Reklama
24 Kwietnia 2018 Wtorek
Dziś imieniny: Bony, Horacji, Jerzego
Do końca roku zostało 252 dni.
Reklama
Reklama


 
Trwają prace nad nową siecią szkół
Wiadomości - Aktualności
Wpisany przez Sławek Cybulski   
niedziela, 27 listopada 2016 22:31


Zduńska Wola przygotowuje się do wprowadzenia nowej reformy oświatowej. Dyrektorzy szkół wyłonili ze swojego grona specjalną komisję, która już rozpoczęła prace nad wdrożeniem reformy. Co należy do jej zadań? Czy któraś z obecnie istniejących w mieście szkół, po wprowadzeniu reformy będzie całkowicie zlikwidowana? (Film – na www.TELEWIZJACENTRUM.pl)


Do wdrożenia nowej reformy oświaty w naszym mieście, dyrektorzy zduńskowolskich szkół wyłonili ze swojego grona trzyosobową komisję a właściwie zespół roboczy, w którego skład weszli: Grzegorz Włodarczyk, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 7, Mirosław Potoniec, dyrektor Zespołu Szkół nr 1 oraz Janusz Derdak dyrektor Gimnazjum nr 5. Głównym zadaniem komisji będzie dostosowanie sieci szkół oraz granic obwodów w mieście Zduńska Wola do nowych przepisów.
Zespół już analizuje wnioski od dyrektorów szkół, sytuację demograficzną, Dokonał analizy związanej z wyposażeniem poszczególnych budynków, ich powierzchnią, ilością sal dydaktycznych. Te wszystkie dane potrzebne będą do prawidłowego określenia sieci obwodów szkolnych. Zespół w porozumieniu z władzami miasta, propozycję nowej sieci szkół i granic obwodów ma przygotować w ciągu najbliższych 2 tygodni.Później ta propozycja trafi do dyrektorów poszczególnych szkół i przedstawiona będzie radom pedagogicznym i radom rodziców. Później także związkom zawodowym. Ostatecznie, nową sieć szkół i obwody zatwierdzi odpowiednią uchwałą Rada Miasta.

- Chcielibyśmy to zadanie wykonać w taki sposób, żeby w jak najmniejszym stopniu wpływało na jakość obecnej pracy szkół. (...) My mamy przede wszystkim na uwadze przygotowanie takiego projektu uchwały, który będzie akceptowany przez osoby do których jest skierowany – dzieci, rodziców, nauczycieli i pracowników niepedagogicznych a także dla organu prowadzącego – podkreśliła wiceprezydent Elżbieta Szlachetka

Władze miasta zwróciły się już do dyrektorów szkół, by porozumieli się między sobą w ochronie miejsc pracy nauczycieli oraz pracowników niepedagogicznych.

- Wracamy do ośmioklasowej szkoły podstawowej, więc jakby jeden rocznik dzieci ucieknie nam do innego organu prowadzącego, a co za tym idzie liczba godzin zmniejszy się, więc to jakby na wprost będzie przekładało się na sposób zatrudnienia nauczycieli i na ilość godzin, które będziemy mogli im zaproponować. Wiadomą sprawą jest, że jest to jakiś rodzaj zagrożenia. (…) że nauczyciele gimnazjów, którzy usłyszeli, że zostaną „wygaszeni”, to ich nie pociesza. Ten niepokój jest. I to nasze porozumienie ma jakby na celu zminimalizowanie tych szkód, strat, które mogą powstać przy zmianie sieci, czy przy przekształceniach. (…) Tam, gdzie będzie można, gdzie będzie tylko taka możliwość znalezienia tych godzin, będziemy starali się w ten sposób postępować, żeby zapewnić tym ludziom minimum bezpieczeństwa posiadania tej pracy. Ta sama sytuacja będzie, jeśli chodzi o pracowników administracji i obsługi – powiedział dyrektor Mirosław Potoniec

Elżbieta Szkachetka przyznała, że wśród rozpatrywanych wariantów sieci szkół i obwodów jest również ten z roku 1998 czyli sprzed wprowadzenia gimnazjów. Niemniej, uczestnicy konferencji nie chcieli wypowiadać się, w którym kierunku i do jakiego wariantu skłaniać się będą w swoich pracach. Warunki, jak zauważono, są zgoła inne chociażby pod względem liczby uczniów. Wówczas w podstawówkach w naszym mieście było ponad 6100 uczniów. Teraz w podstawówkach i gimnazjach jest ich łącznie niemal o połowę mniej. A można przypuszczać, że w najbliższych latach te statystyki niewiele się zmienią. To również w swoich pracach stara się uwzględnić powołany zespół.

See also:
Najnowsze artykuły:

 

Komentarze 

 
#1 olo 2016-12-01 23:45
O sieci szkół to może niech zadecydują rodzice i uczniowie, a nie ci panowie, którzy będą dbać o własne interesy!!!
Cytować
 

Dodaj komentarz

Użytkownicy zarejestrowani mogą wprowadzać komentarze bez moderacji. Zachęcamy do rejestracji na portalu ezdunska.pl


Kod antysapmowy
Odśwież

 
Reklama
Reklama
                              Partnerzy:
                                 
Copyright© Agencja Informacyjno - Artystyczna "Jarso - Media" Sławomir Cybulski