Reklama
25 Marca 2019 Poniedziałek
Dziś imieniny: Bolka, Cezaryny, Marioli
Do końca roku zostało 282 dni.
Reklama
Reklama

 
Monet i inni – na wyciągnięcie ręki [FOTO]
Wiadomości - Aktualności
Wpisany przez Sławek Cybulski   
piątek, 02 grudnia 2016 20:19Przede wszystkim oczami wyobraźni, dotykiem, zapachem, poznawali malarskie dzieła Moneta i innych impresjonistów, słuchając o nich opowieści. W Liceum Plastycznym odbyły się wyjątkowe warsztaty dla niewidomych i słabowidzących.

 

Pomysłodawcy plastycznych warsztatów zorganizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną razem z Liceum Plastycznym im. Katarzyny Kobro oraz Polskim Związkiem Niewidomych, postanowili wziąć na warsztat malarskich mistrzów imprezjonizmu. Wybór nie był przypadkowy.

 

- Łączymy tutaj przekaz wizualny z przekazem zmysłowym. Chodzi nam o to, by przybliżyć tej grupie zjawisko zwane imprezjonizmem. (…) Ten kierunek wydaje mi się bardzo dogodnym do takich bodźców wszelakich zarówno zapachowych, dotykowych, jako że sami artyści w swoich historiach również zmagali się z chorobami oczu - mówi Daria Rutkowska Siuda – nauczyciel historii sztuki, projektowania ubioru w Liceum Plastycznym im. Katarzyny Kobro w Zduńskiej Woli.

 

Impresja to inaczej wrażenie, czyli odczucie, zobaczenie czegoś w danej chwili. Dlatego uczestnicy warsztatów mogli na przykład dotknąć i powąchać siano rozłożone przed nimi na stołach a nawiązujące do stogów siana z obrazów Moneta, mogli poznać zapach farb, kształt sztalugi, dotknąć pędzli... A w międzyczasie słuchali opowieści o najbardziej znanych obrazach oraz ich twórcach – mistrzach malarstwa impresjonistycznego, którymi oprócz Claude Monet'a byli na przykład Vincent van Gogh, Edgar Degas, Auguste Renoir. Najczęściej, było to dla nich pierwsze tego rodzaju doświadczenie w życiu

 

- Ja pierwszy raz uczestniczę w takich zajęciach (…) Wiadomo, że gdy się widzi, to taki obraz inaczej się odbiera, a inaczej gdy ktoś to tłumaczy, opowie, co jest na tym obrazie – mówi Sylwester Rychlik, niewidomy uczestnik warsztatów

- Doświadczam tego, że sztuka, to nie tylko obraz, rzeźba, ale różnnego rodzaju kompozycje i rzeczy, o których wcześniej nie miałem bladego pojęcia. Dlatego tutaj też mam nadzieję, że będzie coś ciekawego, coś oryginalnego, z czym nigdy się jeszcze nie spotkałem – powiedział nam Maciej Olejniczak, także uczestnik tych warsztatów.

 

- Uważamy, że osoby słabowidzące i niewidome są wspaniałe, mają wspaniałe pomysły. Ta współpraca sprawia nam ogromną radość - podkreśla Anita Kwiatkowska z Miejskiej Biblioteki Publicznej, która razem z Darią Rutkowską Siuda oraz Grażyną Klauzińską z Liceum Plastycznego była współautorką pomysłu na przeprowadzenie tego rodzaju warsztatów.

 

Obraz jest jak niema poezja. Da się go odczuć i przekazać słownie” przekonywali organizatorzy.
 

 

 

Dodaj komentarz

Użytkownicy zarejestrowani mogą wprowadzać komentarze bez moderacji. Zachęcamy do rejestracji na portalu ezdunska.pl


Kod antysapmowy
Odśwież

 
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane

                              Partnerzy:
                                 
Copyright© Agencja Informacyjno - Artystyczna "Jarso - Media" Sławomir Cybulski