Reklama
19 Października 2018 Piątek
Dziś imieniny: Michaliny, Michała, Piotra
Do końca roku zostało 74 dni.
Reklama
Reklama

 
Wizytówka – do remontu
Wiadomości - Aktualności
Wpisany przez Sławek Cybulski   
sobota, 04 lutego 2017 15:06

 

Kamienica Fercho w Zduńskiej Woli zostanie odrestaurowana. To jedna z najbardziej charakterystycznych budowli tego miasta. Na jej renowację, magistrat stara się o fundusze z Unii Europejskiej. Remont kamienicy może rozpocząć się już wiosną. (Film – wkrótce na www.TELEWIZJACENTRUM.pl)

 

Kamienicę u zbiegu ulic Łaskiej i Dąbrowskiego zbudowała na początku XX wieku fabrykancka rodzina Fercho, która osiadła w Zduńskiej Woli. Był to wówczas najbardziej okazały budynek w mieście i do dziś najbardziej charakterystyczny ze względu na architektoniczne, frontowe zdobienia, dlatego na przestrzeni lat, kamienica rodziny Fercho – symbol prosperity tamtych lat, stała się naturalną wizytówką miasta.

 

Problem w tym, że od wielu lat, kamienica ta, wizytówką miasta raczej już nie jest. Brudne ściany i odpadający tynk skutecznie przyćmiły jej dawny blask. Zarządzające tym obiektem Towarzystwo Budownictwa Społecznego „Złotnicki”, postanowiło blask tej budowli przywrócić. To będzie przede wszystkim remont ściany frontowej. Blisko ćwierć miliona złotych na ten cel, TBS zamierza dostać z Wojewódzkiego Funduszu Rewitalizacyjnego.

 

- Pierwszy etap, to oczywiście odnowienie elewacji. Drugi etap., to docieplenie. Trzeci etap to będzie centralne ogrzewanie, montaż centralnego ogrzewania – mówi Janusz Żołyniak, prezes TBS „Złotnicki”

 

TBS już wystąpił o potrzebne zezwolenia na rewitalizację i rozpisał przetarg na jego wykonanie. Remont kamienicy Fercho ma rozpocząć się już wiosną.


 

 

Komentarze 

 
#4 ? 2017-02-08 08:06
Mnie się zdaje, że powinno być "Herchofa, bo nazwa własna pochodzi od nazwiska właściciela.(może pisownia nazwiska przez "ff"?).
Cytować
 
 
#3 ZXC 2017-02-08 07:22
Pan Żołyniak się chyba od prezydenta Niedźwiedzkiego uczy... Ma pomysły, stara się, konferencję robi. Ciekawe czy urzędników też ma tak wybitnych jak w urzędzie miasta. Znowu spóźnią się z napisaniem wniosku? Zamierzają wnioskować o dofinansowanie, a już rozpisali przetarg? A jak dofinansowania nie dostaną?
Cytować
 
 
#2 GuMa 2017-02-06 22:44
Panie Prezesie - uwaga! Tylko żeby ten remont nie polegał na "nowoczesnym" zasmarowaniu/przykryciu wszystkich detali architektoniczn ych, bo tak pasuje i łatwiej się tynk nakłada... Zrobić coś takiego to barbarzyństwo.
Cytować
 
 
#1 Chris 2017-02-06 19:22
Stara się, może, zamierza dostać. A może kiedyś konferencja, że już coś się udało?
Cytować
 

Dodaj komentarz

Użytkownicy zarejestrowani mogą wprowadzać komentarze bez moderacji. Zachęcamy do rejestracji na portalu ezdunska.pl


Kod antysapmowy
Odśwież

 
Reklama
Reklama
                              Partnerzy:
                                 
Copyright© Agencja Informacyjno - Artystyczna "Jarso - Media" Sławomir Cybulski