Reklama
22 Kwietnia 2019 Poniedziałek
Dziś imieniny: Łukasza, Kai, Nastazji
Do końca roku zostało 254 dni.
Reklama
Reklama

 
Implanty zębowe – rozwiązanie dla osób w każdym wieku?
Wiadomości - Aktualności
Wpisany przez Sławek Cybulski   
środa, 27 lipca 2016 16:39

Implantologia stomatologiczna jest obecnie najskuteczniejszą i najdoskonalszą metodą na uzupełnienie braków w uzębieniu. Implanty, jak żadne inne rozwiązanie stomatologiczne, dają poczucie doskonale imitującej naturalne zęby odbudowy braku pojedynczych lub kilku zębów. Czy implanty są odpowiednie dla osób w każdym wieku? (Artykuł powstał we współpracy z tourmedica)

Osiągnięcia inżynierii biologicznej pozwoliły na wprowadzenie na stałe do gabinetów stomatologicznych komfortowych, estetycznie wyglądających oraz – co najważniejsze – trwałych rozwiązań dla pacjentów z brakami w uzębieniu. Tytanowe implanty zębowe są specjalnym rodzajem śrub wszczepianych chirurgicznie w kościach szczęki (więcej tutaj: www.tourmedica.pl/informacje/implanty-stomatologiczne-tytanowe-a-cyrkonowe-czym-sie-roznia/ ). Zadaniem implantów jest imitacja korzenia zęba, który został utracony. Na implancie mocowana jest porcelanowa korona, czyli sztuczny ząb. Implanty stomatologiczne są rozwiązaniem w przypadku nie tylko pojedynczych braków w uzębieniu, ale również pełnego braku uzębienia.

Korzyści płynące z implantów zębowych

Możliwości, jakie stwarza współczesna implantologia stomatologiczna, niosą ze sobą szereg korzyści dla pacjentów. Implanty wyglądają jak naturalne zęby i są nie do odróżnienia od fizjologicznego uzębienia. Ich zastosowanie eliminuje dyskomfort, jaki odczuwają pacjenci z protezami ruchomymi. Implanty pozwalają zachować estetyczny wygląd twarzy, ochraniając tkanki dziąsła i zapobiegając zanikowi kości. Implanty, chociaż nie należą do najtańszych rozwiązań, w dłuższej perspektywie czasowej wiążą się z oszczędnością pieniędzy, gdyż są rozwiązaniem trwałym oraz skutecznym. „Badania naukowe przeprowadzone na setkach tysięcy pacjentów na całym świecie, poparte wieloletnim okresem obserwacji,  dowodzą, że implanty zębowe są biologicznie bezpieczne. Statystyki pokazują, że w 98,9% przypadków, wszczepienie implantów zębowych kończy się sukcesem” – wyjaśnia dr Iwona Gnach-Olejniczak, stomatolog z wieloletnim doświadczeniem.

Wbrew obawom wielu osób w podeszłym wieku, nie istnieje górna granica wieku dla przeprowadzenia zabiegu implantacji. Implanty są więc doskonałym rozwiązaniem także dla osób starszych, bez względu na wiek. Z zabiegów implantacji stomatologicznej korzystają więc również osoby starsze, po siedemdziesiątym czy osiemdziesiątym roku życia – implanty są dla nich najbardziej komfortowym rozwiązaniem, które pozwalają cieszyć się z życia w jego jesieni. W przypadku pacjentów w podeszłym wieku – jak i wszystkich potencjalnych kandydatów do zabiegu implantacji – kwalifikacji dokonuje się, biorąc pod uwagę ogólny stan zdrowia, który powinien pozwalać na przeprowadzenie zabiegu chirurgii stomatologicznej w warunkach ambulatoryjnych.

U osób starszych przeszkodą może być zanik kości. Starsi pacjenci poddający się zabiegowi często utracili zęby wiele lat temu, co sprzyja warunkom zaniku tkanki kostnej. Ponadto zmiany struktury tkanki są charakterystyczne dla osób w podeszłym wieku i należą do naturalnych procesów starzenia organizmu. Jednak i na te problemy stomatologia zna rozwiązanie – wystarczy przed zabiegiem implantacji przeprowadzić zabieg kontrolowanej regeneracji kości, stosując jedną z trzech metod: podniesienie dna zatoki szczękowej, autogenny przeszczep kości bądź sterowana regeneracja kości. Z doświadczeń stomatologów przeprowadzających zabiegi implantacji wynika jednak, że w zdecydowanej większości przypadków u osób starszych udaje się wszczepić implanty bez podejmowania dodatkowych procedur.

Zabieg implantacji nie może być przeprowadzony u kobiet młodszych niż 16-18 lat oraz mężczyzn w wieku poniżej 18-20 lat. Jest to ściśle związane z zakończeniem procesu wzrostu kości, które u dziewcząt i u chłopców następuje właśnie w tym wieku. Stosuje się wyjątki od tej reguły, jednak przebiega to ściśle pod kontrolą lekarza i tylko w przypadku, kiedy specjalista na podstawie zdjęcia RTG określi tak zwany „wiek kostny”, który może się nieznacznie różnić od wieku metrykalnego. Zabieg implantacji można z powodzeniem wykonać, gdy lekarz stwierdzi zakończenie wzrostu kości i nie istnieją inne przeciwskazania do wszczepienia implantów.


See also:
Najnowsze artykuły:

Aktualizowany: piątek, 05 sierpnia 2016 04:53
 
 
Reklama
Reklama
                              Partnerzy:
                                 
Copyright© Agencja Informacyjno - Artystyczna "Jarso - Media" Sławomir Cybulski