Reklama
18 Września 2018 Wtorek
Dziś imieniny: Ireny, Irminy, Stanisława
Do końca roku zostało 105 dni.
Reklama
Reklama

 
Schetynówki po nowemu. Program mniej korzystny dla samorządów [AUDIO]
Wiadomości - Aktualności
Wpisany przez Paweł Perdek   
wtorek, 21 czerwca 2011 07:44Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przedłożyło do konsultacji założenia drugiego etapu Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych. To rządowy program, dzięki któremu państwo pomaga w finansowaniu modernizacji infrastruktury drogowej. Nowy etap „schetynówek” zaplanowany jest na lata 2012-2015. Jego założenia są jednak mniej korzystne dla samorządów.

 


Nie da się ukryć, że samorządy czekały na kontynuację „schetynówek”. W pierwszej edycji programu (2008-2011) tylko w powiecie zduńskowolskim, dzięki 50-procentowej dotacji z budżetu państwa, udało się zrealizować w sumie kilkanaście drogowych inwestycji, niektóre jeszcze trwają. Nic dziwnego, że samorządy liczyły na zastrzyk finansowy państwa w następnych latach.

Przedstawiony do konsultacji projekt NPPDL nie jest jednak tak korzystny jak ten z pierwszej edycji i dlatego samorządowcy nie przyjęli go z entuzjazmem. Chodzi przede wszystkim i sposób finansowania. Program na lata 2012-2015 zakłada, że samorządy będą musiały sfinansować 70% inwestycji (do tej pory obowiązywała zasada pół na pół).

 

Taki sposób finansowania inwestycji może spowodować, że wiele samorządów nie skorzysta z programu bo 70%, które będą musiały wyłożyć na remont drogi przekroczy ich możliwości.

 

- Tylko dofinansowanie w wysokości 50 % da gwarancje, że wnioski będą. Może okazać się, że program sam umrze tylko dlatego, że samorządów nie będzie stać na 70% wkładu – zauważa Wojciech Rychlik, starosta powiatu zduńskowolskiego, który był największym beneficjentem pierwszej edycji programu.

 

Powiat zduńskowolski zamierza przesłać w ramach konsultacji swoje stanowisko. Mimo wszystko samorządowcy zamierzają działać w imię zasady „jak dają trzeba brać” i skorzystać nawet z okrojonego programu „schetynówek”. A pierwsze nabory wniosków wojewodowie mogą ogłosić już we wrześniu.

 

Powiat jest na to już praktycznie przygotowany. Jeżeli nabór zostanie ogłoszony „z marszu” złożone mogą być wnioski dotyczące remontu ul. Karsznickiej, która nie miała szczęścia w pierwszej edycji programu i mało prawdopodobne aby uzyskała dofinansowanie z listy rezerwowej. Druga inwestycja, na którą pod koniec sierpnia gotowa będzie dokumentacja to remont ul. Dąbrowskiego.

 

Skonkretyzowanych planów nie ma jeszcze miasto (przynajmniej nie otrzymaliśmy jeszcze odpowiedzi na pytanie dotyczące zamierzeń związanych nową edycją „schetynówek”). Urzędnicy wspominają jedynie o potrzebach pilnego remontu ul. Zielonej. Być może wniosek o dofinansowanie złożony zostanie na przebudowę ciągu ulic Wiejska – Kacza – Prosta, jednak to wspólny projekt trzech samorządów, których liderem jest powiat.

 

POSŁUCHAJ:

Wojciech Rychlik, starosta powiatu zduńskowolskiego mówi o uwagach, które powiat złoży w ramach konsultacji do NPPDL

 Aktualizowany: wtorek, 21 czerwca 2011 09:36
 

Dodaj komentarz

Użytkownicy zarejestrowani mogą wprowadzać komentarze bez moderacji. Zachęcamy do rejestracji na portalu ezdunska.pl


Kod antysapmowy
Odśwież

 
Reklama
Reklama
                              Partnerzy:
                                 
Copyright© Agencja Informacyjno - Artystyczna "Jarso - Media" Sławomir Cybulski