Reklama
23 Sierpnia 2017 Środa
Dziś imieniny: Apolinarego, Miły, Róży
Do końca roku zostało 131 dni.
Reklama
Reklama

Logowanie


 
Aktualności
Monet i inni – na wyciągnięcie ręki [FOTO]
Wiadomości - Aktualności
Wpisany przez Sławek Cybulski   
piątek, 02 grudnia 2016 20:19Przede wszystkim oczami wyobraźni, dotykiem, zapachem, poznawali malarskie dzieła Moneta i innych impresjonistów, słuchając o nich opowieści. W Liceum Plastycznym odbyły się wyjątkowe warsztaty dla niewidomych i słabowidzących.

 

Pomysłodawcy plastycznych warsztatów zorganizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną razem z Liceum Plastycznym im. Katarzyny Kobro oraz Polskim Związkiem Niewidomych, postanowili wziąć na warsztat malarskich mistrzów imprezjonizmu. Wybór nie był przypadkowy.

 

- Łączymy tutaj przekaz wizualny z przekazem zmysłowym. Chodzi nam o to, by przybliżyć tej grupie zjawisko zwane imprezjonizmem. (…) Ten kierunek wydaje mi się bardzo dogodnym do takich bodźców wszelakich zarówno zapachowych, dotykowych, jako że sami artyści w swoich historiach również zmagali się z chorobami oczu - mówi Daria Rutkowska Siuda – nauczyciel historii sztuki, projektowania ubioru w Liceum Plastycznym im. Katarzyny Kobro w Zduńskiej Woli.

 

Impresja to inaczej wrażenie, czyli odczucie, zobaczenie czegoś w danej chwili. Dlatego uczestnicy warsztatów mogli na przykład dotknąć i powąchać siano rozłożone przed nimi na stołach a nawiązujące do stogów siana z obrazów Moneta, mogli poznać zapach farb, kształt sztalugi, dotknąć pędzli... A w międzyczasie słuchali opowieści o najbardziej znanych obrazach oraz ich twórcach – mistrzach malarstwa impresjonistycznego, którymi oprócz Claude Monet'a byli na przykład Vincent van Gogh, Edgar Degas, Auguste Renoir. Najczęściej, było to dla nich pierwsze tego rodzaju doświadczenie w życiu

 

- Ja pierwszy raz uczestniczę w takich zajęciach (…) Wiadomo, że gdy się widzi, to taki obraz inaczej się odbiera, a inaczej gdy ktoś to tłumaczy, opowie, co jest na tym obrazie – mówi Sylwester Rychlik, niewidomy uczestnik warsztatów

- Doświadczam tego, że sztuka, to nie tylko obraz, rzeźba, ale różnnego rodzaju kompozycje i rzeczy, o których wcześniej nie miałem bladego pojęcia. Dlatego tutaj też mam nadzieję, że będzie coś ciekawego, coś oryginalnego, z czym nigdy się jeszcze nie spotkałem – powiedział nam Maciej Olejniczak, także uczestnik tych warsztatów.

 

- Uważamy, że osoby słabowidzące i niewidome są wspaniałe, mają wspaniałe pomysły. Ta współpraca sprawia nam ogromną radość - podkreśla Anita Kwiatkowska z Miejskiej Biblioteki Publicznej, która razem z Darią Rutkowską Siuda oraz Grażyną Klauzińską z Liceum Plastycznego była współautorką pomysłu na przeprowadzenie tego rodzaju warsztatów.

 

Obraz jest jak niema poezja. Da się go odczuć i przekazać słownie” przekonywali organizatorzy.
 

 

 

Dodaj komentarz

Użytkownicy zarejestrowani mogą wprowadzać komentarze bez moderacji. Zachęcamy do rejestracji na portalu ezdunska.pl


Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników. Portal eZdunska.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich tresc. Komentarze zawierajace wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o jezyku polskim z dnia 7 października 1999r.), będą usuwane.


 
Reklama
Reklama
                              Partnerzy:
                                 
Copyright© Agencja Informacyjno - Artystyczna "Jarso - Media" Sławomir Cybulski