikatniej rzecz nazywając]???

Gdyby za niezrealizowane projekty odpowiadali finansowo ich zleceniodawcy, to nie byłoby projektów do szuflady.
Cytować
 
 
#6 Marek Gutowski 2017-02-22 12:59
i tak jest od wielu lat,tomy nie zrealizowanych projektów,publi czne pieniądze wydane i na nic innego nie ma pieniędzy, niegospodarnośc pełna gemba,kiedys w jednej z kadencji doliczyłem sie wykonanej i zapłaconej dokumentacji na około 3 milionów zł,ani jeden z tych projektów nie został zrealizowany do dnia dzisiejszego.Dałem spokój,bo znowu próbowano z mnie zrobić łacha.Czyli dla mnie nihil-novi.Jakoś nie znalazem wsród naszych współ obywateli większego zainteresowania tematem.Wedle zasady ma być jak jest.
Cytować
 
 
#5 kaz 2017-02-22 11:04
Po co było wydawać pieniądze na projekt zagospodarowani a terenu przed dworcem, w dodatku z galerią handlową. Potrzebny tam jest tylko jeden wielki parking, bo coraz więcej mieszkańców ZW pracuje poza miastem i chcieliby tylko pod dworcem zostawić samochód a nie robić zakupy.
Cytować
 
 
#4 Wyborcze obiecanki.. 2017-02-22 10:54
Cytuję ZZZ:
Czyli miasto znowu wydało kasę na projekt, który zostanie w szufladzie? To po co robić takie projekty? Ktoś musiał dać znajomemu zarobić? Panowie dziennikarze proszę weźcie się w końcu za opisanie wszystkich takich niezrealizowany ch projektów i ich wycenę. Zobaczymy ile naszych pieniędzy poszło w błoto przez Niedźwiedzkiego i jego nieudolną administrację.

To był przysłowiowy rzut na taśmę, by wygrać wybory. Obiecywano wszystkim wszystko: przeniesienie dworca PKS - chluby miasta, zagospodarowani e terenu i dworca PKP, port multimodalny, basen etc.
Cytować
 

Dodaj komentarz

Użytkownicy zarejestrowani mogą wprowadzać komentarze bez moderacji. Zachęcamy do rejestracji na portalu ezdunska.pl


Kod antysapmowy
Odśwież

 
Reklama
Reklama
                              Partnerzy:
                                 
Copyright© Agencja Informacyjno - Artystyczna "Jarso - Media" Sławomir Cybulski