Reklama
25 Marca 2019 Poniedziałek
Dziś imieniny: Bolka, Cezaryny, Marioli
Do końca roku zostało 282 dni.
Reklama
Reklama

 
Jak to za Mściwoja było [FOTO]
Wiadomości - Aktualności
Wpisany przez Sławek Cybulski   
środa, 10 sierpnia 2016 18:47


Lśniące zbroje, starodawne ubiory, a przede wszystkim rycerskie pojedynki. To wszystko można było zobaczyć w ten weekend w Strońsku. Rycerze z różnych stron Polski zjechali tam, by zdobywać gród Mściwoja, a przy okazji pokazać, jak przed wiekami żyli mieszkańcy tego regionu. (Film - na www.TELEWIZJACENTRUM.pl)

"W Grodzie Mściwoja - Strońsko na osi czasu". Pod takim hasłem już od pięciu lat do Strońska przyjeżdżają bractwa rycerskie z różnych stron Polski, by przenieść nas setki lat wstecz.
- Przyjmujemy, że komes Mściwoj, do którego się odwołujemy w tym projekcie, rzeczywiście był panem na Strońsku i rzeczywiście ufundował ten romański kościół, o czym źródła co prawda milczą, ale ustalenia historyków naprowadzają nas i dają prawie że stuprocentową pewność, że tak było. I stąd idea tego projektu, który powoli się rozrasta - mówi Paweł Perdek, dyrektor GOKiS Zapolice, współorganizator imprezy
Organizatorzy: GOKiS Zapolice, Bractwo Rycerskie "Złoty Krzyż", Stowarzyszenie Strońska Czar, Powiat Zduńskowolski i Gmina Zapolice, co roku wzbogacają bowiem tę imprezę o nowe elementy: warsztaty archeologiczne dla dzieci, pokazy walk średniowiecznych, pokazy uzbrojenia.  Ale w  grodzie Mściwoja można zobaczyć przede wszystkim, jak w czasach średniowiecznych wyglądało życie w grodach i osadach. Co ich mieszkańcy jedli, pili, jak się ubierali oraz czym się zajmowali. W Grodzie Mściwoja były równbież gry i zabawy średniowieczne, pokazy artyleryjskie, no i  oczywiście turniej rycerski.
Głównym punktem programu było jak co roku zdobywanie grodu, który - jak twierdzą znawcy tematu - faktycznie mógł kiedyś istnieć na tym terenie. Bitwę o gród przedstwiono w sposób bardzo luźny i humorystyczny, bo nie było to elementem żadnych działań wojennych, a raczej sąsiedzkimi porachunkami ówczesnego rycerstwa. Gromkie brawa mogły świadczyć o tym, że rycerskie pokazy bardzo się podobały.
Imprezie towarzyszyły również ludowe występy artystyczne.

fot: Małgorzata Gołębiowska

Aktualizowany: środa, 10 sierpnia 2016 20:21
 

Dodaj komentarz

Użytkownicy zarejestrowani mogą wprowadzać komentarze bez moderacji. Zachęcamy do rejestracji na portalu ezdunska.pl


Kod antysapmowy
Odśwież

 
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane

                              Partnerzy:
                                 
Copyright© Agencja Informacyjno - Artystyczna "Jarso - Media" Sławomir Cybulski